Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Jastrzębiu-Zdroju. Były pytania o węgiel i muzeum [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przy dźwiękach muzyki wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. J. Świdra w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się wizyta w nowej sali koncertowej wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Oprócz tematów realizacji inwestycji kulturalnych, nie zabrakło gorącego tematu braku dostępności węgla. W kuluarach natomiast pojawiły się niewybredne komentarze, związane z brakiem zaproszenia dla prezydent miasta Anny Hetman. 

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Jastrzębiu-Zdroju. Były pytania o węgiel i muzeum [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Jastrzębiu-Zdroju 11 sierpnia 2022 roku.

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Jastrzębiu-Zdroju. Były pytania o węgiel i muzeum [ZDJĘCIA, WIDEO]

Spotkanie rozpoczęło się krótkim koncertem uczniów, którzy zaprezentowali utwory na fortepian, trąbkę, puzon oraz ksylofon, z akompaniamentem wychowawcy klasy fortepianu Krzysztofa Solika . Goście, na czele z wicepremierem oraz parlamentarzystami z regionu, mieli okazję sprawdzenia akustyki w oddanej do użytku w tym roku sali koncertowej.

Piotr Gliński w pierwszych słowach odniósł się do wyjątkowej sali koncertowej. - To, że udało się przekonać naszych partnerów do wydatkowania środków na sale koncertowe, uważam za sukces – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, nazywając jastrzębską salę „małym NOSPR-em”, co odnosi się do zastosowanych w obiekcie rozwiązań technicznych i akustycznych.

- Gdyby nie pan premier, dzisiaj być może chodzilibyśmy jeszcze po tych surowych murach – wspominał poseł Grzegorz Matusiak, dziękując za współpracę wicepremierowi przy szukaniu środków oraz realizacji budowy sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju. Poseł z Jastrzębia wręczył ministrowi kultury w podziękowaniu rzeźbę z grafitu, wykonaną przez górników. - Węgla u nas nie zabraknie – odpowiedział półżartem Piotr Gliński, odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku. Pytania o węgiel pojawiły się także w dalszej części spotkania. 

Głównie jednak przebiegło ono pod znakiem informacji z zakresu działalności ministerstwa kultury. Minister podkreślił inwestycje związane z budową sal koncertowych przy szkołach muzycznych, a także szerokie środki wydatkowane na termomodernizację szkół artystycznych w kraju. W podziękowaniu za zaangażowanie ministerstwa w realizację sali koncertowej, drobny upominek na ręce wicepremiera Glińskiego złożyła także wicedyrektor jastrzębskiej szkoły muzycznej Marianna Lubińska. Był to linoryt, przedstawiający Ślązaków.

Wśród pytań publiczności pojawiło się m.in. pytanie o nowy fortepian koncertowy dla szkoły muzycznej. Minister odpowiedział, że ministerstwo pomaga rokrocznie, przeznaczając dotacje dla szkoły muzycznej na zakup nowych instrumentów. W tym roku kwota wsparcia wyniosła około 300 tys. zł. Ministerstwo jest jednak otwarte na rozmowy o ewentualnym zwiększeniu finansowania.

- Polityk ma obowiązek przygotowywania programu w debacie, rozmowę, czasem kłótliwej, ze swoimi wyborcami. Taki program przedstawiamy i po czterech latach kadencji trzeba go rozliczyć. Nie mam problemu, aby rozmawiać o kwestiach polityki z punktu widzenia założenia programowego – podkreślił wicepremier, przytaczając wykonane i tworzące się inwestycje w kulturę i dziedzictwo narodowe, m.in. nowe instytucje muzealne. - Powstaje, albo już zrealizowaliśmy 300 instytucji muzealnych – wyliczał Piotr Gliński, zaznaczając jednocześnie, że nowoczesne muzea powinny działać na zasadzie interakcji z odbiorcą oraz prezentacji treści w zaawansowany technologicznie sposób. - Młody odbiorca jest inny, niż moje pokolenie. I my to popieramy – dodał wicepremier.

- Zostaliśmy wybrani do tego, aby realizować program. W większości te rzeczy są zrealizowane – podkreślił Piotr Gliński.

Pytanie o muzeum

Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju oraz prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK Andrzej Kinasiewicz zapytał wicepremiera o muzeum w Jastrzębiu-Zdroju, a raczej brak takiej instytucji, a jedynie istniejący obiekt Galerii Historii Miasta. - Kiedy słyszę i bardzo się cieszę, że powstają muzea, m.in. Muzeum Sybiraków, czy Panteon Górnośląski, my tutaj w Jastrzębiu też chcielibyśmy mieć miejsce, które integruje społeczność. Placówki muzealne taką rolę spełniają – zaznaczył mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, apelując także do radnych o pamięć i podjęcie możliwych działań, mających na celu powstanie muzeum, traktującego np. o historii zasłużonych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, jak np. Henryk Sławik czy Rudolf Ranoszek.

Choć Piotr Gliński nie określił swojego stanowiska na temat muzeum w Jastrzębiu-Zdroju, zaznaczając, że nie zna lokalnej sytuacji politycznej, odniósł się do kontrowersji wokół Panteonu Górnośląskiego. - Osoby, które były agentami, czy elementami ustroju komunistycznego, faszystowskiego, nie będą mieć miejsca w tym panteonie. Z kolei osoby, które były na granicy (…). Ja byłem zwolennikiem, aby Kazimierz Kutz był w tym panteonie, ale to była kwestia tego, że decydowaliśmy o ostatecznym kształcie w grupie – zapewnił wicepremier. W temacie ewentualnego muzeum w Jastrzębiu-Zdroju odpowiedział krótko: - Musicie naciskać samorząd, bo samorząd musi wykazać inicjatywę, a my możemy pomóc.

Padło też pytanie o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju, czyli powrót kolei do miasta. Wymijającą odpowiedzią było zwrócenie uwagi na rozwój polskiej sieci dróg.

Węgiel będzie, jesteśmy od tego, aby to zapewnić

Pojawił się też temat węgla. - Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, szantaż Putina i to wszystko, co się stało na rynku energetycznym zmieniło tę sytuację. Przez lata sytuacja była bardzo trudna i wynikała z tego, że jesteśmy członkiem UE. UE podjęła decyzję o dekarbonizacji Europy – zaznaczył wicepremier, podkreślając, że dla Polski nie była to dobra decyzja. - Polska musi wrócić do węgla, bo to jest kwestia naszego bezpieczeństwa. Jesteśmy mądrzejsi o wszystkie nowe technologie, ale nie jest to takie łatwe. Ze względu na to, że broniliśmy swoich stanowisk, mamy dzisiaj lepszą sytuację w kwestii gazu, bo nie jesteśmy uzależnieni od tego szantażysty – zaznaczył gość, podkreślając, że zostaliśmy postawieni przez UE w sytuacji, kiedy Polska miała tworzyć kadry dla firm i instytucji o kapitale zagranicznym. - Dlatego tak ważne są wybory za rok, nie tylko dla węgla, ale dla innych rozwiązań – powiedział wicepremier. - Jeśli chodzi o przygotowanie na zimę, o gaz i węgiel, to on będzie. My od tego jesteśmy, aby to zapewnić – podkreślił.

Na zakończenie spotkania przewodniczący rady miasta Piotr Szereda zawnioskował do ministra Glińskiego, aby nowa sala koncertowa nosiła imię byłego dyrektora jastrzębskiej szkoły muzycznej dr. hab. Stanisława Śmietany. Obecny na sali były dyrektor nie krył wzruszenia. Otrzymał również kwiaty i podziękowania Piotra Szeredy i wicepremiera Piotra Glińskiego.

Bez gospodarza miasta

Choć, według wcześniejszych zapowiedzi, wicepremier miał także odwiedzić wyremontowany pałac w Rzuchowie, zainicjowana przez posła Grzegorza Matusiaka wizyta w naszym regionie ograniczyła się do Jastrzębia-Zdroju. W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a także samorządowcy z Jastrzębia-Zdroju i okolicznych gmin, m.in. wójt Mszany Mirosław Szymanek, wiceburmistrz Rydułtów Mariola Bolisęga, a także przewodniczący rady miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda.

Zabrakło prezydent Anny Hetman, która według kuluarowych doniesień w ogóle nie otrzymała informacji, ani tym bardziej zaproszenia do udziału w wizycie wicepremiera. Ten niesmak niektórzy z uczestników spotkania (także z obozu partii rządzącej) wprost nazywali w kuluarach skandalem.

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BigosD (46.204. * .101) 12.08.2022 21:41

@aus
A potem weszła mama do pokoju aus-a i mówi:
-wstawaj aus, zesr..ałeś się!

aus 12.08.2022 21:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

aha, pis oczywiście pieści to "dziecko komunizmu" bo widać im się to podoba, a że Ślązaków nie lubią to wizyty u werbusów na osiedlu i hotelu robotnicznym zwanym Jastrzębiem. Pewnie za kilka tygodni znowu sam pinokio przybędzie, no chyba że w końcu ktoś inny wygra wybory w tym kraju i wróci normalność.

wszystko cisną w jastrzębie i racibórz, inne miasta są olewane każdy to widzi i każdy normalny tej nie sprawiedliwości pis ma już dość.

aus 12.08.2022 21:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rybnik się kończy? Śmieszni jesteście. Prędzej ten twór zniknie niż Rybnik się skończy. muzeum ale czego? chyba pól uprawnych i komunistycznych blokowisk z lat 70, jastrzębie to takie wyrosłe na niczym blokowisko praktycznie bez historii, bez kultury dawnych czasów Śląska, zwykłe blokowisko postawione w polu bo jakiś komuch sobie to wymyślił. Coś tam istnieje ale ile? nawet nie 100 lat. Ambicje jak w Warszawce muzeum na muzeum mają ale jakość i historia za krótka. Chcą być centrum kultury w regionie? buhahaha, totalny odlot. Wszystko co doprowadziło do powstania tam czegokolwiek zawdzięczacie komunie i nieudacznikom z komunistycznych władz Wodzisławia i PRL. Chcecie integracji to integrujcie się z Rybnikiem, Wodzisławiem i Żorami bo to tradycyjne miasta a nie twory komunistyczne. Jastrzębie niestety to według wielu nie miasto ale sztuczne osiedle, sztuczny twór.

~KobeTai (46.204. * .15) 12.08.2022 19:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rybnik powoli się kończy i to fakt

~Duivio (217.98. * .218) 12.08.2022 19:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rybnik znowu wyru....any.

~vladislav1 (79.190. * .170) 12.08.2022 12:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

luxveritatis Jastrzębie centrum kultury w regionie. Nic bardziej śmiesznego dawno nie przeczytałem.

~PiotrPiotr (83.14. * .74) 12.08.2022 12:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pani, prezydent na otwarcie wiaduktu, ronda przed wiaduktem, ronda na Moszczenicy nie była łaskawa zaprosić nikogo z władz wojewódzkich i rządowych. Tego nowinny.pl nie skomentowały. Pani prezydent nie ma w ogóle nadzoru nad tą placówką i jej nie wspomaga. Chyba że w ramach reklamy (własnej tu focia, tam focia)

~ad_vocem (178.43. * .81) 12.08.2022 10:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Minister kultury przyjeżdża, a tu taka wiocha! Żeby prezydenta nie poinformować?

~luxveritatis (37.30. * .125) 12.08.2022 07:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No grubo. Wczoraj we wszystkich mediach było głośno o otwarci w Jastrzębiu jedneej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce.
Tylko kilka lat temu, Arteks się tu napinał i dostawał ekstazy, jaka to sala koncertowa nie powstanie w Rybniku.
Tylko Arteks zapomniał napisać, że Ministerstwo Kultury stwierdziło, ze jastrzębska szkoła muzyczna jest dużo bardziej prestiżowa od rybnickiej i najważniejsze imprezy kulturalne w regionie będą w Jastrzębiu a nie w Rybniku.
Ale mi smutno, ze Rybnik znowu na uboczu:)