Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na Lukasynie powrócił krzyż upamiętniający śmierć twórców Sondy [ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Krzyż powrócił po ponad dwuletnim remoncie drogi wojewódzkiej nr 935. - To pamiątka po tragicznym zdarzeniu - komentuje Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Na Lukasynie powrócił krzyż upamiętniający śmierć twórców Sondy [ZDJĘCIA]
Tak upamiętniono twórców "Sondy"

W tym roku mija 33. rocznica śmierci Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego, twórców popularnonaukowego programu telewizyjnego pt. Sonda. Zginęli w drodze do Raciborza, na Dębiczu, na tzw. Lukasynie. Ich samochód zderzył się czołowo z ciężarowym starem 200.

Jechali oni wraz z prowadzącym samochód kierowcą rajdowym Andrzejem Gieysztorem do Raciborza, by w Raciborskiej Fabryce Kotłów „Rafako” zebrać materiały do kolejnego programu „O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Miał to być 528 odcinek „Sondy”. Doszło do czołowego zderzenia z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką. Cała trójka zginęła.

W trakcie remontu drogi Racibórz-Rybnik padało pytanie, co z krzyżem upamiętniającym tragedię. Później okazało się, że został zdemontowany na czas robót drogowych.

- Myślę, że wiele osób w Polsce pamięta twórców „Sondy”, panów Kamińskiego oraz Kurka, i ich bardzo oryginalne programy przybliżające technikę. Myślę, że warto było to miejsce odtworzyć dla uczczenia pamięci tych osób - powiedział Nowinom Zbigniew Tabor.

Program był emitowany na antenie TVP1 od 8 września 1977 r do 29 września 1989 r.* Kurek i Kamiński realizowali „Sondę” przy niskim budżecie, ale robili to bardzo umiejętnie, wykonując proste, wręcz realizowane domowym sposobem doświadczenia, okraszając całość dobrym humorem, zaciekle dyskutując.

* We wrześniu 1990 wyemitowano trzy odcinki, które były w produkcji przed wypadkiem i zostały dokończone przez zespół programu.


Czytaj także: 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TAJEMNICZY_ (83.30. * .122) 30.09.2023 10:29

Sprawa zamieciona pod dywan przez milicjantów.

~kuba1 (185.191. * .140) 30.09.2023 09:07

i to się docenia takie podejście do niby drugoplanowej sprawy a jednak dla wielu ważnej brawo

~Świadek (94.254. * .206) 27.07.2022 10:52

A kto tak twierdzi, że na kałuży oleju...?! Byłem na miejscu wypadku. Olej był tylko z rozbitego Peugota. Samochód wyniosło na zakręcie bo jechał z góry z nadmierną prędkością wprost na samochód ciężarowy Polmozbytu. Prowadzone było tylko śledztwo, ale nie stwierdzono żadnych plam poza wyciekiem w miejscu zderzenia. Dlatego proszę o weryfikację artykułu i nie wprowadzanie w błąd czytelników!

~exraciborzanin (31.0. * .255) 27.07.2022 10:00

Wielokrotnie nurtował mnie brak krzyża upamiętniającego to tragiczne wydarzenie, więc bardzo cieszy ten fakt, że nadal pamiętamy i upamiętniamy, ważnych dla wielu, twórców 'Sondy'.

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 27.07.2022 03:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Najlepszy program naukowy - pokazywali przyszłościowe rozwiązania w lekki sposób. Oj, brakuje dzisiaj takich programów...