Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe miejsca parkingowe na Nowinach w Rybniku. Ile powstanie ich do końca roku?

400 nowych miejsc parkingowych - to plan na kolejnych kilka lat. Powstaną na największym rybnickim osiedlu, zostaną ulokowane w różnych miejscach. Tempo ich powstawania zależne jest między innymi od możliwości finansowych Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jednak pierwszy z nich ma powstać jeszcze w tym roku.

Nowe miejsca parkingowe na Nowinach w Rybniku. Ile powstanie ich do końca roku?
Marek Newe z RSM zwraca również uwagę na potrzebę zachowania równowagi między terenami zielonymi na osiedlach, a placami parkingowymi. Nowe miejsca dla pojazdów nie powinny powstawać ze szkodą dla zieleni

Problemy ze znalezieniem miejsc do parkowania są widoczne gołym okiem. Popołudniami czy wieczorami szukanie wolnej przestrzeni często nie należy do najprostszych. Trzeba się najeździć, żeby mieć gdzie zostawić samochód, mówi Marek Newe, zastępca prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Sprawa ma się jednak zmienić, choć nie jest to kwestia miesięcy, a lat. I tak dwa parkingi powstaną przy ul. Chabrowej, kolejne przy Grunwaldzkiej, Budowlanych, Orzepowickiej oraz Wawelskiej/Floriańskiej. W pierwszej kolejności zostanie zrealizowany projekt przy Chabrowej, zapowiada Marek Newe:

Planujemy jeszcze w tym roku oddać do użytku 60 miejsc parkingowych przy Chabrowej, bo tam jest największa potrzeba. Podyktowana jest m.in. sprawami przeciwpożarowymi, tam są stosunkowo wąskie, a mieszkańcy parkują samochody równiez wzdłuż i na poboczach, co niestety praktycznie rzecz biorąc, uniemożliwia przejazd wozów bojowych straży pożarnej do potencjalnych miejsc interwencji i akcji gaśniczych. Dlatego to jest pierwszoplanowe zadanie, żeby właśnie z tych miejsc "wyeksmitować" pojazdy, a żeby to zrobić, trzeba stworzyć nowe miejsca postojowe.

Koszt powstania jednego parkingu szacowany to kwota mniej więcej od pół do miliona złotych. Sytuacja na rynku szybko się zmienia, nie wiadomo, jak w kolejnych latach będą się kształtować wydatki na realizację następnych z planowanych parkingów.

Na pewno nie jest to plan na rok czy dwa, raczej na kilka lat. To ze względów techniczno-organizacyjnych, trzeba wszystkie sprawy projektowe i formalne zrealizować, jak również trzeba mieć na to środki. Inflacja zjadła nam bardzo dużą część funduszu remontowego, trzeba się z każdym groszem liczyć i realizować to z uwzględnieniem własnych możliwości fiannsowych

- mówi Marek Newe.

Z dużym prawdopodobieństwem, na wjeździe na teren nowych parkingów zamontowane zostaną szlabany, takie jak od paru lat funkcjonują już na Nowinach przy ul. Kominka.

W przypadku, kiedy jest wielki deficyt miejsc postojowych, najprawdopodobniej nie osiągniemy takiej sytuacji, by miejsc parkingowych było więcej niż samochodów, natomiast z pewnością będą też i tacy kierowcy, którzy nie zamieszkują budynków Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a też szukają miejsc do parkowania i przede wszystkim z tego powodu wysuwane są takie pomysły i inicjatywy, które służą zabezpieczeniu interesów naszych mieszkańców i stawianiem szlabanów na wjeździe na takie parkingi

- wyjaśnia Marek Newe z RSM.

Spółdzielnia na bieżąco zgłasza również do służb potrzebę usuwania wraków, które zajmują miejsca. Czasem są to przypadki, które udaje się szybko rozwiązać, czasami trwa to kilka miesięcy, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat, usunięto co najmniej kilkanaście "porzuconych" pojazdów.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Niedlabetonozy (91.90. * .53) 09.06.2023 16:29

Więcej betonozy dzbany.

~lokatorzy (37.248. * .208) 07.06.2023 21:05

z czyjego funduszu buduje się parkingi, czy także z lokatorów, którzy nie posiadają samochodu. Opłaty powinny wnoszone tylko przez korzystających z miejsc parkingowych, oczekujemy konkretnych informacji.

~alojzytrynio (91.146. * .208) 15.09.2022 21:24

i bardzo dobrze niech jeszcze podniosą czynsze lubie te wały w spółdzielniach mieszkaniowych