Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zofiówka, dzień czwarty. Odnaleziono wszystkich górników [TEKST AKTUALIZOWANY]

TEKST AKTUALIZOWANY

Czwarty dzień akcji ratunkowej na kopalni KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownicy odnaleźli wszystkich zaginionych górników.

Zofiówka, dzień czwarty. Odnaleziono wszystkich górników [TEKST AKTUALIZOWANY]

Zobacz relacje z poprzednich dni:

AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 7.25

- W nocy, pomimo rozlewiska ratownicy dołożyli jeszcze kolejny odcinek lutni i rozpoczęli wypompowywanie wody z zalewiska w chodniku D4a, gdzie wczoraj wieczorem zlokalizowano sygnały pochodzące z lamp czterech poszukiwanych górników.

W nocy, w rejon zalewiska przetransportowano dwie pompy. O godzinie 3:30 uruchomiono pierwszą, a o 6:00 drugą. Wcześniej ratownicy potwierdzili przypuszczenia sztabu akcji co do głębokości zalewiska, która wynosi ponad 1,5 metra. W trakcie obniżania lustra wody cały czas wykonywane będą próby poszukiwania zaginionych górników - informują służby JSW.


AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 7.45

Wśród ofiar znalazł się kibic Ruchu Chorzów, Krystian Dziekan, który w środę obchodziłby swoje 30 urodziny. Kibice złożyli pod KWK Zofiówka wizytę, powiesili swój baner, zapalili znicze oraz race i modlili się wspólnie z księdzem Przemysławem.


AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 10.00

Już dziś, we wtorek 26 kwietnia o godz. 18.00 w Parafii Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu-Zdroju przy Al. Piłsudskiego odbędzie się msza święta:

"Do miłosierdzia bożego przez wstawiennictwo św.Barbary o życie wieczne dla górników z kwk Pniówek i kwk Zofiówka, którzy odeszli na wieczną szychtę, o ratunek dla znajdujących się pod ziemią, o powrót do zdrowia dla rannych oraz o pocieszenie i umocnienie w wierze dla rodzin dotkniętych tą tragedią". Na mszę w intencji górników zapraszają ks.Proboszcz Michał Woliński,, ks. Marek Niewęgłowski oraz poseł Grzegorz Matusiak.

AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 10.38

Wstrząs w Zofiówce jest następstwem wybuchu metanu w Pniówku, bo pola wydobywcze obu kopalni sąsiadują ze sobą - takie głosy dotarły do redakcji Nowin. O rozstrzygnięcie tej kwestii zwróciliśmy się do Wyższego Urzędu Górniczego. Czytaj więcej: Tragedie w Pniówku i Zofiówce nie były ze sobą powiązane


AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 11.08

W szpitalu w Siemianowicach zmarł kolejny górnik poszkodowany w wyniku wybuchu metanu na KWK Pniówek. Czytaj więcej: W szpitalu w Siemianowicach zmarł kolejny górnik z Pniówka


AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 14.55

- W dalszym ciągu ratownicy górniczy odpompowywują wodę z zalewiska w rejonie czoła chodniku D4a. Do tej pory wypompowali 40 cm. Jeśli lustro wody spadnie poniżej 70 cm, to ratownicy podejmą próbę przeszukania miejsc, które wczoraj wskazał lokalizator czujników w lampach czterech górników. W akcji bierze udział 13 zastępów - informuje JSW.


AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 15.27

- Po obniżeniu lustra wody o około pół metra ratownicy dotarli do kolejnego z poszukiwanych górników w chodniku D-4a. Odwadnianie prowadzone jest przez cały czas. Po przebudowie pomp, pomimo wysokiego jeszcze poziomu wody, namierzono urządzeniami lokalizacyjnymi poszukiwanych górników. Zastęp przystąpił do uwolnienia pierwszego z nich spod konstrukcji przenośnika taśmowego i dalej wytransportowania z zalewiska wody na powierzchnię - informują służby JSW.

Poszukiwanych jest nadal trzech górników. Stwierdzono już śmierć siedmiu.


AKTUALIZACJA 26.04, GODZ. 21.00

- Po 90 godzinach akcji ratownicy odnaleźli wszystkich zaginionych górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie wysokoenergetycznym, do którego doszło w chodniku D4a w sobotę nad ranem. Ostatnich czterech górników odnaleziono w zalewisku blisko czoła przodka. Trzech poszkodowanych jest transportowanych na powierzchnię, czwartego górnika ratownicy wyciągają z zalewiska spod przenośnika taśmowego.

W kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w sobotę 23. kwietnia o godzinie 3.40 w przodku D4a na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4x10⁶ J połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach - informują służby JSW.

Czarny tydzień w kopalniach JSW 28 wiadomości, 20 komentarzy w dyskusji, 744 zdjęcia

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].