Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Witaj Polsko! Specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego rozeszło się w mgnieniu oka [ZDJĘCIA]

W ramach obchodów 100-lecia włączenia Śląska do Polski i wydarzenia "Witaj Polsko!" na wodzisławskim rynku kolportowano wyjątkową publikację. Było to specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego. 

Witaj Polsko! Specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego rozeszło się w mgnieniu oka [ZDJĘCIA]
Okolicznościowe wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego kolportowano podczas wydarzenia "Witaj Polsko!"

Witaj Polsko! Specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego rozeszło się w mgnieniu oka [ZDJĘCIA]

Wspólne wydanie okolicznościowe Herolda Wodzisławskiego oraz Nowin Wodzisławskich powstało we współpracy obu redakcji. Publikacja stylizowana na gazetę z lat 20. minionego wieku rozchodziła się podczas wydarzenia "Witaj Polsko!" jak świeże bułeczki. Co istotne, każdy z uczestników mógł bezpłatnie otrzymać okolicznościowe wydawnictwo. 

W publikacji zawarto m.in. artykuły o tematyce powstań śląskich i ówczesnych walk o Wodzisław, plebiscycie, powitaniu wojsk w 1922 roku oraz bohaterach tamtych dni. Wśród autorów artykułów historycznych znaleźli się Piotr Hojka, Kazimierz Mroczek, Piotr Sidor, Artur Marcisz oraz Krzysztof Witosz. 

Wydanie okolicznościowe Herolda Wodzisławskiego i Nowin Wodzisławskich

Patroni Honorowi

Słowo wstępne do Czytelników skierowali Patroni Honorowi obchodów 100-lecia powrotu Górnego Śląska do Polski: premier Mateusz Morawiecki, starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, a także przewodnicząca Honorowego Komitetu Organizacyjnego i senator RP Ewa Gawęda

"Śląsk pielęgnował polską cząstkę swojej tożsamości w czasach pruskich. To pokazuje tylko, jak wielka była determinacja mieszkańców, żeby zachować tradycyjną kulturę swoich lokalnych wspólnot, podtrzymać rodzinne więzi i pielęgnować wartości, które są tyleż śląskie, co jednocześnie polskie. Wodzisław miał to szczęście, że po odzyskaniu niepodległości znalazł się po dobrej, polskiej stronie granicy. 20 lat życia w wolnej Polsce było oddechem, bez którego trudno sobie wyobrazić przetrwanie Wodzisławia jako polskiego miasta." - napisał premier Mateusz Morawiecki

Uczestnicy wydarzeń 2 lipca chętnie sięgali po pamiątkową publikację. fot. Танюша Ситниченко

Niewielka liczba egzemplarzy okolicznościowej gazety jest jeszcze do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Osoby, które chciałyby otrzymać bezpłatną publikację mogą odwiedzić galerię Art Vladislavia w godzinach jej pracy. 

Kolejne wydarzenia już wkrótce

Warto dodać, że obchody 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski nie kończą się na sobocie. 3 lipca obchody rocznicowe odbędą się w Skrzyszowie. 28 sierpnia odbędzie się spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Godowie, a na 11 listopada zaplanowano Krostoszowickie Kilometry Niepodległości - 8. edycję wyjątkowego biegu na ok. 11 km. 

W Pszowie 27 i 28 października odbędą się przesłuchania konkursotw Przeglądu Pieśni Patriotycznej Pszów 2022, a 8 listopada odbędzie się gala laureatów konkursu. 

W Radlinie 21 października zaplanowano koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem "Tryptyk Śląski" oraz 11 listopada Stulecie Pieśni - Przegląd Chórów im. Mariana Łunarzewskiego. Także w listopadzie w Rydułtowach odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych "Wyśpiewajmy radość". 

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].