Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Polski Czarnobyl na Odrze" - Polski Związek Wędkarski wskazuje, kto jest odpowiedzialny za to, co się dzieje

"Będziemy domagać się odszkodowań za katastrofę ekologiczną" - pisze Polski Związek Wędkarski w wydanym oświadczeniu, w którym jednocześnie wskazuje winnych dramatycznej sytuacji, w wyniku której z Odry wyłowiono już ok. 100 ton śniętych ryb.

"Polski Czarnobyl na Odrze" - Polski Związek Wędkarski wskazuje, kto jest odpowiedzialny za to, co się dzieje
PZW pyta o zasadność jesiennego zarybiania w świetle obecnej sytuacji na Odrze

"Obecna sytuacja na Odrze i wokół rzeki Odry jest największą katastrofą ekologiczną XXI wieku w Polsce. To sytuacja bez precedensu, która sprawiła że rzeka Odra będzie martwa przez wiele lat, a rozmiar dewastacji środowiska jest niewyobrażalny i ciężki do określenia." - tak rozpoczyna się oświadczenie wydane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego.

W kolejnym akapicie PZW jednoznacznie wskazuje winnych katastrofy ekologicznej, w dosadnych słowach określając ją jako "polski Czarnobyl":

"Z całą odpowiedzialnością chcemy powiedzieć, że "polski Czarnobyl", jaki dzieje się obecnie na rzece, spowodowany jest brakiem kompetencji, zaangażowania i odpowiedniego działania ze strony instytucji Państwa. Przede wszystkim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ich postawy i braku działania w kluczowych pierwszych dniach katastrofy. Członkowie PZW, Społeczna Straż Rybacka, Ochotnicza Straż Pożarna oraz społecznicy jako pierwsi podnieśli alarm o problemie i stanęli z nim do walki. Chciałabym im jeszcze raz powiedzieć, jak bardzo jestem im wszystkim wdzięczna."

Zarząd PZW, wskazuje w dalszej części oświadczenia, że Wody Polskie, które zajmują się m.in. wydawaniem pozwoleń na zrzuty odpadów i ścieków, powinny mieć informację, kto i co wypuścił do rzeki. "Jakie przedsiębiorstwa zlokalizowane wokół Odry dostały pozwolenia w okresie 15 lipca br. do 7 sierpnia na zrzut? Jakie to były ścieki?" - pada pytanie.

Zarząd, na czele którego stoi Beata Olejarz, przypomina że PZW zobowiązany jest do przeprowadzenia zarybień, co ma nastąpić jesienią. Poddaje w wątpliwość zasadność tego działania po tym, co się aktualnie dzieje w Odrze - "jaki jest sens wpuszczanie ryb do skażonego ekosystemu, gdzie flora może zawierać truciznę i doprowadzić do śmierci kolejnych istnień?". Niewykonanie tego zadania przez PZW może skończyć się dla związku wysokimi karami.

"W styczniu tego roku w PGW Wodach Polskich powstał Departament Rybactwa w celu "zreformowania" dobrze funkcjonującej gospodarki rybackiej. Zarządza nim Pan Janusz Wrona oraz Dionizy Ziemiecki. Departament nic nie zrobił wokół katastrofy na Odrze, kierujący nim nie byli obecni na miejscu i w związku z tym powinny być wobec nich wyciągnięte surowe konsekwencje za zaniechanie działań urzędniczych. Władza to odpowiedzialność, należy ją przywrócić lokalnym instytucjom, działaczom i samorządom bo oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne naszej ziemi i naszym wodom." - sugeruje Zarząd Związku.

W ostatnim akapicie oświadczenia, PZW zapowiada, że będzie się domagał odszkodowań za katastrofę ekologiczną. "Będziemy walczyć o każdy obwód i o każdego użytkownika. Jako Związek będziemy się ubiegać o pokrycie kosztów odtworzenia rybostanu w Odrze. Związek zamierza również prowadzić wszelkie, zdecydowane działania mające na celu ukaranie wszystkich osób i podmiotów, przedstawicieli instytucji, którzy doprowadzili do tej katastrofy, a także wszystkich tych którzy nie zareagowali w porę na tę sytuację, a mieli taki obowiązek nałożony prawem. Wędkarze są bardzo cierpliwi, my na pewno "wyłowimy" sprawcę i współodpowiedzialnych tej ekologicznej katastrofy."

Tymczas Minister Klimatu i  Środowiska, Anna Moskwa, w czasie wtorkowej konferencji prasowej przekazała, że w żadnej z próbek pobranej przez GIOŚ nie wykryto substancji toksycznych. Strażacy w regionie na bieżąco monitorują sytuację: kliknij tutaj po więcej

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Żółty palec z magii (87.239. * .85) 20.08.2022 08:43

Może ktoś nogi zamoczył na urlopie xd

~To sem ja (37.248. * .80) 19.08.2022 21:59

Guano burza. Komentujący tu zapomnieli o krakowiance czaskosia... Nie bronie pisiorów, ale to palenie wszystkiego i zatruwanie to nie jest przypadek.
Globaliści (sataniści) budują nwo, więc takich akcji będzie więcej. Tzn. "nieznani sprawcy" będą palić, niszczyć, zatruwać... I namawiać na płatność bezgotówkową...

~Pies Barona Munchhausena (157.25. * .100) 19.08.2022 10:45

Codzienność.

~John (83.10. * .102) 19.08.2022 10:26

Niemcy nas muszą informować że mamy syf w wodzie wstyd mi za ten Pisowski Kraj !!! Koniec niech nastąpi i to jak najszybciej dla tego rządu

~Stary pisowiec (83.10. * .150) 19.08.2022 07:50

Posumowanie tematu zatrucia odry ...
Niewygodne? pytania na konferencji dot. Odry
Czysty kabaret. Minister środowiska Anna Moskwa i minister infrastuktury Piotr Adamczyk zwołują konferencję prasową, dziennikarz pyta, kiedy rozpoczęto działania.
Odpowiedź: ?Wtedy?.
- Czyli kiedy?
- Wtedy, kiedy podjęły działania instytucje.
- Ale którego dnia?
- W dniu, w którym zostały podjęte działania

~Bydle (89.64. * .234) 19.08.2022 06:53

Podobno ryby miały choroby współistniejące

~Bardzo dobry (89.64. * .14) 19.08.2022 06:31

Teraz mogą podskakiwać bo wody polskie chciały rozwalić to gniazdo czerwonych zlikwidować karty wędkarskie i kupować zezwolenia do połowu ryb w danym regionie coś jak viniety na autostrady to co się wydarzyło jest "im na rękę" ekologów do usuwania padłych ryb nie widać przed kamerami w tv całe stada

~Hodowca ryb (87.207. * .23) 18.08.2022 20:36

Precz z propagandą i kłamstwami POstkomuny .

~Stary pisowiec (83.10. * .150) 18.08.2022 17:51

Polacy nic się nie stałoooooooooo !!!!!!!!

~Branżowiec (46.204. * .18) 18.08.2022 17:01

Przyducha a walka polityczna mówi co innego

~Gość (146.70. * .248) 18.08.2022 15:46

Odezwał się o odszkodowania największy zło-dziej jakim jest PZW