Rybnik na Światowym Forum Miejskim

Rybnik mocno zaznaczył swoją obecność podczas zakończonej właśnie w Katowicach 11. edycji World Urban Forum -  Światowego Forum Miejskiego.

Rybnik na Światowym Forum Miejskim
Rybnik wziął udział w panelu dotyczącym polityk miejskich i zrównoważonego rozwoju miast. Na zdjęciu widzimy Piotra Masłowskiego.

Podczas tegorocznej sesji WUF ogłoszono i symbolicznie podpisano dokument „Plan działań dla miast. Modelowa lokalność”, stanowiący polską odpowiedź na wyzwania związane z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju, stawiane przez Agendę 2030.  Misją ,,Planu Działań dla Miast’’ jest zmobilizowanie miast do odważnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji i wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym. 

W ramach wydarzenia Rybnik (podobnie jak Warszawa i Kraków), zaprezentował katalog działań prowadzonych przez miasto na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego, czyli rybnickie pomysły na odpowiedzialną konsumpcję - kubek kaucyjny i pomiary marnowania żywności. 

Dokument „Plan działań dla miast. Modelowa lokalność” (pdf, 45MB) podpisały w sumie 104 polskie miasta. W imieniu Rybnika sygnował go prezydent Piotr Kuczera. 

- Włączając się w światowy trend zrównoważonej przemiany przestrzeni miejskich oraz realizując projekt w ramach „Planu Działań dla Miast”, Rybnik uczestniczy w dyskusji na temat rozwoju terenów zurbanizowanych oraz tworzenie platformy dla systematycznego udoskonalania i wdrażania dobrych wzorców w lokalnych politykach miejskich - wyjaśnia Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Plan ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk zaczerpniętych ze zrealizowanych przedsięwzięć wypełniających Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz promocję osiągnięć poszczególnych miast w ich wypełnianiu, istotnych z perspektywy miast oraz szukania odpowiedzi na lokalnie występujące problemy, niezależnie od skali projektów lub działań – dodaje prezydent.

W pawilonie polskim Światowego Forum Miejskiego zaprezentowano też osiągnięcia Rybnika w zakresie rewitalizacji, w ramach programu Modelowa rewitalizacja miast.

- Jako jedno z trzech polskich miast - obok Piaseczna i Zabrza – wzięliśmy także udział w panelu dotyczącym polityk miejskich i zrównoważonego rozwoju miast, w ramach programu Urban_In – mówi Piotr Masłowski, Zastępca Prezydenta Rybnika, uczestniczący w WUF w roli prelegenta. – Rybnik postawił wyzwanie w kategorii Miasto odporne na kryzysy - w odpowiedzi powstała praca konkursowa dotycząca stworzenia miejsca, „Wspólnego stołu”, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą się spotkać przy wspólnym gotowaniu - dodaje.

WUF 11 był również okazją do przedstawienia  wyników  wdrożeń aplikacji, będących efektem grudniowego Klimatonu dla Miast, gdzie Miasto Rybnik było jednym z czterech finalistów. Finalny kształt aplikacji został zaprezentowany podczas panelu „Innowacje nastawione na wyzwania. Podsumowanie wdrożeń Klimatonu dla Miast”, którego organizatorami był Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.  

- Aplikacja opracowana dla Miasta Rybnika wykorzystywana jest do bieżącej analizy obciążenia linii autobusowych oraz przystanków. Docelowo pozwala optymalizować transport zbiorowy w Rybniku – wyjaśnia Ewelina Włoch z Wydziału Rozwoju UM, uczestnicząca z ramienia miasta w ubiegłorocznym Klimatonie. 

Spotkanie w ramach Światowego Forum Miejskiego było też do nawiązania współpracy z przedstawicielami  Polskiego Funduszu Rozwoju z Departamentu Rozwoju Innowacji – w ostatnim dniu WUF11 przyjechali oni do Rybnika, po którym oprowadził ich Prezydent Piotr Kuczera. 

  1. World Urban Forum czyli 11. Światowe Forum Miejskie w tym roku odbywało się w Katowicach od 26 do 30 czerwca, pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”

World Urban Forum to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

Ostatnia dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze. W listopadzie 2018 r. Katowice zostały wybrane na polskiego kandydata na gospodarza konferencji zaplanowanej na 2022 r. 20 maja 2019 r. UN-Habitat ogłosiło, że Katowice będą gospodarzem jedenastej edycji.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Piotr Masłowski

Wiceprezydent Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].