Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Setną rocznicę powrotu Śląska będziemy świętować w Wodzisławiu 2 lipca. Będą koncerty i piknik

Wodzisławski rynek stanie się centralną areną obchodów 100-lecia powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Uroczystość, pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Starosty wodzisławskiego Leszka Bizonia i Prezydenta Wodzisławia Śl. Mieczysława Kiecy, wraz z towarzyszącym jej szeregiem wydarzeń o charakterze kulturalnym, historycznym i militarnym, odbędzie się 2 lipca.

Setną rocznicę powrotu Śląska będziemy świętować w Wodzisławiu 2 lipca. Będą koncerty i piknik
W skład Komitetu organizacyjnego obchodów weszli przedstawiciele samorządów Ziemi wodzisławskiej oraz m.in. Policji i Straży Pożarnej 

Setną rocznicę powrotu Śląska będziemy świętować w Wodzisławiu 2 lipca. Będą koncerty i piknik

21 kwietnia w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śl. odbyło się spotkanie, podczas którego zawiązany został Komitet organizacyjny obchodów 100-lecia powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Na zaproszenie senator Ewy Gawędy, która wyszła z pomysłem organizacji obchodów w Wodzisławiu, w spotkaniu uczestniczyli włodarze i przedstawiciele wszystkich gmin i miast powiatu wodzisławskiego. - Cieszę się, że wszyscy pozytywnie odpowiedzieli na moje zaproszenie - powiedziała senator Ewa Gawęda.

Uroczystości na rynku i w parku

Podczas spotkania omówiono propozycje przebiegu uroczystości, która odbędzie się 2 lipca na wodzisławskim rynku i wokół niego z prawdopodobnym udziałem przedstawicieli najwyższych władz kraju. A wydarzeń zaplanowano bardzo wiele. Wśród nich m.in. przemarsz grup rekonstrukcyjnych w umundurowaniu sprzed 100 lat i przejście przez bramę powitalną, która, tak jak 100 lat temu, zostanie ustawiona na rynku. Nie zabraknie również wydarzeń o charakterze kulturalnym. Jednym z nich będzie koncert takich artystów jak Katarzyna Moś, Krzysztof Respondek, Sebastian Riedel czy Grubson. Ponadto w parku miejskim odbędzie się wystawa militariów. Program uroczystości będzie więc bardzo bogaty, a na jego bardziej precyzyjne szczegóły przyjdzie jeszcze czas.

Powstał komitet

Finałem czwartkowego spotkania było zawiązanie Komitetu organizacyjnego, na którego czele stanęła senator Ewa Gawęda. W skład komitetu weszli przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu wodzisławskiego, Komendant Powiatowy Policji podinsp. Wiesław Dryja, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu bryg. Marek Misiura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Piotr Hojka, ks. prałat Bogusław Płonka a także Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk oraz Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.

- 100-lecie powrotu części Górnego Śląska do Macierzy to bardzo ważna rocznica, szczególnie dla Ziemi Wodzisławskiej. Dlatego chcemy nadać jej odpowiednią rangę. Dziękuję wszystkim tym, którzy weszli w skład komitetu organizacyjnego. Wierzę, że wspólnie zorganizujemy wspaniałą uroczystość, godną tego jakże ważnego momentu naszej historii, który miał miejsce przed stu laty - podsumowuje Ewa Gawęda.


4 lipca 1922 roku do Wodzisławia wkroczyło Wojsko Polskie. Wtedy to rotmistrz Wojska Polskiego Józef Młodecki wprowadził ulicą Dworcową na Rynek trzy szwadrony szwoleżerów. - Liczba witających Wojsko Polskie miała wynosić aż 15 tys. Mszę św. odprawił na rynku miejscowy proboszcz ks. Franciszek Schnalke. Po mszy św. witali wojsko burmistrz Hugon Jerzy Klockiewicz i przewodniczących rady miejskiej Józef Michalski - czytamy w książce Piotra Hojki „Czas zmian Wodzisław. Ziemia Wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą”. Datę 4 lipca 1922 r. traktuje się symbolicznie jako datę powrotu Ziemi wodzisławskiej do Polski.


Uroczyste obchody 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski w Wodzisławiu Śląskim dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym w ramach Programu NIEPODLEGŁA na na lata 2017-2022.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pytanie (5.173. * .113) 26.04.2022 09:25

gdzie Mietek?