Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zobacz jak wyglądał III Zlot Samochodów Zabytkowych w Sławikowie [ZDJĘCIA]

17 lipca przy Ruinach Pałacu w Sławikowie (gm. Rudnik) odbyła się III edycja Zlotu Samochodów Zabytkowych. Przybyły całe rodziny a okolice pękały w szwach od fanów motoryzacji.

Zobacz jak wyglądał III Zlot Samochodów Zabytkowych w Sławikowie [ZDJĘCIA]
Tłumy na Zlocie Pojazdów Zabytkowych przy Ruinach Zamku w Sławikowie

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Gniazdo, której pasją jest ratowanie zabytków, m.in. Pałacu w Sławikowie,

Przede wszystkim jesteśmy organizatorami tego zlotu. Gmina Rudnik udostępniła nam tylko teren Pałacu w Sławikowie. Wszystko co tutaj jest, łącznie z plakatami, jedzeniem, namiotami... to właśnie my jako organizatorzy do tego doprowadziliśmy. Do tego odbywa się konkurs w czterech kategoriach. Między innymi "Wypasiony moplik" czy "Najpiękniejsza Bryka". Chodzi o to żeby nagrodzić w dzisiejszym dniu z pojazdów zabytkowych motorek do 50 centymetrów, motocykl, samochód i jakiś inny pojazd - najczęściej są to ciągniki - tłumaczy Artur Osak z Fundacji Gniazdo.

Artur Osak - Rzecznik przasowy Fundacji Gniazdo

Podczas konkursu pojazdy oceniała komisja złożona z członków Fundacji Gniazdo. Brano pod uwagę stan i wygląd pojazdów oraz... ubióe właściciela. Niektórzy pokazali po kilka zabytków ze swojej kolekcji. Jednym z nich był Karol Piecha z Grzegorzowic (gm. Rudnik), który sprowadził aż cztery zabytkowe pojazdy. W tym nośnik narzędzi, Ford Speedster, który jeździł na torach wyścigowych, kolejnym pojazdem był Volkswagen Garbus z 68 oraz traktor jednocylindrowy Deutz.

Pan Karol z Grzegorzowic w jednym z zabytkowych pojazdów ze swojej kolekcji

W ramach zlotu dodatkowo na terenie Pałacu w Sławikowie odbył się festyn. Dla rodzin zostały zorganizowane stoliki pod zadaszeniem, zimne napoje, słodkie i słone przekąski. Można było zakupić różne rodzaje wina oraz pamiątki sprzedawane przez Fundację Gniazdo.

- Pomysł na takie wydarzenie narodził się już trzy lata temu. Zauważyliśmy, że nic takiego nie dzieje się w Raciborzu czy w okolicach, więc "Zlot Pojazdów Zabytkowych przy Ruinach Pałacu w Sławikowie" dobrze się przyjął. Jeszcze wtedy były obostrzenia covidowe. Wówczs po raz pierwszy ściągnęliśmy tysiące ludzi na teren ruin - dodaje Artur Osak.

Ludzie

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].