Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pieniądze w banku - jak uchronić ich wartość przed inflacją?

Inflacja od wielu miesięcy daje nam w kość i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Jednocześnie ciężko patrzeć, jak zarobione przez nas pieniądze tracą swoją wartość. Czy da się coś z tym zrobić? Przyjrzyjmy się, czym jest inflacja i jak uchronić przed nią nasze pieniądze.

Pieniądze w banku - jak uchronić ich wartość przed inflacją?

Czym jest inflacja i jak wpływa na wartość pieniądza?

Inflacja to proces, który wiąże się ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. W rezultacie spada siła nabywcza pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę możemy dziś kupić mniej niż np. rok wcześniej. Dlatego też mówi się, że wysoka inflacja zjada nasze oszczędności. 

Co ważne, mówiąc o inflacji, nie mamy na myśli jednorazowych wahań cen różnych produktów. Tego typu chwilowe zjawiska w ogólne nie są brane pod uwagę przy obliczaniu inflacji. Tym, co się liczy, jest zmiana cen podstawowych produktów spożywczych, które są niezbędne do życia. Gdy ich ceny stale rosną w danej jednostce czasu, wtedy właśnie mamy do czynienia z rosnącą inflacją.

Dodajmy jeszcze, że niewielka inflacja jest czymś normalnym i nie niesie za sobą negatywnych skutków dla gospodarki. Problemy zaczynają się, gdy wzrost inflacji przyśpiesza. Zresztą właśnie ze względu na prędkość inflacji wyróżniamy jej 4 rodzaje. Są to:

  • inflacja pełzająca – poniżej 5%,
  • inflacja krocząca – od 5 do 10%,
  • inflacja galopująca – powyżej 10%,
  • hiperinflacja – powyżej 100%.

A co wpływa na inflację? Najczęstszą przyczyną inflacji jest wzrost cen surowców takich jak paliwa, energia, gaz oraz dodruk pieniędzy. Poza tym inflacja rośnie również wraz ze wzrostem popytu konsumpcyjnego. Po prostu im więcej kupujemy, tym producenci i sprzedawcy chętniej podnoszą ceny. Poza tym za obecną inflacją stoi także pandemia oraz wojna w Ukrainie.

Obecnie inflacja w Polsce wynosi około 15%, co większość z nas odczuwa w swoich portfelach. Jak zatem chronić pieniądze przed inflacją?

Jakie są bezpieczne sposoby na pomnażanie pieniędzy?

Gdy inflacja rośnie, trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie jest nieopłacalne. Z drugiej strony nie każdy zna się na inwestowaniu, a pochopne decyzje mogą zakończyć się stratą i tak zmniejszającej swoją wartość gotówki. Jak zatem bezpiecznie pomnażać pieniądze, aby choć trochę ochronić je przed rosnącą inflacją? W takim przypadku najlepiej będzie zainwestować w:

  • obligacje skarbowe – w tym obligacje antyinflacyjne,
  • konto oszczędnościowe,
  • lokatę bankową. 

Obligacje skarbowe antyinflacyjne jak sama nazwa wskazuje, są indeksowane inflacją. Oznacza to, że im bardziej rośnie inflacja, tym więcej na takich obligacjach możemy zyskać. Niemniej jednak decydując się na zakup obligacji, de facto zamrażamy część naszej gotówki. Oczywiście możemy sprzedać takie obligacje wcześniej, ale wówczas stracimy część lub całość wypracowanego zysku. Zatem nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. A jak wygląda sytuacja z kontem oszczędnościowym i lokatą bankową? Przyjrzyjmy im się bliżej.  

Konto oszczędnościowe czy lokata – różnice

Lokata bankowa polega na zdeponowaniu w banku określonej kwoty, od której naliczane są odsetki. Po tym, jak termin lokaty upłynie, bank wypłaca kapitał, czyli zdeponowaną kwotę, powiększoną właśnie o sumę odsetek. Nie da się ukryć, że wraz ze wzrostem stóp procentowych, wzrosło także oprocentowanie lokat. Dzięki temu stały się one atrakcyjnym sposobem pomnażania oszczędności. Jednak podobnie jak w przypadku obligacji, decydując się na lokatę, zamrażamy swoje pieniądze. Jeśli zdecydujemy się na wcześniejszą likwidację lokaty, stracimy wypracowany zysk.

Pod tym względem zdecydowanie bardziej opłaca się założyć konto oszczędnościowe. W tym przypadku możemy dowolnie dysponować naszymi pieniędzmi, wpłacając je i wypłacając z rachunku oszczędnościowego wedle potrzeb. Nie tracimy w takim przypadku wypracowanego zysku. Musimy jedynie liczyć się z tym, że przy kilkukrotnej wypłacie środków z konta oszczędnościowego bank pobierze za takie transakcje prowizje. Zazwyczaj jednak co najmniej raz w miesiącu możemy bezpłatnie przelać środki z konta oszczędnościowego. Pamiętajmy jednak, że rachunek oszczędnościowy ma służyć do oszczędzania, także z takiej opcji korzystajmy tylko w podbramkowych sytuacjach. 

Z rosnącą inflacją musimy się jak na razie pogodzić. Nie musimy jednak biernie patrzeć, jak spada wartość naszych pieniędzy. Dlatego warto skorzystać z dostępnych możliwości i pomnażać oszczędności poprzez zakup obligacji, założenie lokaty bankowej bądź konta oszczędnościowego. W ten sposób przynajmniej częściowo ochronimy nasze pieniądze przed skutkami inflacji.

Więcej informacji: https://www.kontomaniak.pl/poradniki/oszczedzanie-i-inwestowanie-pieniedzy.

Materiał zewnętrzny