Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Frączek: w Powiecie Raciborskim nie ma miejsca na Polskę

Opozycjoniście brakuje u starosty inicjatyw patriotycznych. Był na sesji zachwycony zapowiedziami posła Gawędy, który zapraszał do Wodzisławia Śląskiego na 2 lipca, gdzie świętowany będzie powrót Śląska do Polski. - Tymczasem u nas nie można nadać imienia biskupa Gawliny nowej obwodnicy - skwitował Ryszard Frączek, skarżąc się na starostę u parlamentarzysty z PiS.

Radny Frączek: w Powiecie Raciborskim nie ma miejsca na Polskę
Ryszard Frączek (siedzi) z radnymi Ryszardem Wolnym i Władysławem Gumieniakiem

Radny Frączek pochwalił posła Gawędę i jego małżonkę - senator Ewę Gawędę, że dbają nie tylko o lokalne dziedzictwo kulturowe, ale musi mu powiedzieć, że w Powiecie Raciborskim nie ma miejsca na Polskę. Przy tej okazji zganił starostę Grzegorza Swobodę, że ten zaniedbuje dziedzictwo kulturowe, a takie zaniechania w szerszej skali prowadzą do zaniku wartości narodowych. - W ten sposób kraj przestaje istnieć - skwitował.

Frączek dodał, że w Raciborzu nie sposób nazwać nowej obwodnicy imieniem biskupa wojsk polskich Jóżefa Gawliny. Dodał, że zapomnianym bohaterem jest także Arka Bożek.

Poseł Adam Gawęda przyjął uwagi radnego, wyjaśniając, że nie posiada kompetencji, by wskazywać staroście jakieś działania. Obiecał kontynuować własne starania o pielęgnowanie polskości w swoim okręgu wyborczym.

Starosta Grzegorz Swoboda nie zgodził się z zarzutami Frączka. Jego zdaniem samorząd powiatowy utożsamia się z Polską i jej historią i to bardzo mocno. Przywołał niedawną wystawę o Senacie RP przywiezioną na Zamek Piastowski przez senator Gawędę. Wspomniał o zaangażowaniu Powiatu w obchody rocznicy Powstań Śląskich w postaci imprezy w Rzuchowie.

Słowami Frączka poczuł się obrażony szef klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej - Tomasz Cofała. Oznajmił, że jego syn wstępuje do wojska. - Oddaję dziecko armii i to oznacza, że nie ma u mnie miejsca na Polskę? - dziwił się zarzutom opozycjonisty. Frączek wskazał, że adresatem jego uwag jest działalność samorządu i starosty. Co do radnych to ikoną polskości, Solidarności jest dla niego radny Piotr Olender.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
jokarac 29.06.2022 15:38

Raciborz to nie tylko polskie dziedzictwo kulturowe ale takze niemieckie

~68kh57i (46.134. * .156) 29.06.2022 09:24

Radny Cofała to raczej pomylił życie prywatne z życiem rady? Tu chodzi co powiat i w tym on jako radny robi w tym temacie, jaki wydarzenia i eventy organizuje i co promuje? A jak.jest to widać na sesji i na fb i zdjęciach powiatu.

~Tomek89 (87.207. * .126) 28.06.2022 21:49

Prościej szukać sensacji i kabaretu niż pisać o sensownych lokalnych sprawach ,tymi podejmowanych na sesjach rady miasta i powiatu. No i skąd ludzie mają mieć wiedzę co robią radni i jak głosują... i na kogo oddać głos w wyborach? Nawet na wybory się nie chce iść, bo niewiadomo kogo wybrać.

~fhjk (178.219. * .66) 28.06.2022 21:31

Dlaczego, gdy ktoś z radnych "odlatuje" to Nowiny o tym piszą? Przecież to jest promocja takich zachowań. Ktoś robi cyrk bo wie, że o tym media napiszą. Może byście - redakcja Nowin - wyciągnęli z tego jakieś wnioski?