Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W ZSP1 w Wodzisławiu rozpoczęli rok szkolny. Pierwszoklasiści z tytami od miasta [ZDJĘCIA]

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wodzisławiu Śląskim rozpoczął się nowy rok szkolny. Wyjątkowy, bo placówką zaczęła właśnie kierować nowa dyrektor - Barbara Ferdyan-Tront, która zastąpiła na stanowisku emerytowaną Bożenę Plutę. Nowy rok szkolny rozpoczęło także 41 pierwszoklasistów. 

W ZSP1 w Wodzisławiu rozpoczęli rok szkolny. Pierwszoklasiści z tytami od miasta [ZDJĘCIA]
Klasa I A rozpoczynająca naukę w SP16 wraz z wychowawczynią Janiną Sosną, dyrektor szkoły Barbarą Ferdyan-Tront, wiceprezydent Izabelą Kalinowską, radnym Janem Czyżakiem i wicedyrektor Moniką Komarek.

W ZSP1 w Wodzisławiu rozpoczęli rok szkolny. Pierwszoklasiści z tytami od miasta [ZDJĘCIA]

Mały Julian jeszcze w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zadawał wiele pytań o pierwszą klasę. Jaka będzie nowa pani? Czy w klasie będą te dzieci, z którymi zaprzyjaźnił się w przedszkolu? Czy rozpoczęcie roku będzie długie? Emocje były widoczne nawet w nocy, bo sen przyszłego pierwszoklasisty był dość niespokojny.

Ale rankiem (choć zawsze do przedszkola zasypiał), tym razem 1 września obudził się już o 6.00, nie dając pospać rodzicom. Po ubraniu się w białą koszulę, szarą marynarkę i trampki dla dopełnienia szczyptą indywidualizmu swojego stroju, wraz z rodzicami Julian udał się na mszę, gdzie już czekali rówieśnicy. Każdy ze sporym plecakiem, w których znajdowały się przybory szkolne i stroje do w-fu. 

Ks. Roman Imiołczyk poświęcił tornistry pierwszoklasistów.

Proboszcz zawadzkiej parafii ks. Roman Imiołczyk powitał dzieci i po krótkim kazaniu poświęcił tornistry pierwszoklasistów. Wśród innych dzieci przed ołtarzem ustawił się także Julian, którego plecak z minecraftowym wzorem nie wyróżniał się spośród innych. Chyba w tym wieku dzieciaki są fanami gry w 8-bitowe wzory. Po zakończeniu mszy na rozpoczęcie roku szkolnego, uczniowie udali się do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się akademia. 

Orzeł na biało-czerwonym tle patrzył poważnie na kilkadziesiąt dzieci, które zgromadziły się w pomieszczeniu. Oprócz godła Polski i flagi w wystroju sali gimnastycznej nie mogło zabraknąć wielkiego napisu "Witaj Szkoło!" oraz powtapianych w dekorację szkolnych elementów - plecaków, piórnika i symbole dziecięcej pasji - globus, skrzypce i wielkie kredki. Stały się one tlem do pasowania nowych uczniów. 

Rok szkolny czas zacząć

Mały Julian wziął w ręce zielony plecak i pobiegł do ustawionych specjalnie dla pierwszaków ławeczek. Usiadł obok kolegi Aleksa i po krótkiej wymianie zdań, obaj zaczęli słuchać. A prowadzące akademię już zaprosiły na środek nową dyrektor szkoły Barbarę Ferdyan-Tront oraz wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego Izabelę Kalinowską.

- Niektórzy z was będą po raz pierwszy rozpoczynać swoją przygodę. Są też osoby, które po raz pierwszy znalazły się w tej szkole, choć nie w klasie pierwszej. Niektórzy z was natomiast rozpoczynają swój ostatni rok w tej szkole, ale mam nadzieję, że wszyscy razem rozpoczniemy ten rok szkolny z uśmiechem na twarzy, nadzieją w sercu i wiarą, że rok szkolny, który się zaczyna będzie szczęśliwym czasem. Drodzy rodzice, mam nadzieję, że będziecie nam towarzyszyć cały czas oraz wspierać swoje dzieci i nas - podkreśliła Barbara Ferdyan-Tront, dla której było to pierwsze oficjalne wystąpienie w funkcji dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. - Myślę, że rok szkolny 2022/2023 możemy uznać za rozpoczęty - dodała, otrzymując gromkie brawa. 

- Wiem, że 1 września to szczególna data w życiu nie tylko nauczycieli i rodziców, którzy wysyłają dzieci do szkoły, ale przede wszystkim dwóch roczników szkolnych: klasy 8, która wie, że rozpoczyna rok szkolny po raz ostatni. To ostatni wasz rok w tej szkole i czas podejmowania decyzji, które niejednokrotnie będą determinowały całe wasze życie. To też czas egzaminów, za które trzymam kciuki. Ale myślę, że największe przeżycie 1 września mają uczniowie klas pierwszych. Pierwszaki, które po raz pierwszy przekraczają próg szkoły jako uczniowie. Dzisiaj będą pasowani, otrzymają tyty, które ufundował urząd miasta. Rozpoczynacie swoją 8-letnią przygodę w nowych murach, z nowymi nauczycielami, kolegami i koleżankami. Myślę, że to jest czas, kiedy powstaną wielkie i piękne przyjaźnie, być może na całe życie - powiedziała wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego Izabela Kalinowska. Życzyła też spokoju i dystansu rodzicom pierwszoklasistów, bo być może wielu z nich miało obawy, czy dzieci sobie poradzą, a poradzą sobie na pewno.

Wiceprezydent Izabela Kalinowska i dyrektor szkoły Barbara Ferdyan-Tront życzyły dzieciom jak najlepszego czasu w szkole.

Dzieciaki w pierwszych ławkach wysłuchały przemówień. Julian i Aleksy także przysłuchiwali się temu, co mówiły panie, ale jeszcze nie do końca świadomi tych słów, zaczęli dyskusję na swoje tematy. Wymownym wzrokiem spojrzała na chłopców ich nowa wychowawczyni, która akurat siedziała tuż obok. Dla pani Janiny początek roku szkolnego również był początkiem nowej przygody. Otrzymała wychowawstwo w klasie IA, a wielu nowych uczniów było dziećmi jej niegdysiejszych wychowanków. 

Tyty od miasta

Po przemówieniach przyszedł czas na występy artystyczne. Dzieci zagrały m.in. w rytm znanego utworu na kolorowych tubach, były wiersze i nawiązania do historii. W końcu na środek poproszono pierwszoklasistów. Dzieci ustawiły się w szeregu i wysłuchały słów przysięgi uczniowskiej.

"Ślubuję być dobrym Polakiem,

Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. 

Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę,

Jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. 

Będę starać się być dobrym kolegą. 

Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość

Rodzicom i Nauczycielom."

Następnie dyrektor szkoły chwyciła za olbrzymie pióro, przygotowane specjalnie na tę okazję. Kładąc pióro na lewe ramie każdego pierwszaka, pasowała go tym samym na ucznia. Po chwili dzieci otrzymały krawaty i krawatki - uzupełnienie galowego ubioru, a także teczki z dyplomem pasowania na ucznia oraz pachnącą nowością legitymacją szkolną. 

Pasowanie na ucznia wielkim piórem.

Na końcu z rąk wiceprezydent Izabeli Kalinowskiej dzieci otrzymały rogi obfitości, wypełnione nie tylko łakociami, ale także wieloma przydatnymi gadżetami od miasta. Były w nich m.in. kredki, odblaskowe chusty, miejskie gadżety oraz przedmioty ufundowane przez Eko-Okna. Wraz z rogiem obfitości czekolady dla pierwszaków rozdał także radny Jan Czyżak. Dzieci patrzyły na swoje kolorowe "tyty" z niedowierzaniem, zaciekawione, ale też lekko zestresowane. Już nie mogły się doczekać, kiedy otworzą zawiniątka i zobaczą, co jest w środku. 

Każdy pierwszak otrzymał róg obfitości.

Razem do swoich klas

Po rozdaniu "tyt" przyszedł czas na wspólne zdjęcia klas A i B. Dyrektor placówki powitała jeszcze nowych uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w zawadzkiej szkole w starszych klasach. Po akademii pierwszoklasiści wraz z rodzicami udali się do klas, gdzie nauczycielki przedstawiły plan na piątkowe zajęcia i rozdały zestawy ćwiczeń. 

Julian tym razem usiadł w ławce z kolegą Wojtkiem, z którym już na starcie porównali swoje rogi obfitości. Widząc znajome twarze w ławkach, dzieci mogły odetchnąć z ulgą. Rozpoczynali rok szkolny wraz z kolegami, znanymi z przedszkola. - Nie będzie tak źle, ekipa jest w komplecie - rzucił Julian do rodziców, kiedy wychodzili ze szkoły. 

Ludzie

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Niedowiary (46.204. * .174) 01.09.2022 20:54

Mój dzieciak był dziś w szkole i nauczyciel mówił że mają się szykować na zdalne nauczanie. Kurde co za nieroby! To nie jest nauczycielstwo tylko chałupnictwo!

~Krotkopl (87.101. * .96) 01.09.2022 20:10

Nauczyciele to najbardziej roszczeniowa grupa. Szkoły sprywatyzować i 8 godzin jak każdy.

wnikliwy 01.09.2022 18:10
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Don_C 01.09.2022 12:53
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dacie radę z tydzień pochodzić do szkoły po powrocie z biednych i głodnych wakacji na Teneryfie? A potem koło 10 pomyslcie o strajku bo się wykonczycie na pół etatu za biedne 4 koła.