Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

ABW zatrzymała rosyjskiego agenta. Za pieniądze i pomoc w eliminacji osobistych wrogów był gotów działać przeciwko Polsce

Podejrzany o gotowość pracy dla rosyjskiego wywiadu został zatrzymany na Śląsku 11 lipca, ale dopiero teraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje o szczegółach sprawy. Jarosław A., który usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, może spędzić w więzieniu do ośmiu lat.

ABW zatrzymała rosyjskiego agenta. Za pieniądze i pomoc w eliminacji osobistych wrogów był gotów działać przeciwko Polsce
fot. Służby Specjalne gov.pl

Współpraca za określone korzyści

Jarosława A. zatrzymano na terenie województwa śląskiego 11 lipca. ABW przeszukało również miejsca związane z podejrzanym i innymi powiązanymi z nim osobami, w województwach opolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i małopolskim, które zamierzał on wykorzystywać w pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Mężczyzna był gotów do współpracy w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej oraz pomoc w eliminacji osobistych wrogów, co potwierdza zebrany w ramach śledztwa materiał dowodowy. Jarosław A. zamierzał wykorzystywać posiadane znajomości, by przekazywać stronie rosyjskiej szerokie spektrum informacji, również ze sfery obronności i bezpieczeństwa państwa.

Wyrażał również gotowość do wykonywania innych zleconych mu przez wywaid zadań na terytorium RP. Podejrzany był świadom nielegalnego charakteru działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem.

Jarosław A. trafił do aresztu tymczasowego

Prokurator przedstawił Jarosławowi A. zarzut z art. 130 § 3 kk, czyli zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Jarosława A. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełniony czyn mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

Śledztwo zostało powierzone w całości do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawę nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].