Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polski Ład dla gmin, gdzie były PGR-y. 14,3 mln zł zyskają gminy Raciborszczyzny, a 17,6 mln zł samorządy ziemi wodzisławskiej [LISTA]

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wiceministrem MSWiA Pawłem Szefernakerem ogłosili 14 lipca na konferencji prasowej wyniki naboru wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich. - Inwestycje ze wsparciem rządu są skutecznym narzędziem pobudzania wzrostu gospodarczego - uważa senator Ewa Gawęda z PiS. W powiecie raciborskim największymi wygranymi tego rozdania rządowej pomocy są gminy Pietrowice Wielkie i Krzanowice. Na ziemi wodzisławskiej najwięcej pieniędzy trafi do Lubomi i Mszany.

Polski Ład dla gmin, gdzie były PGR-y. 14,3 mln zł zyskają gminy Raciborszczyzny, a 17,6 mln zł samorządy ziemi wodzisławskiej [LISTA]
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej o Polskim Ładzie dla gmin, gdzie działały PGR-y

Gminy: Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik oraz Powiat Raciborski są beneficjentami Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład dla gmin popegeerowskich

W powiecie rybnickim wsparcie rządowe otrzyma Gmina Lyski.

Na ziemi wodzisławskiej dofinansowanie z Polskiego Ładu uzyskają: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana, Pszów i Rydułtowy.

O komentarz do informacji o rządowej pomocy dla samorządów zwróciliśmy się do senator Ewy Gawędy.

- Czasy są trudne, więc inwestycje z tak dużym wsparciem rządu są szczególnie skutecznym narzędziem pobudzania wzrostu gospodarczego - uważa pani senator.

Wskazuje, że ogółem 19 inwestycji w powiatach raciborskim i wodzisławskim będzie służyć wszystkim, ale ich znaczenie jest dużo większe.

- Firmy, które je zrealizują, zatrudniają pracowników, którzy utrzymują swoje rodziny, płacą podatki, kupują materiały czy zlecają prace kolejnym firmom, przez co gospodarka się rozwija. Życzę naszym samorządom, aby mimo różnych trudności, jak najlepiej i najszybciej zrealizowały to co zaplanowały - podkreśliła Ewa Gawęda.

Lista dofinansowań rządowych dla gmin, w których zlokalizowane były Państwowe Gospodarstwa Rolne:

Kornowac - 1 950 000 zł - uporządkowanie gospodarki ściekowej w Rzuchowie

Krzanowice

  • 1. 1 881 600 zł - przebudowa dróg gminnych ul. Sikorskiego i Zawadzkiego w Krzanowicach
  • 2. 637 000 zł - budowa boiska wielofunkcyjnego w Wojnowicach


Krzyżanowice - 1 960 000 zł - termomodernizacja budynku przedszkola w Zabełkowie z wymianą źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy

Nędza - 872 000 zł - modernizacja ul. Sosnowej w Nędzy

Pietrowice Wielkie -

  • 1. 2 600 000 zł - przebudowa ul. Długiej w Samborowicach
  • 2. 680 000 zł - termomodernizacja, przebudowa i rozbudowa budynku wielofunkcyjnego w Krowiarkach

Rudnik - 1 764 000 zł - adaptacja budynku w Brzeźnicy na potrzeby wychowania przedszkolnego oraz integracji lokalnej społeczności

Powiat Raciborski - 1 999 200 zł - przebudowa drogi powiatowej nr 35465 od skrzyżowania z ul. Wiejską w Babicach do granicy z powiatem rybnickim


Godów - 2 450 000 zł - budowa infrastruktury treningowej i zaplecza przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaziskach.

Gorzyce - 1 995 000 zł - odwodnienie wraz z odtworzeniem nawierzchni asfaltowej ul. Zwycięstwa Turza Śląska

Lubomia - 3 430 000 zł - przebudowa i termomodernizacja dwóch budynków użyteczności publicznej przy ulicy Adama Mickiewicza w Lubomi wraz z zagospodarowaniem terenu

Marklowice - 1 764 000 zł - podniesienie walorów turystycznych gminy

Mszana -

  • 1. 2 500 000 zł - aktywizacja życia społecznego i poprawa stanu zdrowia mieszkańców poprzez rozbudowę infrastruktury sportowej sołectwa Gogołowa
  • 2. Termomodernizacja szkoły w Gogołowej - 500 000 zł

Pszów -

  • 1. 2 205 000 zł - poprawa jakości dróg na terenie gminy Pszów
  • 2. 793 800 zł - budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy K. Miarki w Pszowie

Rydułtowy - 2 000 000 zł - poprawa infrastruktury komunikacyjnej dla potrzeb Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami przedszkolnymi w Rydułtowach

Nabór trwał od 28 grudnia ub. r. do 11 marca br. Dofinansowanie może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji. Program Inwestycji Strategicznych, którego celem jest dofinansowanie samorządowych projektów, realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Transmisja konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego

Wiceminister Szefernaker mówił: to jest program, który wpisuje się w polityczny testament Lecha Kaczyńskiego i w DNA Prawa i Sprawiedliwości. Tak realizujemy politykę skierowaną do tych, co przez lata byli wykluczeni. Zrealizowanych zostanie 1871 inwestycji w ponad 1300 gminach, w 220 powiatach. Trafią tam 4 miliardy złotych w projektach z 98% rządowym dofinansowaniem.

Po wypowiedziach polityków rządu przyszedł czas na pytania dziennikarzy. Odpowiadał premier Morawiecki.

Kiedy do Polski popłynie gaz z Norwegii?

Polska jest jedynym krajem, który przewidział szantaż gazowy. Putin trzyma rękę na kurku z gazem, z pistoletem przystawionym do głowy krajom Europy. Rząd PIS dyskutował te scenariusze kilka lat temu i Polska będzie wkrótce, a nawet już dzisiaj jest krajem suwerennym gazowo. Gazociąg Bałtycki - co wiem od specjalistów z PGNiG - prześle 5 mld m sześc. gazu, a za rok zakontraktujemy stamtąd 10 mld m sześc. Nasze wydobycie to 4 mld m sześć. Gazoporty dadzą nam 7-8 mld m sześc. gazu. Zapotrzebowanie krajowe sięga ok. 20 mld m sześc. Widać, że nie będziemy zależni od szantażu rosyjskiego, któremu podlegają Niemcy, Austriacy czy Czesi. Ceny gazu będę te z rynków światowych. Pierwsze molekuły pojawią się w IV kwartale tego roku. Polska będzie dostarczycielem gazu dla innych krajów.

Kiedy środki z Krajowego Programu Odbudowy realnie dopłyną z Unii Europejskiej do Polski? Czy dojdzie do rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

Z tym postulatem Komisji Europejskiej polemizujemy i nie mamy takiego planu, choć spodziewaliśmy się, że Komisja go wysunie. 700 mld euro wynegocjował nasz rząd od UE. Środki unijne otrzymamy w tym i przyszłym roku, na przełomie. Z tej nowej wielkiej perspektywy unijnej, już prefinansujemy różne programy, już z nimi ruszamy. Nie sądzę, by ta uwaga KE wpłynęła na przekaz środków unijnych.

Koszt budowy CPK wyniósł już 94 mln zł, a prawie nic tam jeszcze nie ma, choć pieniądze są wydawane.

CPK to wielka szansa cywilizacyjna dla Polski, jeszcze takiego projektu nie było od II Wojny Światowej. To szansa na rozwój polskiej turystyki, przedsiębiorczości. Wbicie pierwszej łopaty już za rok jest możliwe. To nie jest wolne tempo, bo ilość zgód, pozwoleń administracyjnych, środowiskowych jest po prostu tak duża. Pozyskujemy je krok po kroku, a to wszystko kosztuje. CPK to będzie wielki hub komunikacyjny dla tej części Europy.

Jak rząd chce przeciwdziałać rosnącej fali zachorowań na COVID-19?

Zwołałem radę ds. COVID, odbyła się dyskusja w gronie ekspertów i wypracowaliśmy mechanizmy zakomunikowane przez ministra zdrowia. Chodzi o powrót do miękkich zaleceń, dystans, dezynfekcję i maseczki. Nie ma jeszcze wzrostu hospitalizacji i zgonów. Strzeżmy się przed tym poprzez zasadę DDM. Przygotowujemy plany zwiększonej hospitalizacji, dziś mamy nadmiar łóżek w stosunku do zachorowań.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Turze (37.30. * .228) 17.07.2022 21:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chcemy normalne przedszkole od 6.30

~Janeczka2 (77.190. * .118) 14.07.2022 19:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Te miliony nic nie dają. Szpetota śląskich wsi bierze się z przeludnienia, nieładu, brzydkich budynków i kopcących kominów. Trzeba by chyba je najpierw sukcesywnie wyburzać i budować od nowa. W powiecie raciborskim jest trochę lepiej niż wodzisławskim bo mniejszość niemiecka ma większe poczucie gustu i porządku.

~Habibitwojej (91.146. * .208) 14.07.2022 19:03

No wszystko zależy na co samorząd wyda kasę. Masz rację przedszkola i żłobki są potrzebne, bo u prywaciarzy trzeba tyle płacić. Problem to samorządowcy, którzy nie mają małych dzieci bo już często są w podeszłym wieku....

~Wsciekly (46.204. * .111) 14.07.2022 16:39

Dajcie coś na przedszkola bo w kuźni raciborskiej to jedna wielka porażka !!!! Przedszkola tylko dla wybranych !!!!! Na wiosce przedszkole od 8 rano porażka