Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Głód ziemi jest coraz bliższy zaspokojenia

Grupa rolników z powiatu raciborskiego, której przewodzi radny Łukasz Mura, udała się do stolicy na rozmowy z dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Głód ziemi jest coraz bliższy zaspokojenia
Delegacja z Raciborszczyzny w gabinecie szefa KOWR w towarzystwie posła Michała Wosia

Jak przekazał nam radny powiatowy, gospodarstwa rodzinne w powiecie raciborskim nadal ubiegają się o dzierżawę ziemi z zasobu Skarbu Państwa. Chcą je pozyskać, bo kończy się długoletnia umowa, jaką ma na ich dzierżawę wojnowicki Agromax. Datą graniczną jest czerwiec 2023 roku. - Chodzi o prawie 2 500 ha rozsianych po całym naszym powiecie - przypomina Ł. Mura.

Nie chcą agroturystyki

14 września 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie w centrali KOWR (administrator ziemi Skarbu Państwa) z dyrektorem generalnym Waldemarem Humięckim. Zainicjował je poseł Michał Woś, o co prosili go raciborscy rolnicy i przewodniczącego Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023 - Łukasz Mura.

Rolnicy domagają się przetargów ograniczonych, gdzie według pewnych kryteriów będą poddawani punktacji swojej oferty. Kluczowe mają być np. odległość działki od siedziby gospodarstwa, czy wiek rolnika.

W takim składzie udali się rolnicy do siedziby KOWR: Sebastian Jarorz, Henryk Fichna, Franciszek Piperek, Łukasz Mura, Gerard Lokocz, Paweł Plottek i Damian Cycoń.

- Nie chcemy agroturystyki. Chodzi o to, by przykładowo rolnik z Rudnika nie jechał na pole do Roszkowa. To również ochrona naszych dróg i walka z emisją dwutlenku węgla. Dalej utrzymujemy postulat, że 1 rolnik będzie mógł wygrać tylko 1 przetarg - dodaje Łukasz Mura.

Ochrona przed powodzią

Radny powiatowy z klubu PiS wskazuje także na zabezpieczenie terenów pod zbiorniki przeciwpowodziowe. - Chodzi o takie instalacje, które zabezpieczą nasze wioski przed „powodziami błyskawicznymi”. Przykładowo taki teren potrzebny jest pod zbiornik retencyjny na wjeździe do Nowej Wioski. Miałby zabezpieczyć przed podtopieniami Krzyżanowice - wyjaśnia Mura. Tym tematem interesuje się na forum rady powiatu. Liczy na działania władz gminy. - Osobiście dołożę wszelkich starań, by taki zbiornik powstał już w przyszłej kadencji samorządu - dodaje Mura.

W siedzibie KOWR rozmawiano również o terenach dedykowanych dla gmin pod tereny inwestycyjne. Są takowe lokalizacje po zrujnowanych, starych zabudowaniach gospodarczych.

Otwarte drzwi

- Z informacji jakie posiadamy, koncepcja podziału gruntów jest już na ukończeniu. Otrzymaliśmy również zapewnienie, że będziemy mogli jako Komitet w pewnym zakresie opiniować tę koncepcję, zanim zostanie ostatecznie zatwierdzona przez kierownictwo KOWR - dodaje Ł. Mura. - Mając wsparcie pracowitego parlamentarzysty, a także trzymając się razem, można wiele osiągnąć i żadne drzwi nie są dla nas zamknięte. Prawo działa na naszą korzyść. Trzeba jedynie chcieć z niego skorzystać i mieć odwagę zmieniać naszą rzeczywistość dla dobra wszystkich. Jak mawiał św. Jan Paweł II: wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali - podsumowuje radny Powiatu Raciborskiego.

Ludzie

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fluneczek (83.22. * .142) 20.09.2022 17:08

A co z rolnikami z Agromaxu? Też będą startować w tym przetargu?

~Czereśnia (46.204. * .28) 20.09.2022 12:30

Łatwe czasy tworzą słabych ludzi, ciężkie czasy mocnych ludzi! Brawo dla Wosia i Mury