Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak ważna jest pamięć? Czyli uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rudach [ZDJĘCIA]

Metropolitalny obchód Odpustu Wniebowzięcia NMP odbył się w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym. Sumę odprawiono w koncelebrze, której przewodniczył Biskup Gliwicki Jan Kopiec.

Jak ważna jest pamięć? Czyli uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rudach [ZDJĘCIA]
Koncelebra podczas sumy odpustowej w Rudach. W centrum biskup Jan Kopiec.

Msza odpustowa rozpoczęła się o godzinie 11.00 od procesji wejścia i słowa powitania wygłoszonego przez Biskupa Gliwickiego Jana Kopca. Następnie treściwą homilię do wiernych wygłosił Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Biskup Andrzej Czaja podczas głoszenia homilii.

- Te rocznice - 30. rocznica diecezji gliwickiej i 30. rocznica metropolii, 50. rocznica Kościoła Polskiego - one skłaniają nas do budzenia pamięci. Dobra pamięć ma w sobie coś takiego, że formuje, mobilizuje. Dobra pamięć o wielkich rzeczach Boga, których dokonał w naszych kościołach, to właściwie fundament naszego dalszego rozwoju

- mówił bp Andrzej Czaja.

Pod koniec sumy pobłogosławiono zioła i kwiaty. Po zakończeniu mszy, na terenie opactwa, odbył się koncert ku czci Matki Boskiej Pokornej w wykonaniu chórów połączonych zrzeszonych w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr pod dyrekcją Krzysztofa Hrycyszyna oraz Górniczej Orkiestry Dętej KWK “Sośnica” pod dyrekcją Agnieszki Wajgel.

Na pierwszym planie: Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Na drugim planie: Chór Katedry św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, Chór Laudemus Mariam z Parafii św. Bartłomieja w Gliwicach, Chór im. Juliusza Rogera z Parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach.

Podczas sumy złożone zostały życzenia dla biskupów jubilatów:

  • Arcybiskupa Seniora Alfonsa Nossola w 90. rocznicę urodzin, 65. rocznicę święceń kapłańskich i 45. rocznicę sakry biskupiej
  • Arcybiskupa Seniora Damiana Zimonia w 65. rocznicę święceń kapłańskich i 30. rocznicę nominacji arcybiskupiej
  • Biskupa Jana Kopca w 75. rocznicę urodzin i 50. rocznicę święceń kapłańskich
  • Biskupa Pawła Stobrawy w 75. rocznicę urodzin
  • Biskupa Marka Szkudła w 70. rocznicę urodzin
  • Biskupa Grzegorza Olszowskiego w 55. rocznicę urodzin

Angelika Mamot

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].