Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Inauguracja nowego roku szkolnego z historią w tle. "Wydawało nam się, że w cywilizowanej Europie wojny już nie będzie" [ZDJĘCIA, WIDEO]

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach 1 września uroczystym apelem rozpoczęto nowy rok szkolny.

Inauguracja nowego roku szkolnego z historią w tle. "Wydawało nam się, że w cywilizowanej Europie wojny już nie będzie" [ZDJĘCIA, WIDEO]

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele gmin, jednostek powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy powiatowych szkół ponadpodstawowych, nauczyciele, którzy odebrali na uroczystości akt mianowania na wyższy stopień zawodowy, przedstawiciele związków zawodowych i zaproszeni goście. O program artystyczny zadbali sami gospodarze, czyli uczniowie rydułtowskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

Przybyło uczniów

Nowy rok szkolny zainaugurował starosta wodzisławski Leszek Bizoń. - Kochani uczniowie, życzę wam wiele wytrwałości, ale i czerpania radości z nauki. Drodzy nauczyciele, wam z kolei chciałbym życzyć satysfakcji i radości z wykonywanej pracy. Wszystkiego dobrego. Rok szkolny 2022-2023 w powiecie wodzisławskim uważam za oficjalnie otwarty - mówił podczas uroczystego apelu. Zwróćmy uwagę, że w tym roku szkolnym w 10 szkołach ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego uczyć będzie się 5712 uczniów. 1795 z nich to uczniowie klas pierwszych. Powiatowa oświata w tym roku odnotowała wzrost liczby uczniów. Jest ich o około 700 więcej niż przed rokiem. O edukację młodych osób zadba 628 nauczycieli.

Przypomnieli o ważnej rocznicy

Po wystąpieniu szefa powiatu głos zabrali zaproszeni goście, w tym m.in. senator Ewa Gawęda. W krótkim przemówieniu zwróciła uwagę, że 1 września przypada kolejna rocznica ważnego wydarzenia. Jak przypomniała senator Gawęda, 1 września 1939 r. nad ranem wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej, zbombardowały Wieluń i zaatakowały Westerplatte, czym zapoczątkowano wybuch II wojny światowej, największej i najbardziej krwawej wojny w historii ludzkości. - Cieszę się, że w powiecie wodzisławskim kształcimy młodzież pod względem sztuki wojskowej i sztuki obronności naszego kraju. Dziś kiedy u bram naszego kraju mamy do czynienia z wojną chyba nikt nie ma wątpliwości jak kształcenie w tych kierunkach jest ważne - mówiła. Do wydarzeń sprzed 83 lat wróciła także członkini zarządu powiatu Kornelia Newy. - Dotychczas wspominaliśmy tę datę i to wydarzenie jako coś, co się nigdy nie powtórzy. Że już nigdy nie będziemy musieli się bać, a nasze wojsko jest po to, by uatrakcyjniać nam różnego typu uroczystości. Wydawało nam się, że w cywilizowanej Europie wojny już nie będzie. Czas pokazał, że nigdy nie istnieje, a historia lubi się powtarzać - mówiła wyraźnie wzruszona. - Uwikłani w tę wojnę młodzi Rosjanie chyba byli szkoleni głównie dla wojny i zła. Dlatego kształćmy młodych ludzi dla radości i dobroci - dodała na koniec Kornelia Newy.

Nowi dyrektorzy

Podczas wydarzenia wręczono powierzenia nowym dyrektorom. Od 1 września Mirela Szymczak objęła stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach. Marek Koczy pełni obowiązki dyrektora Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie. Z kolei Jarosław Rudol, który żegna się z dotychczasowym stanowiskiem dyrektora Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie, przejmuje funkcję dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl. Akty powierzenia nowych stanowisk wręczyli starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członkini zarządu powiatu, odpowiedzialna resortowo za powiatową oświatę Kornelia Newy.

Czas na podziękowania

Podczas uroczystej inauguracji nie zabrakło także podziękowań dla dotychczasowych dyrektorów placówek oświatowych. Podziękowania złożono Teresie Jakubiak, która kończy kadencję dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl. oraz Monice Brych, która pełniła obowiązki dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Pani Monice podziękowano dodatkowo za zaangażowanie podczas tworzenia nowego Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, który od właśnie dziś zaczął oficjalnie funkcjonować.

Awanse zawodowe

Podczas wydarzenia miało też miejsce ślubowanie nauczycieli, którzy zdali egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Akt nadania stopnia awansu zawodowego wręczyli starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członkini zarządu powiatu Kornelia Newy. Akty otrzymało dziewięciu nauczycieli:

  • Monika Kołodziej-Mrosek z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.
  • Kamila Szpyra z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.
  • Aneta Nowak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.
  • Agata Sobik- Pszczółkowska z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.
  • Hanna Miera z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.
  • Edyta Brydniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.
  • Małgorzata Dyakowska z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach
  • Katarzyna Pytlarczyk z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl.
  • Józefa Gielnik z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl.

Inauguracja na wojskową nutę

Inauguracja nowego roku szkolnego nie bez powodu miała wojskowy sznyt. W ofercie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach gospodarza tegorocznej inauguracji znajdują się bowiem kierunki o specjalności wojskowe. W tym roku szkolnym został otwarty oddział przygotowania wojskowego, który daje uczniom możliwość m.in.: uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych czy odbycia skróconej służby wojskowej, dodatkowe punkty rekrutacyjne przy aplikowaniu do akademii wojskowych w kraju, a także stałe konsultacje z oficerami Wojskowej Centrum Rekrutacji w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej.

Nowa linia autobusowa dla uczniów

1 września została uruchomiona nowa linia autobusowa Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. Linia nr 44 obsługuje przystanki Gorzyce – Rogów – Bluszczów – Syrynia – Wodzisław Zawada – Pszów – Rydułtowy i jest dedykowana przede wszystkim uczniom z południowej części naszego powiatu, w szczególności z terenu gminy Gorzyce i okolic, którzy dojeżdżają do szkół ponadpodstawowych w Pszowie i w Rydułtowach. We wrześniu z połączeń linii nr 44 można korzystać bezpłatnie. Więcej w tym temacie pisaliśmy w artykule pn. ... .

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].