Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Msza polowa, procesja i kołocz. W Rudzie Kozielskiej powróciła tradycyjna uroczystość [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Wszystko wraca na swoje miejsce - cieszyła się w rozmowie z Nowinami Gizela Górecka, sołtyska Rudy Kozielskiej. Po dwóch latach pandemicznej przerwy na powrót w sołectwie zorganizowano odpust ku czci św. Urbana. W uroczystości uczestniczył m.in. posłanka Teresa Glenc i wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk.

Msza polowa, procesja i kołocz. W Rudzie Kozielskiej powróciła tradycyjna uroczystość [ZDJĘCIA, WIDEO]
Obraz z wizerunkiem św. Urbana niosły młode mieszkanki Rudy Kozielskiej, na zdjęciu od lewej: Patrycja, Karolina, Alicja, Agnieszka i Ania

To pierwsze tak duże wydarzenie, które odbyło się w sołectwie po zniesieniu pandemicznych obostrzeń. Odpust ku czci św. Urbana, który zorganizowano w niedzielne przedpołudnie 15 maja, jest dla mieszkańców Rudy Kozielskiej szczególnie ważny, ponieważ Święty jest patronem tej wsi.

Miłości należy uczyć się od Jezusa

Mszę świętą polową odprawił ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rudach, do której należy wieś.

Kaznodzieja mówił o ogromnej miłości narzeczonych, których wzajemne plany mogły zostać zaprzepaszczone, kiedy mężczyzna doznał ciężkiego wypadku. Jedyną osobą, która wytrwała przy nim była narzeczona. - Cuda się zdarzają. Co tego mężczyznę uratowało? Myślę, że jedno słowo: miłość. Jezus Chrystus mówi do nas, abyśmy się wzajemnie miłowali. Ta młoda kobieta wzięła sobie te słowa do serca. Raz umiłowała i trwała w miłości do samego końca mimo wszystko.

Trzy poczty sztandarowe uczestniczyły w uroczystościach

Duchowny wymienił różne formy miłości, w tym najwyższą – agape, która istnieje niezależnie od sytuacji. - Obdarzył nią nas i ciągle obdarza Jezu Chrystus. My ciągle musimy się jej uczyć - podkreślał. Dodał, że na przykładzie Rudy Kozielskiej może stwierdzić, że wiele osób troszczy się o siebie, podobnie jak w opowieści o narzeczonych, którą przytoczył na początku.

- Dzisiaj w świecie chyba brakuje miłości; tej właśnie takiej pięknej, którą daje i ofiaruje Jezus Chrystus. Czy my na taką miłość zasługujemy? Nikt z nas nie zasługuje. Każdy z nas upada, grzeszy, czasami od tej miłości się odwracamy, ale Jezus daje nam szansę, abyśmy każdego dnia na nowo nawracali się - kontynuował.

Ołtarz polowy ustawiono w centralnym miejscu wsi, mszę sprawował ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rudach

Ks. Sebastian Śliwiński mówił, że należy uczyć się miłości od Jezusa Chrystusa. O św. Urbanie powiedział, że to ten, który zawierzył Bogu całkowicie, jak każdy święty. - My też mamy być świętymi, uczmy się świętości - radził.

Odpust ku czci św. Urbana ubarwiła orkiestra dęta

Mieszkańcy poszli w procesji

Tradycyjnie w ramach świętowania po uroczystej mszy świętej wierni wspólnie z księdzem, orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi udali się w procesję błagalną do krzyży znajdujących się w Rudzie Kozielskiej. Przy każdym proszono o różne ludzkie potrzeby oraz czytano wypominiki za zmarłych mieszkańców Rudy Kozielskiej i ich krewnych.

Obchody zakończono spotkaniem przy kołoczu i kawie.

Po mszy świętej wierni udali w procesję błagalną do krzyży. Na zdjęciu pierwszy krucyfiks, który odwiedzili, znajduje się na skrzyżowaniu ulic: Raciborskiej ze Skośną

W uroczystościach uczestniczyła m.in. wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, na zdjęciu z sołtyską wsi Gizelą Górecką

Ludzie

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Teresa Glenc

Poseł na Sejm

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].