Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gmina Rudnik zyskała oazę, gdzie czas płynie wolniej [ZDJĘCIA]

Tzw. modzurowska opusta odżyła. To teren należący do Zakładu Nasienno-Rolnego Danko z Modzurowa  znajduje się nieopodal siedziby. Uporządkowaniem zajęli się wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. - Gmina Rudnik zyskała nową oazę, w której czas płynie wolniej w akompaniamencie ptasich melodii - komentuje Szymon Bolik, wychowawca z raciborskiego poprawczaka, który wspólnie z chłopakami przeprowadzał prace.

Gmina Rudnik zyskała oazę, gdzie czas płynie wolniej [ZDJĘCIA]
To jedna z tablic, która stanęła w Modzurowie

Wychowankowie najpierw zajęli się uporządkowaniem tego miejsca, znajdując tam ponad 10 ton śmieci – wśród których były nawet części samochodowe. Później uregulowano bujną roślinność, tworząc ścieżkę wokół tamtejszego zbiornika wodnego. Następnie na drzewach zawieszono kilkanaście budek lęgowych, które zresztą w większości są już zasiedlone. Wieszane były dla mniejszych ptaków, ale chętnie rozgościły się tam nawet dzięcioły, wcześniej rozkuwając dla siebie większe wejście do budki. Na zakończenie wokół postawiono tablice emanujące mądrością i pięknem przekazu, bo znalazły się na nich takie hasła jak: „Cały świat jest ogrodem”, czy „Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las”.

- Mamy nadzieję, że goście odwiedzający oazę w Modzurowie zatrzymają się na chwilę w pędzie życia i podejmą refleksję nad kruchością istnienia człowieka w obliczu praw natury. Wielu zaangażowanych w projekt ludzi i mnóstwo pozytywnej energii przyniosło pożądany efekt. Nie powiedzieliśmy jednak jeszcze ostatniego słowa. Ciągle działamy! - napisano na Facebooku Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

To kolejne działanie, w ramach którego wychowankowie raciborskiego poprawczaka angażują się w inicjatywy na rzecz lokalnego otoczenia. To forma ich resocjalizacji. - Lubią takie prace. Później są przejęci tym, czy ich działania są dobrze odebrane, czy ktoś tego nie niszczy. Takie akcje ich dowartościowują - mówi Bolik.

Ludzie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].