Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po raz kolejny sprawdzali swoją pisownię

Już po raz szósty odbyło się Jastrzębskie Dyktando, w którym o tytuł mistrza ortografii i kaligrafii rywalizowali mieszkańcy Jastrzębia oraz regionu. Zwycięzcą w grupie starszej okazał się Maciej Kajzer, a w grupie młodszej Rafał Naryniecki.

Po raz kolejny sprawdzali swoją pisownię

Dyktando odbyło się 19 maja w Kinie Centrum. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy - młodszą (16 lat i mniej) oraz starszą (powyżej 16 lat). W dyktandzie wzięło udział 452 osoby.

Tekst dyktanda dla obu grup wiekowych przygotowała prof. dr hab. Aldona Skudrzyk z Uniwersytetu Śląskiego. Najmłodsi pisali o Euro 2012, a starsi o nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

- Było sporo wyrazów z "h" lub ch", sporo wyrazów, które pisze się łącznie lub rozłącznie, i najtrudniejsze kiedy się pisze z łącznikiem a kiedy bez łącznika - powiedziała Aldona Skudrzyk.

Najlepsi walczyli o cenne nagrody, m.in. 3100 zł, telewizor, laptop, tablet czy konsola do gier. Część z nagród została rozlosowana w dodatkowej loterii, w której brali udział wszyscy uczestnicy dyktanda. Do wygrania były m.in. dwie wycieczki do Brukseli. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że obie wycieczki wylosowały… matka i córka.

- Powszechność posługiwania się prostym sposobem porozumiewania się przy pomocy SMS-ów, krótkich maili, powoduje że coraz trudniej nam stosować zasady ortografii. Dlatego też bardzo ważne kształtowanie u młodych ludzi umiejętności pisania - powiedziała Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej.

Na sali byli obecni m.in. Krystyna Szumilas (Minister Edukacji Narodowej), Poseł Krzysztof Gadowski (organizator), Aleksandra Gajewska-Przydryga (Wicemarszałek Województwa Śląskiego), Stanisław Faber (Śląski Kurator Oświaty) oraz Magdalena Bochenek, córka zmarłej Krystyny Bochenek, która zapoczątkowała Ogólnopolskie Dyktando.

Wśród najmłodszych zwycięzcami zostali:
Mały Mistrz Ortografii - Rafał Naryniecki z Bytomia
I Mały Wicemistrz Ortografii - Magdalena Kadłubek ze Świerklan
II Mały Wicemistrz Ortografii - Zuzanna Pojda z Wodzisławia
Jastrzębski Mały Mistrz Kaligrafii - Sylwia Lipus z Jastrzębia-Zdroju
Wyróżnienia: Ewelina Hofman z Jastrzębia-Zdroju, Wojciech Pszonak z Pszczyny

W grupie starszej najlepsi okazali się:
Mistrz Ortografii - Maciej Kajzer z Bystrej Śląskiej
I Wicemistrz Ortografii - Iwona Kruszec z Katowic
II Wicemistrz Ortografii - Wioletta Syrek z Jastrzębia-Zdroju
Jastrzębski Mistrz Kaligrafii - Jolanta Węglorz z Marklowic
Wyróżnienia: Weronika Budniok z Jastrzębia-Zdroju, Bożena Zamkotowicz z Kuźni Raciborskiej

Zobacz tekst dyktanda dla grupy młodszej

Zobacz tekst dyktanda dla grupy starszej

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~sara (85.202. * .161) 23.05.2012 08:25

Do poważny- cieszę się, że nie jestem odosobniona w swojej opinii, bo czasem zastanawiam się, czy może ja to wyolbrzymiam, może to ma być w formie zabawy. Ale jeśli nawet, to dalej trwam przy swoim- niech będzie jakąś formą rozrywki połączoną ze szlachetną ideą, jaka temu przyświeca, ale niech wszyscy mają równe szanse. Pozdrawiam :)

~poważny (188.33. * .189) 22.05.2012 17:36

Sara, masz rację, ale niewiele z tym można zrobić, bo organizatorzy zawsze będą dążyli do jak największej liczby uczestników, sponsorów i partnerów, także im to akurat jest na rękę... Liczę tylko na to, że przestaniemy się mieścić w kinie i jakoś to zredukują :) Albo żeby to chociaż na kategorie podzielić, tak jak piszesz - poloniści i szaraczki :) plus więcej kategorii wiekowych, bo od 16 lat wzwyż to taki trochę kosmos, ale może na emeryturze będę mądrzejszy :)

~sara (85.202. * .161) 22.05.2012 08:35

Czyżbym napisała niepodobający się komuś komentarz, że nie pojawił się na stronie? Nie wiedziałam, że macie cenzurę!

~sara (85.202. * .161) 22.05.2012 07:48

\"Jastrzębskie dyktando\"?- To jakaś kpina! Po pierwsze: biorą w nim udział osoby z różnych, dalszych miast- od tego są dykatanda regionalne lub ogólnopolskie, po drugie i chyba najważniejsze: udział w dyktandzie mogą brać wszyscy, niezależnie od zawodu, patrz nauczyciele j. polskiego ( w ogóle nauczyciele), nikt tego nie weryfikuje. Myśłałam, że dyktando jest stworzone dla ogółu społeczeństwa, żeby sprawdzić pisownię, znajomość z ortografii, a wiadomo, że nauczyciele kształcą sie m.in. pod tym kątem, więc już na starcie szanse są nierówne. A swoją drogą poczytajcie sobie w internecie o zwycięzcy \"jastrzębskiego dyktanda\" (celowo piszę w cudzysłowie, bo dla mnie ono takowe nie jest), ten pan jeździ po całej niemal Polsce i łatwym sposobem \"zabiera\" innym możliwość wygranej, czy sprawdzenia kto faktycznie w J- biu jest najlepszy, Tak na marginesie, nie zdziwi mnie fakt, jeśli okaże się, że też jest np. politologiem bądź nauczycielem.

~B&W (31.175. * .224) 20.05.2012 23:03

Bravo...bravissimo Maćku :)

~Wzrokowiec (89.72. * .71) 20.05.2012 20:34

Dobrze, że mniej napisali, a więcej mu dali. Przynajmniej tyle na plus.

~znudzony (195.66. * .146) 20.05.2012 20:18

skoro jastrzębski mistrz ortografii, to czemu brali udział z innych miast

~uczeń (89.72. * .31) 20.05.2012 20:05

obserwator bo ta stówka jest na opłacenie podatku, żeby dostał okrągłą kwotę.

~oberwator (82.160. * .109) 20.05.2012 18:31

Dlaczego jest napisane trzy tysiące zlotych a wyżej widnieje 3100zł haha

~ort (89.73. * .43) 20.05.2012 14:25

Trudne ale za******e

~Gość (84.234. * .174) 20.05.2012 12:07

Było truuuudne!