Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prymicja w Raciborzu. Ks. Wojciech Hejczyk odprawił pierwszą mszę [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]

W miejscu, gdzie był ochrzczony i był ministrantem, a później lektorem stanął za ołtarzem świątyni w nowej roli - neoprezbitera. W niedzielę 5 czerwca w kościele pw. Matki Bożej w Raciborzu swoją pierwszą, prymicyjną mszę świętą odprawił ks. Wojciech Hejczyk.

Prymicja w Raciborzu. Ks. Wojciech Hejczyk odprawił pierwszą mszę [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]
Ks. Wojciech Hejczyk na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Ewangelii według św. Mateusza: "Kto chce iść za mną, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje".

Duchowny pochodzi z parafii Matki Bożej w Raciborzu. Urodził się 13 lutego 1996 r. jako syn Urszuli i Jerzego. Jest jedynakiem. Pracę magisterską pt. "Święty Franciszek jako aktualny wzór osobowy we współczesnej katechezie dzieci i młodzieży" napisał z Katechetyki pod kierunkiem ks. dr. hab. Jerzego Kostorza z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Ewangelii według św. Mateusza: "Kto chce iść za mną, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje". Poza teologią pasjonują go: turystyka górska zimowa i letnia, wędkarstwo oraz obserwowanie przyrody.

"Na żywo" transmitowaliśmy wejście procesji do kościoła. Prymicjant szedł otoczony wiankiem:

Ks. Wojciech Hejczyk na poważnie o seminarium zaczął myśleć w technikum – uczył się wówczas w raciborskim "Mechaniku", gdzie wybrał mechatronikę. Duchownego zainteresowała wtedy postać św. Franciszka z Asyżu – jego radykalne podejście do życia, pójście za Bogiem "na całego".

- On mnie pociągnął tym swoim życiem, był w stanie zostawić przeszłość; a jak wiadomo, Franciszek z Asyżu wcale do takich świętych osób nie należał. Jego postać mnie mocno zainspirowała - tłumaczy.

Od najmłodszych lat był też blisko Boga, pełniąc posługę ministrancką.

Ks. Wojciech Hejczyk podczas prymicyjnej mszy po raz pierwszy wypowiedział słowa: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, to jest bowiem Ciało moje...", uprzednio wziąwszy do rąk hostię, a następnie trzymając w rękach kielich z winem: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy, to jest bowiem kielich krwi mojej...".

O niedostatku powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji opolskiej pisze w odezwie do diecezjan bp Andrzej Czaja. "W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych! W murach naszego seminarium jest zaledwie 28 kleryków naszej diecezji, 14 z diecezji gliwickiej i 1 kleryk z Togo, w Afryce" – przyznaje biskup. W tym roku, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego (tj. 4 czerwca), 8 diakonów – przyjęło w katedrze opolskiej sakrament święceń prezbiteratu, w tym ks. Wojciech Hejczyk.

- To droga indywidualna, Pan Bóg obdarza powołaniem i to też kwestia tego, jak my na to powołanie odpowiemy. Ja odpowiedziałem pozytywnie. Trwałem w tym, rozeznawałem, umacniałem się w swojej decyzji. Seminarium trwa sześć lat i to właśnie czas, aby podjąć decyzję, czy to właściwy dla danej osoby kierunek. Ja czuję się potrzebny jako kapłan; myślę, że bagaż doświadczeń mi w tym pomaga, mając na myśli środowisko, z jakiego wyszedłem. To wszystko budowało mnie, aby być dla ludzi. A właśnie jako kapłan w sposób szczególny będę mógł się w tym realizować, aby posługiwać wśród wszystkich: katolików i tych, którzy Boga nie znają - puentuje.

- Ta pierwsza Twoja msza święta prymicyjna, pierwsza w życiu, którą będziesz sam sprawować, będzie Twoim wielkim dziękczynieniem za: dar życia, łaskę powołania i łaskę kapłańskich święceń - mówił do prymicjanta na początku mszy ks. Henryk Jaroń, proboszcz parafii. Dziękując rodzicom ks. Wojciecha - Urszuli i Jerzemu, powiedział, że w swoim domu stworzyli dla neoprezbitera duchowe seminarium. - Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że "rodzina jest pierwszym seminarium". Przez Wasze życie, religijność, modlitwę, życie sakramentalne, stworzyliście dla Wojciecha pierwsze seminarium, gdzie mogły dojrzewać ziarna powołania - powiedział proboszcz raciborskiej świątyni.

Ks. Wojciech Hejczyk został mianowany wikariuszem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach. Dekret wejdzie w życie z dniem 24 sierpnia 2022 r.

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.