Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Zbiornik 2022". Strażacy ćwiczyli na polderze Racibórz Dolny

W piątek, 3 czerwca na terenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny odbyły się ćwiczenia kompanii odwodowej Centralnego Odwodu Operacyjnego Kompanii OSP. W akcji udział wzięła Komenda Powiatowa PSP w Raciborzu oraz 21 jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

"Zbiornik 2022". Strażacy ćwiczyli na polderze Racibórz Dolny
Ćwiczenia odbyły się na terenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny / fot. PSP Raciibórz

Jak informuje nas bryg. Roland Kotula, ćwiczenia podzielone były na cztery warianty: - Jednym z nich był element szkoleniowy, w którym pracownicy Wód Polskich objaśniali strażakom zasadę działania polderu oraz podali jego parametry. Kolejnym wariantem było zapoznanie się z obiektem, a w szczególności z urządzeniami hydrotechnicznymi, jak również z wjazdami. Ponieważ jest to polder suchy, w związku z czym dochodzi wewnątrz do pożaru traw na nieużytkach. Ponadto znajdują się tam wyrobiska pożwirowe, na których wędkują ludzie, więc potencjalnych zagrożeń jest tutaj sporo. Istotne jest, aby strażacy wiedzieli, którędy się dostać w przypadku akcji ratunkowej - podkreśla rzecznik powiatowej straży.

Ostatnie dwa elementy stanowiły już ćwiczenia praktyczne: - Pierwsze związane z kwalifikowaną pierwszą pomocą i ratownictwem wodnym, a drugie z przepompowywaniem wody na duże odległości i zapoznanie z pompą wysokiej wydajności - dodaje bryg. R. Kotula.

Wśród 21 jednostek OSP znaleźli się również ochotnicy z Kuźni Raciborskiej / fot. FB OSP Kuźnia Raciborska

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, w ćwiczeniach - poza Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą z Raciborza - wzięło udział 21 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego powiatu, wśród których znaleźli się ochotnicy z Rud, Brzezia, Markowic, Sudołu, Miedoni, Kuźni Raciborskiej, Siedlisk, Rudy Kozielskiej, Jankowic, Krzanowic, Bojanowa, Krzyżanowic, Tworkowa, Pietrowic Wielkich, Cyprzanowa, Rudnika, Modzurowa, Nędzy, Górek Śląskich, Kobyli i Zabełkowa.

oprac. BK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].