Zmiany w okręgach wyborczych. Wpłyną na wybory?

Na ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowano o nowym podziale okręgów wyborczych w Jastrzębiu. Zmiany mogą mieć wpływ na wynik wyborów. Dotyczą okręgu nr 1 i 2. Okręg nr 3 bez zmian.

Zmiany w okręgach wyborczych. Wpłyną na wybory?

Decyzją radnych osiedle Staszica zostało przeniesione z okręgu nr 1 do okręgu nr 2. Ponadto zmieniła się również liczba mandatów przyznawanych w tych dwóch sektorach.

Wcześniej z okręgu nr 1 wybieraliśmy 7 radnych teraz będzie ich 6. Jeden mandat przeniósł się do okręgu nr 2. Teraz będziemy tam wybierać 9 radnych, a nie jak wcześniej 8.

Ktoś zyska?

Zmiany wydają się kosmetyczne, ale mogą mieć wpływ na wynik wyborów samorządowych. A to dlatego, że osiedle Staszica to bastion Platformy Obywatelskiej. W ostatnich wyborach samorządowych PO zdobyła tam ponad 30% głosów, pokonując znacznie Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólnotę Samorządową.

Mimo tego, w okręgu wyborczym nr 1, do którego przed zmianami należało osiedle, górą była WS, a drugie miejsce zajęło PiS. Wydaje się więc, że po zmianie i tak się nic nie zmieni, bo słabe w tym okręgu PO i tak nie miało szans na wygraną.

Sytuacja jest inna, jeśli popatrzymy na okręg nr 2, do którego trafia teraz osiedle Staszica. W okręgu nr 2 najsilniejsza jest PO, a dojście głosów z osiedla Staszica jeszcze wzmocni pozycję tej partii w okręgu.

Liczba mandatów kluczowa

Wszystko zmienia się, gdy popatrzymy na liczbę mandatów jakie przypadną teraz okręgom. Okręgowi, w którym wygrywa WS, za sprawą zmian, ubył jeden mandat. Zamiast 7 do Rady Miasta będziemy wybierać 6 radnych.

Natomiast mandat zyskał okręg nr 2, w którym wygrywa PO. Oznacza to, że jeśli ta partia wygra w tym okręgu będzie mogła wprowadzić do Rady Miasta większą ilość radnych. Wszystko jednak zależy od tego jak rozłożą się głosy.

W poprzednich wyborach z okręgu nr 1 do Rady Miasta i PO, i PiS, i WS wprowadziły po dwoje radnych. Z okręgu nr 2 PO wprowadziła 3 radnych (zdobyła 31%, WS 28%, PiS 20%).

Przy podobnych wynikach wyborów, w nowym układzie okręgów, PO może zyskać jednego radnego w okręgu numer 2,  nie tracąc przy tym mandatów z okręgu nr 1, ponieważ w tym ostatnim różnice w głosach są zwykle niewielkie (wybory 2010: WS 27%, PiS 25%, PO 23%).

Okręgi wyborcze w Jastrzębiu-Zdroju

Przed zmianą: I okręg (7 mandatów): Borynia, Bzie, Skrzeczkowice, Szeroka, 1000-lecia, Jastrzębie Górna i Dolne, Morcinka, Staszica, Zofiówka.
Po zmianie: I okręg (6 mandatów): Sołectwo Borynia, Sołectwo Bzie, Sołectwo Skrzeczkowice, Sołectwo Szeroka, Osiedle 1000-lecia-Szeroka, Osiedle Jastrzębie Górne i Dolne, Osiedle Morcinka Osiedle Zofiówka

Przed zmianą: II okręg (8 mandatów): Moszczenica, Bogoczowiec, Chrobrego, Gwarków, Przyjaźń, Tuwima, Zdrój, Złote Łany
Po zmianie: II okręg (9 mandatów): Sołectwo Moszczenica, Osiedle Bogoczowiec, Osiedle Chrobrego, Osiedle Gwarków, Osiedle Przyjaźń, Osiedle Staszica, Osiedle Tuwima, Osiedle Zdrój, Osiedle Złote Łany 

Bez zmian: III okręg (8 mandatów): Ruptawa, Cisówka, Arki Bożka, Barbary, Pionierów

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (84.234. * .174) 11.11.2012 13:50

I czas wreszcie na Platformę w tym mieście.