Jak ważna jest pamięć? Czyli uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rudach [ZDJĘCIA]

Metropolitalny obchód Odpustu Wniebowzięcia NMP odbył się w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym. Sumę odprawiono w koncelebrze, której przewodniczył Biskup Gliwicki Jan Kopiec.

Jak ważna jest pamięć? Czyli uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rudach [ZDJĘCIA]
Koncelebra podczas sumy odpustowej w Rudach. W centrum biskup Jan Kopiec.

Msza odpustowa rozpoczęła się o godzinie 11.00 od procesji wejścia i słowa powitania wygłoszonego przez Biskupa Gliwickiego Jana Kopca. Następnie treściwą homilię do wiernych wygłosił Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Biskup Andrzej Czaja podczas głoszenia homilii.

- Te rocznice - 30. rocznica diecezji gliwickiej i 30. rocznica metropolii, 50. rocznica Kościoła Polskiego - one skłaniają nas do budzenia pamięci. Dobra pamięć ma w sobie coś takiego, że formuje, mobilizuje. Dobra pamięć o wielkich rzeczach Boga, których dokonał w naszych kościołach, to właściwie fundament naszego dalszego rozwoju

- mówił bp Andrzej Czaja.

Pod koniec sumy pobłogosławiono zioła i kwiaty. Po zakończeniu mszy, na terenie opactwa, odbył się koncert ku czci Matki Boskiej Pokornej w wykonaniu chórów połączonych zrzeszonych w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr pod dyrekcją Krzysztofa Hrycyszyna oraz Górniczej Orkiestry Dętej KWK “Sośnica” pod dyrekcją Agnieszki Wajgel.

Na pierwszym planie: Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Na drugim planie: Chór Katedry św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, Chór Laudemus Mariam z Parafii św. Bartłomieja w Gliwicach, Chór im. Juliusza Rogera z Parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach.

Podczas sumy złożone zostały życzenia dla biskupów jubilatów:

  • Arcybiskupa Seniora Alfonsa Nossola w 90. rocznicę urodzin, 65. rocznicę święceń kapłańskich i 45. rocznicę sakry biskupiej
  • Arcybiskupa Seniora Damiana Zimonia w 65. rocznicę święceń kapłańskich i 30. rocznicę nominacji arcybiskupiej
  • Biskupa Jana Kopca w 75. rocznicę urodzin i 50. rocznicę święceń kapłańskich
  • Biskupa Pawła Stobrawy w 75. rocznicę urodzin
  • Biskupa Marka Szkudła w 70. rocznicę urodzin
  • Biskupa Grzegorza Olszowskiego w 55. rocznicę urodzin

Angelika Mamot

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].