Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Gorzyc zapłacą więcej za śmieci. Radni przyjęli uchwałę

Na ostatniej sesji radni z Gorzyc przyjęli dwie uchwały związane z opłatą za śmieci. Na wspólne posiedzenie komisji, które odbyło się przed sesją przybyli również mieszkańcy. Proponowano także zmiany dla osób, które goszczą Ukraińców.

Mieszkańcy Gorzyc zapłacą więcej za śmieci. Radni przyjęli uchwałę
Od prawej Daniel Kurasz (wicewójt), Daniel Jakubczyk (wójt) i Piotr Wawrzyczny podczas wspólnego posiedzenia komisji rady fot.F.Kamczyk

Nowe stawki w Gorzycach

Za odbiór śmieci niesegregowanych nowa stawka wynosi 96 zł, za śmieci segregowane 32 zł. 3 złote mniej tj. 29 złotych zapłacą osoby posiadające własny kompostownik. Opłaty obowiązują od 1 lipca 2022 roku.

Właściciele obiektów którzy posiadają już kompostownik i płaciły niższą stawkę nie muszą składać dodatkowych deklaracji w urzędzie. Jeżeli ktoś nie posiadał dotychczas kompostownika musi złożyć nową deklarację.

Nowa stawka,która została przyjęta, nie pokryje wszystkich kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, gmina do każdego mieszkańca dopłaci 2,60 zł. Wymaga to zapewnienia w budżecie gminy środków w wysokości 291.092,26 zł. Przetarg na odbiór śmieci  wygrała firma „Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o.” na kwotę 8.988.276,24 zł.

Dyskusja z mieszkańcami na posiedzeniu komisji

Jak tłumaczono podwyżka związana jest między innymi ze wzrostem inflacji, cen paliwa i wynagrodzenia.

- Ci ludzie też chcą godnie zarabiać i żyć - zwrócił uwagę wójt Daniel Jakubczyk podczas dyskusji z Leszkiem Pukowskim, mieszkańcem gminy obecnym na posiedzeniu komisji.

Na posiedzeniu komisji głos zabrała też Natalia Kusz z Turzy Śląskiej, która jak sama mówiła, występuje w imieniu części osób, które przyjęły Ukraińców. Mieszkanka gminy zwróciła się z prośbą o wprowadzenie rozwiązań mających na celu odstąpienie od pobierania opłat za osoby, które goszczą w ich domach.

- Takiej możliwości nie przewidział ustawodawca - mówił wójt Jakubczyk wskazując, że gdyby doszło do wprowadzenia proponowanych przez panią Kusz rozwiązań byłoby to naruszenie prawa co wiązałoby się z odpowiedzialnością w stosunku do osób podejmujących taką decyzję. Z wójtem zgodzili się też radni.

Wspomniany wcześniej Leszek Pukowski pytał między innymi o konsultację uchwały z mieszkańcami. Wójt zwrócił uwagę na fakt, że nie ma takiej konieczności gdyż ustawodawca nie przewidział takich rozwiązań. Pukowski mówił też o budowie instalacji utylizującej śmieci, która miała być realizowana z innymi gminami. Jakubczyk odrzucał zarzuty.

- Niech pan wskaże w których mediach udzieliłem takiej wypowiedzi - poprosił wójt.

Obecny na posiedzeniu komisji Bogusław Jordan wskazywał aby radni zastanowili się nad możliwością wprowadzenia innego sposobu naliczania opłaty śmieciowej np. poprzez analizę poboru wody.

- Jeżeli ktoś kilka tygodni nie pobiera wody to znaczy, że nie było go w tym czasie w domu i nie produkował też śmieci - mówił Jordan

Ostatecznie radni na sesji przyjęli zaproponowane opłaty.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Woj_mieszkaniec (87.101. * .160) 07.07.2022 08:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Ci ludzie też chcą godnie zarabiać i żyć - zwrócił uwagę wójt Daniel Jakubczyk". Panie wójcie, mieszkańcy wybrali Pana na urząd, aby reprezentował Pan interesy mieszkańców gminy, a nie prywatnej spółki !!!
My też chcemy godnie żyć i mniej wydawać na poszczególne opłaty. Jak Pan tak negocjuje to mam wrażenie, że te oferty są wiele niższe, a Pan dorzuca od siebie z naszych pieniędzy extra kasę by pracownikom tych firm żyło się godnie. Czyje interesy Pan reprezentuje ???

~deklarowanie (193.169. * .48) 06.07.2022 12:28

~Orban (83.30. * .46) i wytłumacz mi głupiemu co znaczy zdanie które napisałeś
"Tak na marginesie to chyba poza gminę Gorzyce nie wyjeżdżasz skoro niesiesz, że nowoczesne śmieciarki mogą ważyć kosze"
O co ci chodzi z tym noszeniem ???
Jak nie wyjeżdżam poza gminę ?

~deklarowanie (193.169. * .48) 06.07.2022 12:04

~Orban (83.30. * .46) jak to obliczyłeś że 4 tony ?
oddajesz nieczystości

tixx 06.07.2022 11:26

I jeszcze - najlepiej żeby śmieci były idealnie czyste i posegregowane na poszczególne frakcje żeby je tylko dać do recyklingu (przecież z tego są pieniądze - vide akcje zbierania nakrętek). Gabaryty raz na rok i do tego cała litania rzeczy, których nie zbierają. PSZOK tylko na zapisy i czynny w takich godzinach, że albo urlop, albo liczyć na te kilka godzin w soboty. I tu też wszystkie odpady podzielone na frakcje. A potem zdziwienie, że tyle śmieci w lasach leży. A miało być tak pięknie....

tixx 06.07.2022 11:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Najwięcej do śmieci dopłacają ci, którzy nie produkują popiołu (kocioł gazowy/elektryczny, pompa ciepła). Nie dość, że płacą pełną stawkę ("bo ustawa na obniżenie ne zezwala", ale na kompostownik zezwala!!!), to w okresie zimowym mają jeden wywóz mniej. Czyli co? Promocja spalania śmieci??? Bo mam piec i nie muszę przez miesiąc składować śmieci, a przy tej cenie węgla przyda się dodatkowe źródło ciepła....

~kicker (83.26. * .217) 06.07.2022 10:03
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Orban ma rację! Obecny system w żaden sposób nie motywuje do "produkowania" mniejszej ilości śmieci. "Skoro płacę za śmieci od głowy, to po co mam się starać zmniejszać ich ilość." I rzeczywiście ciśnie się na usta pytanie, dlaczego tak jest. A jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi na pewno o pieniądze. Ale nie na poziomie gmin, tylko na poziomie centralnym. Ale, czy to państwo kiedykolwiek było mądrze zarządzane...?

~JaS (46.134. * .238) 05.07.2022 19:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Orban masz rację."W cywilizownych"krajach tak bywa,ale nam daleko do nich.Gdyby u nas tak było,śmieci lądowałyby w przydrożnych rowach.

~Orban (83.30. * .46) 05.07.2022 17:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do deklarowany ! 4 tony rocznie! Zadowolony????
Tak na marginesie to chyba poza gminę Gorzyce nie wyjeżdżasz skoro niesiesz, że nowoczesne śmieciarki mogą ważyć kosze a przede wszystkim każdy kosz ma swoją pojemność w litrach, więc czy to naprawdę dla Ciebie tak trudno zrozumieć, że aktualnie każdy obywatel jest oszukiwany przez śmieciowe lobby. Czy kiedykolwiek na zebraniach wojt rozliczył firmę śmieciowa ile kosztuje tona na składowisku, ile ton oddano ile zebrano za śmiecie ile firma zarobiła???
Czy dalej chcesz dyskutować

~deklarowanie (193.169. * .48) 05.07.2022 17:24

~Orban (83.30. * .46)
piszesz w komentarzu :"W cywilizowanych krajach jak odbierają śmieci to jednostka rozliczeniowa jest kg, tona itd. Mieszkaniec deklaruje ile kg oddaje rocznie i za tyle płaci."
powiedz nam wszystkim ile ty produkujesz odpadów papier, szkło, plastik itp itd
tak miesięcznie ...

wnikliwy 05.07.2022 17:14

Dopłatą gminy 2,6 zł do mieszkańca,bo od 2022 prawo zezwala,ale czy wszystkie firmy działające w gminie Gorzyce mają umowy na wywóz śmieci i czy wywożą? Tego nikt nie kontroluje,a koszty wywozu mieszkańców rosną, między innymi przez to że zamiast firma wywozić śmieci osobno ,wywozi w ramach ludności,nie ponosząc kosztów,tylko mieszkańcy mają podwyżki bo te śmieci są wliczone do ich wywozów. Takich firm jest bardzo dużo w gminie Gorzyce. Zamiast dopłaty z budżetu gminy zrobić kontrolę firm ile i gdzie wywożą śmieci,to takie proste.

~Orban (83.30. * .46) 05.07.2022 16:29
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Tylko w Polsce jednostka miary jest "od osoby" W cywilizowanych krajach jak odbierają śmieci to jednostka rozliczeniowa jest kg, tona itd. Mieszkaniec deklaruje ile kg oddaje rocznie i za tyle płaci.Ale w tym skorumpowanym burdelu rządzącym idzie to na rękę no lobby śmieciowe dyktuje warunki a nie jakieś przetargi, które wiadomo że są robione pod klienta.
Ustawa o zamówieniach publicznych to największy legalny korupcyjny bubel szkodliwy dla społeczeństwa dzięki któremu my pokrywamy wszystkie koszty a urzędach udają że coś robią.
Co do radnych to ich znajomość prawa i ustaw jest bardzo znikoma więc na co pan Plucinski chce liczyć?
Głową muru urzędniczego nie przebije.
Radni trwają bo zarabiają więc im wszystko jedno co i jak zagłosują.