Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie było majówki, jest czerwcówka. Tak bawi się Nędza [ZDJĘCIA]

W Nędzy na długi weekend czerwcowy zaplanowano festyn, tzw. czerwcówkę. Organizowany jest w zamian tradycyjnej majówki, która od lat odbywała się w gminie. W ramach świętowania postawiono na rozgrywki piłkarskie i koncerty na śląską nutę.

Nie było majówki, jest czerwcówka. Tak bawi się Nędza [ZDJĘCIA]
Gwiazdą wieczoru czwartkowego spotkania była Karolina Trela

Festyn rozpoczął się w czwartek 16 czerwca turniejem piłkarskim dla dzieci. Później pod namiotem odbyła się biesiada, a dla mieszkańców wystąpiła Karolina Trela oraz odbyła się zabawa taneczna z Piotrem Scholzem. Świętowanie potrwa do soboty, szczegółowy program podajemy w artykule: Nie było majówki, będzie czerwcówka. W Nędzy odbędzie się festyn, w programie konkurs na piwosza.

Mieszkańcy świętowali pod namiotem

Bardziej rodzinnie

Ostatnia majówka w Nędzy odbyła się w 2019 roku, a kolejnym edycjom przeszkodziła pandemia koronawirusa. Po zniesieniu stanu epidemii w Polsce życie kulturalne się odradza, a czerwcowy festyn jest pierwszą tak dużą imprezą zorganizowaną w tej gminie po pandemicznej przerwie.

Na czele przygotowań tradycyjnie stanął miejscowy klub – LKS 1908 Nędza. Reprezentujący tę organizację, a zarazem przewodniczący Rady Gminy w Nędzy Gerard Przybyła przypomina w rozmowie z Nowinami, że festyny organizowane w czerwcu to tradycja zapoczątkowana w 2018 roku. - To mniejszy wydarzenie, ale jest bardziej rodzinnie - tłumaczy.

O chęci przeniesienia nędzańskiej majówki na inny miesiąc informowaliśmy już na łamach „Nowin Raciborskich” i portalu Nowiny.pl. Wójt Anna Iskała tłumaczyła to niepewną pogodą w weekend majowy. I choć miesiące późniejsze miały dać organizatorom bufor bezpieczeństwa, to w tym roku pogoda płata figle. - Choć patrząc na lata wstecz, były upały i prognozy na jutro i pojutrze są dobre, aczkolwiek dzisiaj rano było okej - mówił G. Przybyła przed rozpoczęciem drugiej części czwartkowego świętowania.

Następcy Roberta Lewandowskiego biegają w Nędzy

Wydarzeniu towarzyszy turniej piłkarski dla dzieci. W trakcie trzech dni przez boisko w Nędzy przewinie się około 500 piłkarek i piłkarzy. Zdaniem Gerarda Przybyły to wspaniała zabawa niosąca wiele radości, jak i dla uczestników, tak i dla rodziców oraz działaczy sportowych. - Jednocześnie gramy na czterech boiskach, czyli mecze rozgrywa 40 dzieci. Najlepsze są zdjęcia z drona, które pokazują, jak młodzież po tym boisku biega. To cieszy, że jest tyle młodych adeptów - przyznaje.

W rozgrywkach uczestniczą kluby sportowe z terenu powiatu raciborskiego oraz zaprzyjaźnione organizacje z Zebrzydowic, Kędzierzyna-Koźla czy Kietrza. - To duże wydarzenie. Myślę, że po Tworkowie (Tworków Cup – przyp. red.), to drugi największy turniej dla dzieci w naszym regionie. I jego ranga rośnie z roku na rok - uważa Przybyła. Sądzi, że wśród uczestników jest przynajmniej kilkunastu piłkarzy na miarę Roberta Lewandowskiego. - W tym wieku jeszcze trudno mówić o przyszłości, o wielkiej piłce, ale perełki się zdarzają - wyjaśnia.

O dobrą zabawę na wydarzeniu dbał Piotr Scholz

Spotkań będzie więcej

Czerwcówka to też zjazd nędzan, który z powodu koronawirusa już kilka razy został przesunięty w czasie. - Zjazd głównie skierowany jest na Niemców. Na przełomie lat 80. i 90. blisko 1000 ludzi z Nędzy wyjechało właśnie w tym kierunku, to nasze rodziny, nasi bliscy - tłumaczy G. Przybyła, zauważając, że na festynie spotkał kilku swoich znajomych, którzy na stałe wyjechali za zachodnią granicę.

Z okazji zjazdu przygotowano m.in. pamiątkowe koszulki

- Najbliższe spotkanie, to jeden z elementów, który zakładaliśmy, że będziemy organizować w zamian za majówkę - mówiła nam wczoraj wójt Anna Iskała. Przewodniczący Przybyła potwierdza, że w planach jest zorganizowanie jeszcze wydarzenia w lipcu. 27 sierpnia mają natomiast do Nędzy zawitać piłkarskie wakacje organizowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej. - Wspaniałe zajęcia, gry, zabawy dla dzieci - zapowiada pan Gerard, dodając, że najpewniej temu spotkaniu będzie towarzyszyło wydarzenie artystyczne.

Chodzi o pieniądze

Majówka w Nędzy słynęła z tego, że do gminy przyjeżdżały wielkie gwiazdy, jak: Doda, Lady Pank czy Perfect. G. Przybyła, z rozrzewnieniem wspomina te czasy, a nawet stwierdza, że trudno znaleźć wykonawcę z topowej półki, która nie występowała w Nędzy. Czy to wróci? - Nie wiem. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi zawsze o to samo. Obecnie budżety samorządów to problem, a ta impreza była współfinansowana przez samorząd. Widzimy, co się dzieje. Trzeba się zastanowić czy taki samorząd jak nasz stać, aby wyłożyć 30, 40 czy 50 tys. złotych na trzy dni - mówi przewodniczący. W rozmowie z Nowinami przyznaje, że w listopadzie okaże się, czy będzie można z budżetu gminy wyasygnować jakieś środki.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Nędza wczoraj i dziś”

W trakcie spotkania Krystian Okręt, historyk z zamiłowania, przedstawił historię Nędzy. Wykład towarzyszył wystawie. Pełen zapis w poniższym wideo:

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Krystian Okręt

Radny gminy Nędza.

Piotr Scholz

Prezenter radiowy i telewizyjny, były radny Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].