Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O jeden oddział przedszkolny mniej i bez żłobka. Burmistrz Kuźni Raciborskiej i społecznicy z Rud nie doszli do porozumienia

Do tej pory Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej nie ogłosił przetargu na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego – stanowiącego podstawę do oszacowania kosztów budowy przedszkola i żłobka w Rudach, mimo że z zapowiedzi wynikało, że stanie się to jeszcze w 2021 roku. Co dalej?

O jeden oddział przedszkolny mniej i bez żłobka. Burmistrz Kuźni Raciborskiej i społecznicy z Rud nie doszli do porozumienia
Burmistrz Paweł Macha przyznaje, że on i społecznicy nie doszli w pełni do porozumienia w sprawie inwestycji w Rudach

O czym była mowa?

Wracamy do tematu budowy żłobka i przedszkola w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), do czego dąży utworzona w sołectwie grupa inicjatywna. Społecznicy chcą tego, bo obecna placówka nie jest w stanie pomieścić wszystkich przedszkolaków. W efekcie część dzieci edukuje się w placówce przy ul. Raciborskiej 17. A część oddziałów utworzono w sąsiedniej szkole podstawowej. Dodatkowo mieszkańcy chcą, aby w sołectwie powstał żłobek. Inwestycja ma zostać zrealizowana przy ulicy Brzozowej.

W swoich dążeniach do realizacji założenia zlecili wykonanie wizualizacji takiej inwestycji. Przygotowano dwie propozycje, wersje: murowaną i modułową, ta druga ma doczekać się realizacji.

Ostatecznie mówiło się, że w obiekcie ma znaleźć się siedem oddziałów przedszkolnych i żłobek.

Co dzieli, a co łączy?

Burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machę pytamy co dalej?

- Doszło do wielu spotkań, a nie ze wszystkich została sporządzona notatka. Nie tak dawno odbyło się kolejne spotkanie, na którym wyjaśniliśmy sobie wszystko raz jeszcze i niestety nie doszliśmy do porozumienia - mówi burmistrz Macha.

Argumentuje, że w urzędzie na podstawie urodzeń wyliczyli, że należy stworzyć o jeden oddział mniej, zapadła też decyzja, że żłobek jednak w Rudach w takiej formie nie powstanie. Co ważne obiekt ma mieć własny węzeł kuchenny. - Nie możemy przewartościować tej inwestycji, bo jej zwyczajnie nie uniesiemy, a na końcu będzie należało ją jeszcze utrzymać - stwierdza Macha.

Społeczników i burmistrza dzieli więc liczba oddziałów i żłobek, łączy sposób wybudowania i miejsce inwestycji.

Macha pytany o żłobek odpowiada, że ten w razie czego ma powstać, ale w obiekcie po przedszkolu. Chce, aby podobnie jak w Kuźni Raciborskiej zajął się tym podmiot prywatny, a nie gmina.

A co z programem funkcjonalno-użytkowym (PFU). - W tym roku ten program będzie gotowy. On pozwoli na to, żeby aplikować o środki, jeśli takie pojawiłyby się na rynku, bo bez nich nie jesteśmy w stanie niczego zbudować podobnego - tłumaczy. Koszty ma pokazać PFU, ale jak wskazuje Paweł Macha, sama kuchnia może opiewać na 1,5 mln złotych.

A czy burmistrz chce tej inwestycji? - pytamy wprost. - Jeżeli ta inwestycja ma być, to będzie. Czy ja jej chce? Ja chce wszystkiego: kanalizacji, dróg, przedszkola; chcę, aby moi mieszkańcy byli szczęśliwi - odpowiada.


Czytaj także: 

Ludzie

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].