Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Polski Czarnobyl na Odrze" - Polski Związek Wędkarski wskazuje, kto jest odpowiedzialny za to, co się dzieje

"Będziemy domagać się odszkodowań za katastrofę ekologiczną" - pisze Polski Związek Wędkarski w wydanym oświadczeniu, w którym jednocześnie wskazuje winnych dramatycznej sytuacji, w wyniku której z Odry wyłowiono już ok. 100 ton śniętych ryb.

"Polski Czarnobyl na Odrze" - Polski Związek Wędkarski wskazuje, kto jest odpowiedzialny za to, co się dzieje

"Obecna sytuacja na Odrze i wokół rzeki Odry jest największą katastrofą ekologiczną XXI wieku w Polsce. To sytuacja bez precedensu, która sprawiła że rzeka Odra będzie martwa przez wiele lat, a rozmiar dewastacji środowiska jest niewyobrażalny i ciężki do określenia." - tak rozpoczyna się oświadczenie wydane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego.

W kolejnym akapicie PZW jednoznacznie wskazuje winnych katastrofy ekologicznej, w dosadnych słowach określając ją jako "polski Czarnobyl":

"Z całą odpowiedzialnością chcemy powiedzieć, że "polski Czarnobyl", jaki dzieje się obecnie na rzece, spowodowany jest brakiem kompetencji, zaangażowania i odpowiedniego działania ze strony instytucji Państwa. Przede wszystkim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ich postawy i braku działania w kluczowych pierwszych dniach katastrofy. Członkowie PZW, Społeczna Straż Rybacka, Ochotnicza Straż Pożarna oraz społecznicy jako pierwsi podnieśli alarm o problemie i stanęli z nim do walki. Chciałabym im jeszcze raz powiedzieć, jak bardzo jestem im wszystkim wdzięczna."

Zarząd PZW, wskazuje w dalszej części oświadczenia, że Wody Polskie, które zajmują się m.in. wydawaniem pozwoleń na zrzuty odpadów i ścieków, powinny mieć informację, kto i co wypuścił do rzeki. "Jakie przedsiębiorstwa zlokalizowane wokół Odry dostały pozwolenia w okresie 15 lipca br. do 7 sierpnia na zrzut? Jakie to były ścieki?" - pada pytanie.

Zarząd, na czele którego stoi Beata Olejarz, przypomina że PZW zobowiązany jest do przeprowadzenia zarybień, co ma nastąpić jesienią. Poddaje w wątpliwość zasadność tego działania po tym, co się aktualnie dzieje w Odrze - "jaki jest sens wpuszczanie ryb do skażonego ekosystemu, gdzie flora może zawierać truciznę i doprowadzić do śmierci kolejnych istnień?". Niewykonanie tego zadania przez PZW może skończyć się dla związku wysokimi karami.

"W styczniu tego roku w PGW Wodach Polskich powstał Departament Rybactwa w celu "zreformowania" dobrze funkcjonującej gospodarki rybackiej. Zarządza nim Pan Janusz Wrona oraz Dionizy Ziemiecki. Departament nic nie zrobił wokół katastrofy na Odrze, kierujący nim nie byli obecni na miejscu i w związku z tym powinny być wobec nich wyciągnięte surowe konsekwencje za zaniechanie działań urzędniczych. Władza to odpowiedzialność, należy ją przywrócić lokalnym instytucjom, działaczom i samorządom bo oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne naszej ziemi i naszym wodom." - sugeruje Zarząd Związku.

W ostatnim akapicie oświadczenia, PZW zapowiada, że będzie się domagał odszkodowań za katastrofę ekologiczną. "Będziemy walczyć o każdy obwód i o każdego użytkownika. Jako Związek będziemy się ubiegać o pokrycie kosztów odtworzenia rybostanu w Odrze. Związek zamierza również prowadzić wszelkie, zdecydowane działania mające na celu ukaranie wszystkich osób i podmiotów, przedstawicieli instytucji, którzy doprowadzili do tej katastrofy, a także wszystkich tych którzy nie zareagowali w porę na tę sytuację, a mieli taki obowiązek nałożony prawem. Wędkarze są bardzo cierpliwi, my na pewno "wyłowimy" sprawcę i współodpowiedzialnych tej ekologicznej katastrofy."

Tymczas Minister Klimatu i  Środowiska, Anna Moskwa, w czasie wczorajszej konferensji prasowej przekazała, że w żadnej z próbek pobranej przez GIOŚ nie wykryto substancji toksycznych. Strażacy w regionie na bieżąco monitorują sytuację: kliknij tutaj po więcej

Oświadczenie do pobrania:

Pobierz PZW Oświadczenie ws. Odry.docx (format docx, rozmiar ~213.3 k)

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~konczitatusk (91.146. * .208) 18.08.2022 23:05
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Antypisior (91.12. * .9) 18.08.2022 08:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Chcieliście pis-u to macie, a ja tymczasem siedzę sobie wygodnie w fotelu z popcornem i śmieję się z was coraz bardziej :)))))
Najlepsze przed wami :))))
Ostrzegałem,że będzie jazda bez trzymanki,państwo z g•wna i kartonu

~Robi77 (83.10. * .156) 18.08.2022 07:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Departamenty, posły, prezesy i dyrektory, co miesiąc inni na stołkach , a każdy byle wyżej do koryta pociśnięty ..a Polska w czarnej du..ie

~nienażartyPOKOt (178.36. * .210) 18.08.2022 05:24
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Na jakiej podstawie? Oskarżycie chmury o małe opady i słońce o zbyt wysoką temperaturę? A może macie już ryby, zaprawione starannie osławioną enerdowską rtęcią, której chyba tylko ta wywłoczka z lubuskiego ma we łbie za dużo?

~wedkarz_ (139.99. * .160) 17.08.2022 23:30

Zwykła przyducha spowodowana niskim stanem wód i wysoką temperaturą wody. Statut PZW: "Celem Związku jest ... ochrona wód". Nie dopilnowali zatem należy się dwa miliony od PZW dla mnie.Taka sytuacja

~Rtęć_Tuska (5.173. * .149) 17.08.2022 17:37
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Kornelin (46.134. * .149) 17.08.2022 17:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Skandal każdy ma prawo do urlopu, ja, ty i Kieca. Każdego powinno się zastąpić. Ale co powiesz o niekompetencji rządu PiS który na urlopie jest już chyba od kilku miesięcy? Inflacja gigantyczna, węgla nie można kupić, brakuje leków. Katastrofa na Odrze wybucha 26 VII a premier twierdzi że dowiedział się o niej 10 VIII. Mówi prawdę obciążając niekompetencje swoich podwładnych? Wędkarze masowo podziękują PIS. Nie tylko oni.

~Skandal (5.173. * .233) 17.08.2022 16:16
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem