Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Anna Ronin wygrała w sądzie z synem i synową Mirosława Lenka

Radna miejska i kandydatka na prezydenta Raciborza w 2014 i 2018 roku - Anna Ronin została uniewinniona wobec zarzucanych jej czynów. Autorami pozwu byli syn i synowa byłego prezydenta, a obecnego radnego Mirosława Lenka. Sprawa toczyła się przed sądem aż 4 lata.

Anna Ronin wygrała w sądzie z synem i synową Mirosława Lenka
Anna Ronin w obecnej kadencji samorządu miejskiego w Raciborzu pełni funkcję szefowej komisji skarg i wniosków

Sąd apelacyjny oddalił pozew złożony przez syna i synową oraz dodatkowo zasądził na rzecz Anny Ronin zwrot kosztów postępowania (750 zł). To pozywający muszą pokryć wszystkie koszty sądowe pierwszej instancji oraz apelacji. Wyrok jest prawomocny.

Praca w wodociągach

W 2018 roku Anna Ronin, kandydując na prezydenta Raciborza w swoich materiałach wyborczych (gazetka Wolny Racibórz), informowała, że (wtedy przyszła) synowa ówczesnego prezydenta miasta Mirosława Lenka, a obecnie opozycyjnego radnego Rady Miasta miała zostać zatrudniona w spółce miejskiej – Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji (dziś Wodociągi Raciborskie) dzięki koneksjom i znajomościom swego teścia. Pozew przeciwko A. Ronin o naruszenie dóbr osobistych złożył wpierw syn byłego włodarza, a później jego obecna synowa. Według nich wszelkie informacje o rzekomym załatwianiu pracy przez prezydenta, rozpowszechniane przez Ronin w Wolnym Raciborzu były nieprawdziwe. Uważali też, że Anna Ronin bezprawnie wykorzystała wizerunek przyszłej synowej prezydenta miasta.

Przeprosiny i wpłata na WOŚP

Sprawa trwała prawie cztery lata. 18 listopada 2019 r. sąd pierwszej instancji w Rybniku wydał wyrok nakazujący Annie Ronin wydrukowanie w Nowinach Raciborskich oświadczeń z przeprosinami i zasądził dodatkowo wpłatę przez nią kwot: 3000 zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 1500 zł na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu. Od wyroku I instancji Anna Ronin złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Skuteczna apelacja

30 czerwca 2022 Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał prawomocny wyrok korzystny dla radnej Ronin. W wyroku tym w punkcie pierwszym Sąd Apelacyjny sprostował niedokładności w wyroku I instancji, a w punkcie drugim wydał zasadniczy wyrok, oddalając w całości powództwa syna i synowej Mirosława Lenka.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MD (10.0. * .15) 13.07.2022 14:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ale co pani Ronin wygrała? Sąd uznał, że nie naruszyła dóbr osobistych tej pani, że to część kampanii wyborczej, a w niej wiele jest dozwolone. Jednak w sumie dziwne, że takie odmienne wyroki dwa sądy wydały, jeden skazał, drugi uniewinnił. Co tu jest grane?

~Honor (89.200. * .30) 13.07.2022 14:50
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Rozumiem że po tym wyroku Lenk wycofuje się z polityki .

~politycznyzanawca (46.204. * .37) 13.07.2022 13:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Brawo. Tyle lat walki, podziwiam Panią.

~DyzmaNikodem (46.204. * .194) 13.07.2022 12:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

No i powoli rzeczywistość jest odkłamywana. Pani Annie gratuluję sił.

~Betonowemiasto (82.180. * .191) 13.07.2022 12:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zero zdziwienia. Prezes wodociągów z czasów Lenka też został skazany. Tak się żyje w tym betonowym mieście