Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Droga powiatowa łącząca Łańce z Pstrążną wreszcie doczeka się remontu

Płynące zapowiedzi mogą napawać radością zwłaszcza kierowców na co dzień korzystających z tego traktu. To nie jedyny remont drogi powiatowej na terenie Raciborszczyzny, na który wyłoniono w ostatnim czasie wykonawców. Co jeszcze się zmieni?  

Droga powiatowa łącząca Łańce z Pstrążną wreszcie doczeka się remontu
To ograniczenia, jakie wprowadzono na drodze łączącej dwa powiaty w połowie zeszłego roku, kiedy trakt niszczał coraz bardziej

Dwa przetargi

Starostwo Powiatowe w Raciborzu podało informacje o przebudowie drogi powiatowej nr 3538S Łańce-Pstrążna. Najpierw ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i wykonanie zadania na 825 metrach (od skrzyżowania z powiatówką w Łańcach). Zajmie się tym boronowski Hucz, a koszt tej części to 1,7 mln zł. - Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie finansowe w realizacji tej inwestycji - podkreślono w notce prasowej zamieszczonej na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Raciborzu (oprócz powiatowych środków, dedykowano wsparcie przekazane przez Lasy Państwowe). W podpisaniu umowy wzięli udział: wykonawca oraz włodarze - starosta Grzegorz Swoboda ze swoim zastępcą Markiem Kurpisem i wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój.

Drugi etap to wykonanie zadania na kolejnych 311 metrach, ale tu wyłonienie wykonawcy nie przyszło tak łatwo. Pierwszy przetarg unieważniono. Powodem były za wysokie oferty. Starostwo na tę część zaplanowało 384 332,00 zł, a najtańsza oferta opiewała na prawie 180 tys. złotych więcej. W efekcie przetarg powtórzono, do 16 września można składać oferty.

Potrzeba była, ale środków brakowało

O potrzebie modernizacji tej drogi mówiło się od dłuższego czasu, ale ciągle też podkreślano, że brakuje środków na realizację (pomocy finansowej bezskutecznie szukano m.in. u marszałka). Trakt mocno ucierpiał w trakcie remontu drogi wojewódzkiej nr 935 (Rzuchów-Racibórz), bo choć objazd do Raciborza (i z powrotem) nie był wyznaczony tą trasą, to wielu kierowców nią podróżowało. To tzw. bypass dla tej arterii. - Mimo ograniczenia wjazdu droga ta jest notorycznie dewastowana, szczególnie przez samochody ciężarowe. W związku z tą sytuacją otrzymuję dużo niepokojących sygnałów od mieszkańców - przekazał swego czasu staroście raciborskiemu Grzegorzowi Swobodzie Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Józef Stukator (czytaj więcej: Łańce cierpią i Marszałek nie wspomoże).

Trakt ucierpiał na tyle, że z czasem przejazd zamknięto, a mieszkańcy Łańc i Kobyli nie jako zostali na pewien czas bez dojazdu do swoich posesji, bo tą drogą mieli podróżować w trakcie remontu drogi wojewódzkiej.

- Ruch drogowy „przeniósł się” z drogi wojewódzkiej na drogi niższej kategorii. Większość pojazdów udających się w kierunku miejscowości Rydułtowy, Rybnik i innych (oraz stamtąd powracających) wybierało trasę przejazdu odcinkami dróg powiatowych relacji Racibórz - Kobyla - Kornowac oraz Łańce - Pstrążna, nie zważając na ograniczenia w ruchu wprowadzone odpowiednim oznakowaniem. Przedmiotowy odcinek drogi został poddany znacznym obciążeniom, do których konstrukcja nie była przystosowana. Ponadto warunki zimowe w ostatnim sezonie (2020/2021) również przyczyniły się do powstania zniszczeń w nawierzchni. Ze względu na zaistniały stan techniczny, który pośrednio może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji, wprowadzano stopniowo ograniczenia w ruchu, aż do jej zamknięcia włącznie - mówiła Nowinom w połowie zeszłego roku Sylwia Sitarz, kierownik Biura Obsługi Starosty.

Później drogę na powrót otwarto, ale z nowymi ograniczeniami, które nie obowiązują tylko w chwili dojazdu do zlokalizowanych w ciągu drogi posesji. Od strony Łańc i Pstrążnej ustawiono dwa znaki: B-18 – zakaz wjazdu pojazdów o masie 2,5 t oraz B-33 – ograniczenie prędkości do 20 km/h (wcześniej było do 30 km/h). Czytaj więcej: Droga Łańce-Pstrążna przejezdna, choć obowiązują tam nowe ograniczenia


Inne drogi

Dodajmy, że oprócz remontu drogi powiatowej na Pstrążną zmian doczeka się jeszcze jedna droga powiatowa w Łańcach – ta biegnąca w kierunku DW 935 (nr 3540S). Zadanie obejmuje: wymianę warstw asfaltowych nawierzchni jezdni, umocnienie i utwardzenie destruktem asfaltowym istniejących poboczy gruntowych i zjazdów do posesji oraz na drogi gruntowe, regulację urządzeń znajdujących się w jezdni, udrożnienie istniejących przepustów, odmulenie rowów odwadniających, odtworzenie ich profilu podłużnego i poprzecznego, a także odtworzenie oznakowania poziomego jezdni.

Koszt zadania to 1,3 mln zł (finansowane jest z Funduszu Leśnego, środków powiatu i gminy Kornowac). - Planowany termin realizacji robót budowlanych to 30.11.2022 r. - podaje Starostwo Powiatowe w Raciborzu, choć nie ogłosiło jeszcze w Biuletynie Informacji Publicznej, kto zajmie się wykonaniem, ale w widełkach mieszczą się dwie firmy – boronowski Domax i raciborski PRD.

Oprócz tego za prawie 3,4 mln złotych (dokłada się powiat, miasto oraz Lasy Państwowe) przebudowana zostanie droga powiatowa nr 3548S w Raciborzu w zakresie odcinka ul. Wandy do skrzyżowania z ul. Staszica. A także nr 3506S Samborowice – Krzanowice, za 10,5 mln zł – dotują: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, gminy Pietrowice Wielkie i Krzanowice oraz pozyskano środki z Funduszu Dróg Samorządowych.


Czytaj także: 

Ludzie

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Sylwia Sitarz

Kierownik Biura Obsługi Starosty raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].