Dyspensa w piątek po Bożym Ciele? Biskup Czaja już zdecydował

Pojawiają się biskupie dekrety w sprawie dyspensy od charakteru pokutnego w piątek po Bożym Ciele. Taką decyzję podjął m.in. Biskup Opolski Andrzej Czaja*.

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele? Biskup Czaja już zdecydował
Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz ich goście (zdjęcie poglądowe)

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. – „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” - brzmi Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1251).

Zgodnie z tym samym Kodeksem „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy” (Kan. 87).

Decyzję w sprawie dyspensy w piątek po Bożym Ciele podjął właśnie bp Andrzej Czaja.

- Uprzejmie informujemy, że Biskup Opolski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w piątek, 17 czerwca 2022 r. - podała Diecezja.

Dekrety podjęli także m.in. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński czy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

*Powiat raciborski należy do metropolii górnośląskiej i podzielony jest pomiędzy: Archidiecezję Katowicką (Racibórz Brzezie, gmina Kornowac), Diecezję Gliwicką (gminy: Nędza i Kuźnia Raciborska) i Diecezję Opolską (Racibórz, gminy: Krzyżanowice, Krzanowice, Pietrowice Wielkie i Rudnik). Jak na razie w tej ostatniej opublikowano dekret o dyspensie.

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawy (188.137. * .185) 15.06.2022 16:27
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dziekuję waszmościom:)