Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nacyna zalewa posesje w Rydułtowach. Władze i mieszkańcy dyskutowali z przedstawicielami kopalni

Intensywne opady deszczu, które w ostatnim czasie nawiedziły Rydułtowy, spowodowały wylanie cieku wodnego Nacyna w największym jak do tej pory stopniu. Zalane zostały posesje i budynki znajdujące się wzdłuż ul. Radoszowskiej oraz ul. Gen. Stanisława Maczka. W rydułtowskim urzędzie odbyło się spotkanie związane z tym problemem.

Nacyna zalewa posesje w Rydułtowach. Władze i mieszkańcy dyskutowali z przedstawicielami kopalni
Spotkanie ws. problemów z ciekiem Nacyna fot.UM Rydułtowy

Według urzędu miasta głównym powodem zaistniałej sytuacji jest eksploatacja górnicza w tym rejonie, a co za tym idzie osiadanie koryta Nacyny i powstanie stałego zalewiska. Choć to teren miejski, wielki wpływ na układ terenu mają szkody górnicze. 

Burmistrz Marcin Połomski wraz z wiceprzewodniczącymi rady zwołał spotkanie z udziałem mieszkańców zalanych posesji oraz przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Państwowej Straży Pożarnej w celu wypracowania wspólnych działań doraźnych i omówić możliwości poprawy sytuacji.

Podczas spotkania omówiono zakres i zaawansowanie projektu regulacji koryta cieku Nacyna i przyległych terenów, opracowywanego na zlecenie Polskiej Grupy Górniczej. Z uwagą wysłuchano głosu mieszkańców i ich postulatów.

Powstałe po ostatnich opadach rozlewisko. fot. UM Rydułtowy

- Obecni na spotkaniu reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej podsumowali prowadzone do tej pory akcje ratownicze oraz przekazali przedstawicielom PGG swoje sugestie dotyczące możliwych działań tymczasowych mogących w niedalekiej przyszłości zmniejszyć obszar oddziaływania rozlanego koryta cieku. Jednak, aby zapobiec ponownemu wylaniu Nacyny, najważniejsze jest natychmiastowe rozpoczęcie robót związanych z regulacją koryta cieku, a tymczasem projekt, powstający na zlecenie Polskiej Grupy Górniczej, od stycznia 2020 r. ciągle jest w fazie uzgodnień - informują urzędnicy. 

Jak udało nam się dowiedzieć, problem zalewania dotyczy 4 posesji przy Radoszowskiej oraz kilki kolejnych domów przy ul. Gen. Maczka. Część posesji już została odszkodowana. 

- Wyraziłem swoje rozżalenie, bo minęło już 14 miesięcy od maja ubiegłego roku, a prawie nic się tam nie zmieniło - mówi burmistrz Marcin Połomski. - Zależy nam na tym, aby tak naprawdę porozumiały się ze sobą w naszej sprawie dwie spółki skarbu państwa - PGG i Wody Polskie - podkreśla nam burmistrz Marcin Połomski, zapowiadając interwencję w organach nadrzędnych, aby przyspieszyć działalność spółek skarbu państwa w zakresie ul. Radoszowskiej. 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_niżej (193.169. * .48) 27.08.2022 17:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

na kopalniach są działy zajmujące się tzw szkodami górniczymi
a Szarlota nie będzie atrakcją dopóki znajduje się na teranie działającej kopalni
ot i proste co ?

~Norden (31.61. * .141) 27.08.2022 17:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kopalnie nie potrafią jakoś normalnie współżyć z samorządami. Teraz kiedy jest koniunktura na węgiel kopalnie powinny naprawiać to co zniszczyły np. krajobraz, drogi, szkody górnicze, hałdy. Czemu z Szarloty nie zrobić atrakcji turystycznej na miare Polski?