Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uwaga! Dziś nawet do 35 stopni Celsjusza i ryzyko burz z silnymi porywami wiatru

IMGW zapowiada, że kolejne dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę, która zacznie się stabilizować od poniedziałku. Najpierw jednak czeka nas niezywkle upalny piątek, wg prognoz temperatury mają wynieść na Śląsku nawet 35 stopni. IMGW przygotował specjalne zalecenia.

Uwaga! Dziś nawet do 35 stopni Celsjusza i ryzyko burz z silnymi porywami wiatru
Jeśli nie ma takiej konieczności, w czasie upałów należy zostać w domu i nie wystawiać się na słońce. Regularne nawadnianie się to podstawa / fot. ilustracyjne

Wysokie upały będą wywoływać gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ostrzega IMGW. Od rana zachmurzenie będzie wzrastać na większym obszarze kraju, przynosząc przelotne opady deszczu i burze. Te, miejscowo, mogą być bardzo gwałtowne, z opadami gradu, deszcze punktowo do 40 mm oraz bardzo silnymi porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie nawet do 100 km/h.

Noc z piątku na sobotę może być burzowa, z silnymi opadami deszczu nawet do 45 mm, lokalnie z gradem i porywistym wiatrem. Sobota nadal może być burzowa, w niedzielę będzie już spokojniej, jak wynika z prognoz.

Piątkowa pogoda będzie sporym wyzwaniem dla większości osób, zwłaszcza zaś dla dzieci, seniorów i osób przewlekle chorych, które powinny unikać słońca i pić bardzo dużo wody - dorośli nawet ok. 3 litrów w ciągu dnia. Zachęcamy do zapoznania się z modelami prognozowanej straty wody z organizmu - tutaj-link

W piątek ok. godziny 14.00, temperatura odczuwalna w cieniu wyniesie ok. 33 stopnie Celsjusza.

Jak się oblicza odczuwalną temperaturę?

"Przy obliczaniu temperatury odczuwalnej uwzględnia się temperaturę powietrza, prędkość wiatru i wilgotność powietrza. Wiatr stanowi czynnik chłodzący – wzmaga utratę ciepła z powierzchni ciała. Przy dużej prędkości wiatru, warunki termiczne są odbierane jako znacznie chłodniejsze, niż sugeruje to wskazanie termometru.

Wilgotność powietrza wpływa natomiast na możliwość parowania potu z powierzchni skóry. Przy dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza w lecie, ograniczone parowanie ze skóry utrudnia oddawanie ciepła z powierzchni ciała do otoczenia, mogąc przyczyniać się do przegrzania organizmu.

W obliczeniach wskaźnika nie uwzględnia się promieniowania słonecznego. Podczas pobytu w miejscu nasłonecznionym temperatura odczuwalna może być istotnie wyższa od prognozowanej. Warto również pamiętać, że przy dłuższym pobycie na zewnątrz percepcja temperatury odczuwalnej może ulegać zmianom względem początkowego, chwilowego odczucia" - wyjaśnia IMGW.

IMGW przygotowało również rekomendacje na czas upałów:

Warunki w nocy, jeśli wygrzane i wilgotne powietrze utrudnia zasypianie, a zawartość wagowa tlenu w porcji powietrza jest obniżona, mogą być niewystarczające by organizm (układ krążenia i nerwowy) mógł zregenerować się (bez zastosowania dodatkowych działań wspomagających) po upalnym dniu.

By poprawić sytuację warto dobrze przewietrzyć mieszkanie przed snem, zaczynając dopiero po zachodzie słońca, gdy temperatura powietrza na zewnątrz będzie niższa niż w pomieszczeniach. By wymusić wymianę powietrza najlepiej zastosować wentylację mechaniczną.

Wieczorna kąpiel i schłodzenie powierzchni skóry (różnica temperatur nie powinna być większa niż kilka stopni), dobre nawodnienie organizmu mogą być pomocne by ułatwić zasypianie. Rano, kiedy powietrze na zewnątrz i wewnątrz nie jest jeszcze nagrzane należy zamknąć i zasłonić okna (zwłaszcza te o orientacji południowej), by jak najdłużej utrzymać komfortowe warunki w pomieszczeniu.

Mieszkańcy Wielkopolski, Kujaw i południa kraju powinni stosować się do zaleceń (+3) i przygotować na możliwość występowania bardzo silnego obciążenia organizmu gorącem. W tych regionach, większa aktywność fizyczna może być niebezpieczna dla organizmu, a konieczność uzupełniania płynów traconych wraz z potem w ilości ponad 750 g/godz. stanowi poważne ryzyko wystąpienia odwodnienia i wystąpienia przegrzania organizmu (SW).

Polecamy również:

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu? I dlaczego picie wody jest tak ważne?

Czym są elektrolity i jaka jest ich rola w organizmie?

14 zasad, by przetrwać upały bezpiecznie i zachować energię

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].