Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik otrzymał szereg dotacji na innowacyjne projekty

Aż pięć rybnickich projektów zostało wyłonionych  w ostatniej edycji programu Śląska Przestrzeń Innowacji.

Rybnik otrzymał szereg dotacji na innowacyjne projekty
Eko Szolka to prawdziwy hit.

Program ten, realizowany od 2020 roku przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS ma na celu rozwiązanie problemów społecznych, z którymi zmagają się mieszkańcy województwa śląskiego. 

Rybnik, tak jak Polska, jak cała Unia Europejska, stoi przed nowymi wyzwaniami, zarówno ekologicznymi, jak i tymi związanymi z demografią i opieką. Na takie wyzwania odpowiadają projekty przygotowane w ramach innowacji. Dzięki nim będziemy w stanie zaoferować naszym mieszkańcom nowe, lepsze rozwiązania palących problemów społecznych – mówi Piotr Masłowski, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika. 

Wśród nagrodzonych innowacji znalazły się pomysły na mobilnego asystenta społecznego, modelowe podnoszenie kompetencji dietetycznych przez personel placówek opiekuńczo-wychowawczych, nowy sposób prowadzenia rozpraw sądowych (on-line) w szpitalu psychiatrycznym, pilotaż systemu ekodomków i klaster na rzecz zrównoważonej konsumpcji nad rybnickimi wodami.

Wychodząc naprzeciw Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko  i w trosce o rybnickie środowisko przyrodnicze, pragniemy podjąć działania proekologiczne. Stawiamy na edukację i implementację dobrych praktyk w zakresie ograniczenia odpadów i zanieczyszczeń. Tworząc klaster na rzecz zrównoważonej konsumpcji i wprowadzając wielorazową ekoszolkę, chcemy podnieść „zielone” kompetencje menadżerów i właścicieli lokali gastronomicznych zlokalizowanych nad rybnickimi wodami oraz firm/stowarzyszeń organizujących w tej przestrzeni wydarzenia. W ten sposób zapoczątkujemy zmiany, które będą miały wpływ na innych ludzi i nasze własne, lokalne, najbliższe otoczenie zapewnia Jacek Kluczniok, prezes Stowarzyszenia "Aktywni", które od 13 lat organizuje Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy.

Z kolei spółka Hossa proponuje pilotaż systemu ekodomków:

–  System EKO AB  ma szansę stworzyć innowacyjny model gospodarki odpadami, który będzie proekonomiczny, proekologiczny, prospołeczny – likwidujący odpowiedzialność zbiorową osób segregujących i niesegregujących odpady w zabudowie wielorodzinnej a także tworzący nowe – zielone miejsca pracy, dający możliwość wdrożenia najlepszych technologii recyklingu oraz produkcji energii ze źródeł odnawialnych, spójny z miejskim planem stworzenia w Rybniku Centrum Zielonej Energii – cieszy się Wojciech Muś, Prezes spółki Hossa. 

Każdy innowator otrzymał 45 tysięcy złotych na wdrożenie swojego pomysłu. 

Ludzie

Piotr Masłowski

Wiceprezydent Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].