Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako i Tauron znowu będą mediować w sprawie Jaworzna. Są też wieści dotyczące projektu Wilno

Epopeja związana z budową i uruchomieniem bloku energetycznego w Jaworznie nie może się skończyć. Tymczasem nadeszły wieści dotyczące sporu Rafako i Litwinów dotyczącego budowy elektrociepłowni w Wilnie. Sąd arbitrażowy stwierdził m.in. że Litwinom przysługuje prawo do kar umownych i odszkodowania.

Rafako i Tauron znowu będą mediować w sprawie Jaworzna. Są też wieści dotyczące projektu Wilno
Złożyć skargę na wyrok sądu arbitrażowego lub występować o jego unieważnienie, czy też nie? Decyzja w tej sprawie ma dopiero zapaść. Na zdjęciu prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki.

Kolejne mediacje

Rafako i Tauron zawarły umowę o mediację, aby ustalić przyczyny oraz skutki opóźnienia w realizacji kontraktu w tzw. okresie przejściowym funkcjonowania bloku.

Formalnie okres przejściowy funkcjonowania bloku w Jaworznie jeszcze trwa i powinien zakończyć się 30 października 2022 r. Na mocy ugody zawartej w grudniu 2021 roku, Rafako miało zrealizować w okresie przejściowym funkcjonowania bloku w Jaworznie dodatkowe prace skutkujące m.in. obniżeniem kosztów eksploatacji jednostki. Jednocześnie Tauron miał otrzymać licencję do elementów eksploatacji bloku.

Zamiar przeprowadzenia mediacji spowodowany jest koniecznością zmiany warunków ugody zawartej 2 grudnia 2021 r., w szczególności dotyczących okresu przejściowego (tj. okresu, w którym realizowane są prace optymalizacyjne i strojeniowe, w tym testy, próby i pomiary) dla bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, który pierwotnie miał się zakończyć do 30 października 2022 r - informuje Rafako S.A. na Facebooku.

Ponadto zawarcie ugody było uzależnione również od "zakończenia z powodzeniem procesu inwestorskiego w Rafako". Przypomnijmy, kupnem pakietu akcji Rafako jest zainteresowana spółka MS Galleon, która należy do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa.

Sołowow postawił szereg warunków zawieszających wejście w życie umowy inwestycyjnej. Część z tych warunków dotyczy zakończenia sporów i zawarcia porozumień z podmiotami, dla których Rafako wykonywało lub wciąż wykonuje prace. Udało się to m.in. z JSW Koks oraz PGE GiEK, jednak wciąż nie widać końca sporu z Gaz-Systemem. Termin na spełnienie warunków zawieszających umowę inwestorką upłynął już dwa razy, jednakże za każdym razem był przedłużany. Oznacza to, że póki co Michał Sołowow wciąż jest zainteresowany zakupem Rafako S.A. Miliarder jest zainteresowany inwestycjami w małe reaktory jądrowe.

Zobacz również: Najbogatszy Polak nie rezygnuje z planów inwestycji w Rafako. Podano nowy termin

Kolejna umowa w Jaworznie

Niezależnie od wspomnianych na wstępie problemów dotyczących opóźnień w realizacji kontraktu w okresie przejściowym funkcjonowania bloku w Jaworznie, 5 sierpnia spółki zależne Rafako i Tauronu zawarły umowę na realizację prac eksploatacyjnych i koordynacyjnych w nowym bloku energetycznym. Za realizację tych prac należąca do Rafako spółka ma otrzymać wynagrodzenie 7,499 mln zł (netto).

Umowa obowiązuje do 30 września 2022 roku, choć docelowo mogłaby zostać zawarta na czas nieokreślony.

W tym miejscu dodajmy, że zawarcie umów o mediację oraz zlecenie prac w Jaworznie zostało poprzedzone głośną medialnie sprawą o węgiel, który jest spalany w nowym bloku energetycznym. Pisaliśmy o tym tutaj:

Sąd Arbitrażowy: Litwini mieli prawo odstąpić od umowy

5 sierpnia Rafako otrzymało również wyrok częściowy trybunału arbitrażowego działającego na podstawie regulaminu Instytutu Arbitrażowego Sztokholmskiej Izby Handlowej w sprawie dotyczącej budowy bloku kogeneracyjnego w Wilnie.

Przypomnijmy, w październiku 2020 roku Rafako poinformowało, że nie może zrealizować umowy na budowę bloku w elektrociepłowni Wilno, m.in. ze względu na dodatkowe koszty, które skalkulowano na kwotę 61 mln zł.

W odpowiedzi na ten krok Litwini skierowali do Rafako pismo o natychmiastowym odstąpieniu od umowy. Rafako stało na stanowisku, że oświadczenie Litwinów o odstąpieniu było nieskuteczne, gdyż to Rafako wcześniej złożyło notyfikację o niemożności realizacji umowy.

Następnie Litwini zażądali od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (wchodzi w skład Państwowego Funduszu Rozwoju) oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Generali wypłaty gwarancji należytego wykonania umowy. KUKE wypłaciło pieniądze i skierowało do Rafako przedsądowe wezwanie do zapłaty sumy gwarancyjnej w wysokości 11,972 mln euro.

Częściowy wyrok trybunału arbitrażowego wskazuje, że Litwini mogli odstąpić od umowy oraz żądać wypłaty gwarancji, a także że są uprawnieni do kar umownych z tytułu opóźnienia w realizacji prac i odszkodowania. Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania nastąpi w wyroku końcowym.

Rafako S.A. informuje, że przysługuje mu prawo wniesienia skargi o uchylenie wyroku (lub żądanie ustalenia, że wyrok jest nieważny) do sądu Apelacyjnego w Sztokholmie. Póki co decyzja w sprawie wniesienia skargi lub żądania ustalenia, że wyrok jest nieważny, jeszcze nie zapadła.

* * *

Wiadomości dotycząca spraw związanych z realizacji projektu Jaworzno oraz sporem wokół budowy bloku kogeneracyjnego elektrociepłowni w Wilnie zostały podane do publicznej wiadomości 5 sierpnia (już po zamknięciu sesji giełdowej).

Rankiem 8 sierpnia kurs akcji Rafako zanotował nieznany wzrost (2,81%, do 1,608 zł). Oznacza to, że rynek odebrał te wiadomości w sposób neutralny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].