Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Kuźni zaprosili gości z Ukrainy na wielkanocny poczęstunek

"Poznaj swojego sąsiada" - to hasło, które przyświecało świątecznemu spotkaniu, jaki zorganizowano w niedzielne popołudnie w Kuźni Raciborskiej pod arkadami placówek handlowych znajdujących się naprzeciwko tamtejszej świątyni. To ukłon w stronę gości z Ukrainy, którzy zgodnie z tradycją kościoła wschodniego 24 kwietnia obchodzili Wielkanoc.

Mieszkańcy Kuźni zaprosili gości z Ukrainy na wielkanocny poczęstunek
Od lewej: Bernard Kowol, ks. kościoła grekokatolickiego Wołodymir Łytwyniw oraz proboszcz kuźniańskiej parafii ks. dr Andrzej Pyttlik

Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się na Placu Zwycięstwa, gdzie - oprócz rozstawionych namiotów z ciepłym posiłkiem - dzieci miały "szukać zajączka". Niestety, padający co chwilę silny deszcz zmusił organizatorów do zmiany lokalizacji i przygotowanego wcześniej programu. Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości", w którą włączył się Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz parafia pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. To w tej właśnie świątyni, podczas serwowania na zewnątrz pierwszych posiłków, odbyła się msza św. w dwóch obrządkach: rzymsko-katolickim oraz wschodnim. Z ramienia tego pierwszego liturgię sprawował proboszcz kuźniańskiej parafii ks. dr Andrzej Pyttlik, drugiego zaś - ks. Wołodymir Łytwyniw, który od czterech lat posługuje duszpastersko wiernym wyznania grekokatolickiego mieszkającym na Śląsku. Duchowny ten wobec toczącej się wojny na Ukrainie pozostaje obecnie do dyspozycji także dla uciekających przed wojną Ukraińców.

Ilona Wróbel ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości" licząca "zajączki", które losować miały dzieci

Dla dzieci przygotowano ponad 200 paczek

Na gości z Ukrainy, ale także i z Polski czekał barszcz ukraiński wraz z pampuszkami, czyli drożdżowymi bułeczkami, zupa grzybowa oraz żurek śląski. - Posiłek ten został przyrządzony w dziergowickim domu kultury. Do tego sołectwo Siedliska przygotowało kruche ciasteczka i serniczki, a przedstawiciele sołectwa Budziska upiekli babeczki. Natomiast dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Budziskach stworzyły piękne, świąteczne kartki - mówi Ilona Wróbel ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości", które z kolei dla każdego dziecka przygotowało paczuszkę "od zajączka". - Początkowo miało być tak, że dzieci miały szukać zajączka wokół Placu Zwycięstwa, ale w tej sytuacji każde dziecko będzie losować zajączka z numerkiem, do którego przypisana jest dana paczuszka - dodaje przedstawicielka stowarzyszenia.

Mimo padającego deszczu, z poczęstunku skorzystali mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, a także goście z Ukrainy, którzy przebywają na terenie całej gminy (Rudy, Turze, Budziska i Kuźnia) oraz posiadający przydział lokalowy w Dziergowicach. Inicjatywa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Wielkanocne kartki stworzone przez uczniów z Budzisk

Justyna Poloczek z MOKSiR i Bernard Kowol z "Kuźni Przyszłości" serwują ciepły posiłek dla gości

Paweł Nienartowicz z gośćmi z Ukrainy

Bartosz Kozina

Ludzie

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].