Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak oszczędzać na wodzie?

4000 zł rocznie może kosztować nas nieszczelna spłuczka. Ponad 350 zł to niepotrzebny wydatek na codzienną butelkę wody. Kilkadziesiąt złotych zapłacimy za nadmierne używanie soli w zmywarce, a niewłaściwe zabezpieczenie wodomierza uszczupli nasz budżet o kolejne kilkaset złotych. Zmiana nawyków może przynieść nam spore oszczędności.

Jak oszczędzać na wodzie?

Kropla drąży... dziurę w budżecie

Kapiący kran może nas kosztować 30 zł miesięcznie. Delikatny, prawie niewidoczny gołym okiem wyciek ze spłuczki to wydatek 70 zł. Mocny wyciek w toalecie uszczupli nasz budżet nawet o 340 zł miesięcznie. Roczne koszty takich awarii przyprawiają o zawrót głowy! Regularna kontrola domowych instalacji może pozwolić na zaoszczędzenie sporej kwoty. Kapiący kran widać gołym okiem, jednak wyciek z toalety może być niezauważalny i wymagać dokładnej obserwacji.

Nie daj nabić się w butelkę

Zakup litrowej butelki wody mineralnej to wydatek około 1 zł. Taka sama ilość wody z kranu będzie nas kosztować około 0,01 zł, czyli… jeden grosz! Pijąc "kranówkę" dbamy też o środowisko ograniczając zużycie plastikowych butelek.

Warto podkreślić, że wzorcową jakość jastrzębskiej wody potwierdzają regularnie przeprowadzane badania. Nasza woda nadaje się do spożycia bez przegotowania. Ma dobry smak i neutralny zapach, posiada idealną czystość mikrobiologiczną, a wszystkie parametry fizyko-chemiczne są doskonałe.

Jastrzębska "kranówka" zaliczana jest do wód bardzo miękkich, co wpływa pozytywnie na żywotność urządzeń AGD. Parametry naszej wody nie wymagają stosowania dużych ilości soli w zmywarkach.

Zabezpiecz wodomierz przed zimą

Niewłaściwe zabezpieczenie wodomierza przed niskimi temperaturami może doprowadzić do jego zamarznięcia i zniszczenia. Taka awaria może również spowodować wyciek wody i zalanie pomieszczeń.

Jeżeli wodomierz znajduje się wewnątrz budynku, warto sprawdzić szczelność okien i drzwi oraz zadbać o ocieplenie pomieszczenia tak, aby mroźne powietrze nie przenikało do środka. Jeżeli wodomierz znajduje się w studzience, należy sprawdzić, czy jej pokrywa jest zamknięta i czy nie jest uszkodzona, a licznik można dodatkowo zabezpieczyć styropianem, wełną mineralną lub inną otuliną.

Artykuł powstał we współpracy z Jastrzębskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji S.A.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].