Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Olzie wystąpiły gwiazdy Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego [ZDJĘCIA]

W ośrodku wypoczynkowym wystąpiły zespoły z Litwy i Macedonii Północnej. Dodatkowo zaprezentowały się lokalne grupy folklorystyczne.

W Olzie wystąpiły gwiazdy Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego [ZDJĘCIA]
Jahi Hasani z Cegran podczas występu w Olzie. Zespół jest najbardziej aktywną grupą kulturalno-artystyczną w Macedonii Północnej. fot. F.Kamczyk

Piątkowe popołudnie dostarczyło wiele kulturalnych wrażeń.  W ramach festiwalu Śląskie Bez Granic Międzynarodowe Dni Folklorystyczne wystąpiły Narodowy Zespół Tańca Dzieci i Młodzieży Żirgineliai z Litwy oraz Zespół Folklorystyczny Jahi Hasani z Macedonii Północnej. Dodatkowo zaprezentowały się zespoły z gminy Gorzyce prezentujące folklor lokalny - Bluszcz, Olzanki, Gorzyczanie, Bełszniczanki, Turzanki i Czyżowiczanki.

Llitewski zespół Żirgineliai w swoich 35 latach działalności brał udział i wielokrotnie zwyciężał w amatorskich konkursach plastycznych. Znalazł się w gronie laureatów różnych przeglądów artystycznych, został doceniony i nagrodzony na międzynarodowych festiwalach dziecięcych. Wszystkie dzieci i młodzież zaangażowana w działalność zespołu rozumieją i doceniają wartość sztuki ludowej. Obecnie w zespole jest pięć grup tancerzy i muzyków.

Zespół "Jahi Hasani" z Cegran jest najbardziej aktywną grupą kulturalno-artystyczną w Macedonii Północnej. Został założony w 1974 roku i ma długoletnią i bogatą tradycję w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego swojego kraju. Charakterystyczne dla niego są tradycyjne tańce, pieśni, instrumenty oraz stroje ludowe z regionu Pollog. Artystyczna twórczość „Jahi Hasani” prezentowana jest z dużymi sukcesami na wielu międzynarodowych festiwalach.

Podziękowania dla artystów złożyli dyrektor festiwalu Jarosław Szczęsny, zastępca wójta Daniel Kurasz oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Bibianna Dawid.

Kolejne występy w ramach festiwalu odbędą się w sobotę i niedzielę.

11 czerwca (sobota)

Rynek w Wodzisławiu Śl. - godz. 14.00

Narodowy Zespół Tańca Dzieci i Młodzieży „Żirgineliai” z Plunge na Litwie

Zespół Folklorystyczny „Jahi Hasani” z Cegrane w Macedonii Północnej

Ludowy Zespół Tańca „ Barvinok” z Winnicy na Ukrainie

Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia” z Wodzisławia Śl.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Wisły

Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie - godz. 18.00

Narodowy Zespół Tańca Dzieci i Młodzieży „Żirgineliai” z Plunge na Litwie

Zespół Folklorystyczny „Jahi Hasani” z Cegrane w Macedonii Północnej

Ludowy Zespół Tańca „Barvinok” z Winnicy na Ukrainie

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Wisły

12 czerwca (niedziela)

Zamek Piastowski w Raciborzu - godz. 15.30

Narodowy Zespół Tańca Dzieci i Młodzieży „Żirgineliai” z Plunge na Litwie

Zespół Folklorystyczny „Jahi Hasani” z Cegrane w Macedonii Północnej

Ludowy Zespół Tańca „ Barvinok” z Winnicy na Ukrainie

Zespół Pieśni i Tańca „Raciborzanie” z Raciborza

Zespół Mniejszości Niemieckiej „Łężczok” z gminy Nędza

Stowarzyszenie Kultury i Folkloru "Patria"z Katowic

Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].