Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cyrk na Bulwarach. Oficjalne otwarcie nowej przestrzeni wypoczynkowej w Raciborzu

Czeska orkiestra była forpocztą atrakcji przygotowanych na oficjalną inaugurację nowej formy wypoczynku nad Odrą. Pojawiła się w sercu miasta o godz. 15.30 i przeszła z Rynku nad rzekę, gdzie urządzono piknik z wieloma atrakcjami.

Cyrk na Bulwarach. Oficjalne otwarcie nowej przestrzeni wypoczynkowej w Raciborzu
Cyrkowcy z Gdańska wzbudzili duże zainteresowanie przybyłych na otwarcie Bulwarów Nadodrzańskich

Materiał wideo:

Pierwszą z nich był pokaz cyrkowców z Gdańska. Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk odświeżył swój kontakt sprzed 18 lat, gdy działał w stowarzyszeniu Rosynant. Wówczas po raz pierwszy zetknął się z artystami znad Bałtyku.

Sporo było atrakcji dla najmłodszych. Zaczynały się pod pomnikiem Matki Polki, gdzie zajęcia prowadziły studentki pedagogiki z PWSZ we współpracy z SOWĄ (Muezum). Animacje dla dzieci urządzono w kilku miejscach bulwarów.

Na kilkunastu szachownicach można było stoczyć pojedynek z arcymistrzem szachowym Marcinem Krzyżanowskim. Wśród śmiałków znaleźliśmy m.in. Mateusza Iwanowskiego tegorocznego mistrza kraju juniorów w zapasach klasyków.

Ciekawostką była zachęta do grillowania nad Odrą, gdzie Miasto ufundowało asortyment spożywczy, a chętni ruszyli do stanowisk ustawionych na bulwarach, by przyrządzić kiełbaski na ruszcie.

Specjalnie na otwarcie bulwarów utworzono tymczasową kładkę przez Odrę. Jak podkreślił wiceprezydent Dawid Wacławczyk, to ruch w stronę rady miasta, by przekonać ją do przekazania środków na budowę trwałej przeprawy przez rzekę. - Chciałbym jeszcze w tym roku, aby znalazły się pieniądze na wykonanie dokuemntacji takiej inwestycji - powiedział nam zastępca Dariusza Polowego.

Ponieważ bulwary to obszar zrewitalizowany ze środków unijnych, urzędnicy przeprowadzali na miejscu ankiety niezbędne do realizacji programu dotacyjnego. Środki na bulwary Miasto "przesunęło" z zaplanowanego wcześniej remontu placu Długosza.

- Nad rzekę chodzimy, aby popatrzeć na rybki, aby spotkać się z przyjaciółmi, aby po prostu mile spędzić czas. I po to powstały bulwary, żebyśmy mogli cieszyć się tym, że przez nasze miasto płynie rzeka. Byśmy nigdy się od tej rzeki nie odwracali, pamiętali o tym, że bywa kapryśna, ale jak mamy piękny Zbiornik czujemy się dużo bezpieczniej - mówił z okazji otwarcia przestrzeni miejskiej prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Wypoczywający nad wodą poczęstowali go podwędzaną kiełbaską z grilla.

Przejście czeskich muzyków z rynku na bulwary transmitowaliśmy na żywo. Na trasie przeprowadziliśmy rozmowy: z I wiceprezydentem Raciborza Dawidem Wacławczykiem oraz Janem Cieślakiem - fanem czeskiego pogranicza i tamtejszej kultury, autorem audycji z polską muzyką w Radiu Vanessa.

Więcej o wydarzeniu napiszemy wkrótce. Dołączymy także kolejne materiały wideo.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .153) 30.05.2022 09:51

No kurna, a gdzie krokodyl i inne wspaniałe pomysły za 25 tysięcy???

~Hipokryci (5.184. * .224) 28.05.2022 21:56

Rozumiem, że na lewym brzegu beton obu panom nie przeszkadza. Przeszkadzał tylko na prawym.