Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chorych na grypę było prawie dwa razy więcej niż na Covid-19

Okazuje się, że prawie dwa razy więcej mieszkańców Wodzisławia Śl. zachorowało na grypę i choroby grypopodobne niż na koronawirusa. Tak przynajmniej wynika z danych Sanepidu.

Chorych na grypę było prawie dwa razy więcej niż na Covid-19
U=W ubiegłym roku stacja odnotowała na terenie miasta 8 811 zachorowań na choroby zakaźne, w tym na: grypę i choroby grypopodobne 5 728 przypadków, a na covid-19 - 2 858 przypadków

Sekcja epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Wodzisławiu Śl. prowadzi nadzór m.in. nad organizacją i wykonawstwem szczepień ochronnych. Tamtejsza kierownik sekcji higieny pracy Beata Brawańska w trakcie ostatniej wodzisławskiej sesji, która odbyła się 25 maja referowała radnym raport za zeszły rok właśnie w tym zakresie.

21 odczynów niepożądanych

Jak zaznaczyła na wstępie Beata Brawańska, rok 2021 był czasem szczególnym w pracy PSSE w związku z epidemią koronawirusa. Dalej poinformowała, że w ubiegłym roku stacja odnotowała na terenie miasta 8 811 zachorowań na choroby zakaźne, w tym na: grypę i choroby grypopodobne 5 728 przypadków, a na covid-19 - 2 858 przypadków. - W związku ze szczepieniami w zeszłym roku odnotowano 21 niepożądanych odczynów po szczepieniu przeciw SARS CoV-2, w tym 6 poważnych - mówiła Beata Brawańska. Niepożądane odczyny dotyczyły preparatów: Astra Zeneca (dwa), Comirnaty (dwa), Johnson&Johnson (jedna) oraz Moderna (jedna). - U tych osób wystąpiła np. wysoka gorączka, wymioty, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie, a u dwóch osób wystąpiła także utrata przytomności - mówiła.

Coraz więcej antyszczepionkowców

Do końca ubiegłego roku zgłoszonych było 168 dzieci, których rodzice nie zgodzili się na wykonywanie obowiązkowych szczepień. Beata Brawańska podkreśliła, że tendencja nieszczepienia dzieci z terenu Wodzisławia Śl. jest wciąż wzrostowa. - Bardzo nas te liczby niepokoją - mówiła. Zauważmy, że na koniec 2018 r. liczba dzieci, których rodzice nie zgadzają się na wykonywanie szczepień obowiązkowych, wynosiła 129, a na koniec 2019 r. - 140. - Liczba niezaszczepionych dzieci nie jest duża, ale cały czas rośnie. Tak jest nie tylko w Wodzisławiu Śl., ale również na terenie całego powiatu wodzisławskiego - mówiła kierownik Brawańska. - Coraz więcej rodziców tzw. antyszczepionkowców nie zgadza się na obowiązkowe szczepienia swoich pociech - dodała.

Na co szczepili się wyjeżdżający za granicę?

Na terenie Wodzisławia Śl. znajduje się punkt szczepień zagranicznych. Wykonywane są tam szczepienia osób wyjeżdżających za granicę. W ubiegłym roku mieszkańcy szczepili się głównie przeciwko takim chorobom jak: błonica - 21 osób, tężec - 21 osób, krztusiec - 18 osób, poliomyelitis - 18 osób, wirusowe zapalenie wątroby typu A - 16 osób, dur brzuszny - 16 osób, żółta gorączka - 11 osób, cholera - 2 osoby. Zwróćmy uwagę, że ze względu na panującą w 2021 r. sytuację epidemiologiczną liczba tych szczepiepień drastycznie spadła w porównaniu do lat wcześniejszych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Karuzelamusisiekrecic (87.101. * .96) 08.06.2022 10:47

Na jesien kolejny cyrk