Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uroczystości 3 maja w Radlinie. O wolności i 25-leciu miasta pod pomnikiem Powstańców Śląskich [ZDJĘCIA]

- Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach Polski było kiedyś miasto Radlin i dbali o to, by przywrócić mu samorządność i suwerenność - mówiła podczas swojego przemówienia burmistrz Barbara Magiera.

Uroczystości 3 maja w Radlinie. O wolności i 25-leciu miasta pod pomnikiem Powstańców Śląskich [ZDJĘCIA]

Włodarze oraz mieszkańcy Radlina upamiętnili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw o 9.00 odbyła się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ojczyzny. Tuż po niej, radlinianie opuszczający świątynię, ruszyli w pochodzie pod pomnik Powstańców Śląskich, który prowadziła Orkiestra Górnicza „Marcel” pod dyrekcją Franciszka Magiery.

Na początku głos zabrała burmistrz Radlina Barbara Magiera. Przypomniała, że Pomnik Powstańczy upamiętnia 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. - To dzięki nim dziś tutaj stoimy - mówiła. Następnie podziękowała mieszkańcom, którzy goszczą w swych domach uchodźców wojennych z Ukrainy. - Wspólnie z nimi żyjecie, smucicie się i radujecie. Dziękuję wam za to, bo nie jest łatwo przyjąć obcą osobę pod swój dach - zwróciła uwagę Barbara Magiera. Burmistrz Radlina w swym przemówieniu nawiązała także do obchodzonego w tym roku 25-lecia miasta. - Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach Polski było kiedyś miasto Radlin i dbali o to, by przywrócić mu samorządność i suwerenność - podkreśliła.

Po pani burmistrz głos zabrała senator Ewa Gawęda. - Narodowe święto 3 maja przypomina nam o tym, że w każdym z nas drzemie chęć wolności. Dziś, kiedy myślimy o wolności, to jesteśmy przekonani, że nie jest ona dana na zawsze. Wolność jest czymś, o co musimy zawsze walczyć, bo ona nigdy sama nie przyjdzie - mówiła. Dalej wszystkim uczestnikom wydarzenia życzyła, by Polska zawsze była wolnym kraju, w którym panuje pokój. Na ręce burmistrz Magiery przekazała list europosłanki Izabeli Kloc, która z przyczyn zawodowych nie mogła uczestniczyć w uroczystościach.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~doniżej (188.137. * .10) 06.05.2022 15:39

Trafne spostrzeżenie, brak patriotyzmu, donoszenie na własny kraj, namawianie, do chaosu, stosowanie taktyki im gorzej tym lepiej. Jednym słowem Targowica wiecznie żywa.

~KonsTYtucJA (5.173. * .55) 06.05.2022 15:11

To świetnie ze przedstawiciele partii rządzącej zauważa jak ważna była Konstytucja 3 maja. A co z Konstytucją z 1997?

~Zuch (46.204. * .114) 05.05.2022 21:30

Sobie podziękować niestety nie można. W tym szczególnym czynie jakim było głosowanie.

~Metuzalem (83.26. * .126) 05.05.2022 21:27

"Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach" czyli też tym ówczesnym radnym wodzisławski którzy głosowali za odłączeniem Radlina. No niestety do IE podziękować nie można było

~do_doDonC (94.254. * .216) 05.05.2022 19:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chcielibyśmy naocznie widzieć efekty tego zaangażowania o którym bredzisz ale ich nie zobaczymy bo ich po prostu nie ma.
Lepiej niech pozostaną przy kwiatach i uściskach bo dla mnie pis jest synonimem dziadostwa i najgorszych rządów od czasu PRL.

~@hejponiżej (178.43. * .129) 05.05.2022 18:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale siara, biedny czlowieku nie rób wiecej kwasów ,dość tego snobizmu, sloma z buciorow wystaje. Wynika ze kasą dzielą i rządza fotografy i senatory gaweda? to żenujące dla was pisiorow

~doDonC (188.137. * .10) 04.05.2022 07:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Don C to nie tylko kwiaty i uściski dłoni to wielkie zaangażowanie w poparcie wniosków składanych przez miasta i gminy, większość tych pozytywnie załatwionych ma stempel poparcia Pani Senator.

Don_C 03.05.2022 21:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po raz kolejny pytanie do senator Gawędy.Czy po setnym uścisku dłoni lokalnego kacyka z pierdziszewa i złożeniu kolejnych kwiatów pod kolejnym pomnikiem senator wreszcie zajmie się konkretami???

~Wyspa (87.101. * .96) 03.05.2022 19:11
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu