Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PILNE Silny wstrząs w kopalni Zofiówka - Ratownicy dotarli do czterech osób [TEKST AKTUALIZOWANY]

TEKST AKTUALIZOWANY

Trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka. Na teren kopalni przyjechał premier Mateusz Morawiecki, zapewniając o rządowym wsparciu dla rodzin górników, którzy zginęli w kopalni Pniówek, po nim - wieczorem - na kopalni pojawił się prezydent RP, Andrzej Duda. Na razie nie ma kontaktu z 10 górnikami w Zofiówce.  

Silny wstrząs w kopalni Zofiówka - Ratownicy dotarli do czterech osób [TEKST AKTUALIZOWANY]
Na kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego. Ratownicy szukają 10 zaginionych górników. Wieczorem na teren kopalni przyjechał prezydent, Andrzej Duda

AKTUALIZACJA, GODZ. 7:16

- W kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w przodku D4a na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. Sztab akcji nie ma kontaktu z dziesięcioma pracownikami. W rejonie wypadku było 62 pracowników, 52 z nich wyszło o własnych siłach. Do zdarzenia doszło w sobotę o 3:40. Trwa akcja ratownicza - informuje JSW.

Warto wspomnieć, że w dniu wczorajszym zakończyła się akcja ratunkowa na KWK Pniówek w Pawłowicach, gdzie zaginionych jest 7 osób. Akcję zakończono ze względu na zbyt wysokie ryzyko dla ratowników. Zagrożony rejon kopalni ma być izolowany, by nie zagrażał pozostałym pracownikom. Więcej informacji tutaj: Pniówek, dzień trzeci. Akcja ratunkowa zakończona [TEKST AKTUALIZOWANY]


AKTUALIZACJA, GODZ. 7:36

Prezydent Jastrzębia, Anna Hetman potwierdza, że jest w stałym kontakcie ze sztabem ratunkowym.


AKTUALIZACJA, GODZ. 8:25

Ciekawostka - KWK Pniówek i KWK Zofiówka oddziela około 6 km, niecałe 10 min jazdy samochodem.

Zrzut mapy


AKTUALIZACJA, GODZ. 8:31

Ze wstępnych informacji wynika, że w kopalni nie doszło do wybuchu metanu, a do wstrząsu wysokoenergetycznego.


AKTUALIZACJA, GODZ. 10:00

W akcji ratowniczej na kopalni Zofiówka udział bierze 12 zastępów ratowników, kolejne dwa są w drodze. Sytuację pogarsza duże stężenie metanu w kopalnianej atmosferze.

Kopalnia jest w stałym kontakcie z rodzinami zaginionych.


AKTUALIZACJA, GODZ. 10:34

- Nie ma kontaktu z 10 pracownikami pracującymi w tym rejonie. Myślami jestem z ich rodzinami, które otrzymają niezbędną opiekę i wsparcie - pisze premier, Mateusz Morawiecki.

fot. twitter Mateusz Morawiecki


AKTUALIZACJA, GODZ. 11:38

600 metrów dzieli ratowników górniczych od czoła przodka, w którym prawdopodobnie znajduje się 10 poszukiwanych górników.

- Akcja ratownicza trwa, pierwszy zastęp dotarł do wyrobiska, w którym nastąpił wstrząs. Akcja jest trudna ze względu na atmosferę, która jest w całym wyrobisku. Nie ma jednak żadnych oznak wskazujących na zapłon czy pożar – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Trwa akcja ratownicza skoncentrowana na odtworzeniu odrębnej wentylacji, przewietrzeniu wyrobiska i dotarciu do górników.

- Pierwszy zastęp porusza się tym wyrobiskiem w kierunku czoła przodka, chodnik ma 1160 metrów, obecnie są na 520 metrze. Po drodze koncentracja metanu jest  duża, dlatego trzeba wchodzić stopniowo i poprawiać lutniociąg. Prawdopodobnie przy wstrząsie lutniociąg został w kilku miejscach zrzucony i rozszczelniony. Zwiększyliśmy ciśnienie w rurociągach sprężonego powietrza, aby przepychać powietrze do przodka. Drugi zastęp jest zabezpieczający, trzeci wyszedł z bazy, a dziewięć  jest w bazie. Zostało nam ponad 600 metrów do czoła przodka - powiedział Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Marcin Gołębiowski, dyrektor pracy w kopalni Borynia-Zofiówka spotkał się z rodzinami górników będących pod ziemią.

- Wszystkie rodziny poszkodowanych zostały poinformowane, duża część z tych rodzin jest na terenie kopalni i czeka na informacje. Wszyscy mają tu zapewnioną opiekę, zarówno psychologiczną, jak i medyczną. Jest nam wszystkim ciężko i modlimy się o to, aby szybko dotrzeć do naszych kolegów - powiedział dyrektor Gołębiowski.

W kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w przodku D-4a doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4x10⁶ J połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach. Z dziesięcioma osobami nie ma kontaktu. Do zdarzenia doszło o 3.40 na poziomie 900 m podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych.


AKTUALIZACJA, GODZ. 11:43

Informacja z Pniówka - od godziny 18.00 w piątek nie odnotowano w zagrożonym rejonie ani jednego wybuchu metanu.


AKTUALIZACJA, GODZ. 13:00

Temat kolejnej katastrofy, tym razem w Zofiówce, jest już komentowany przez parlamentarzystów z regionu. Mieszkańcy i rodziny górników zadają sobie pytanie, czy to wszystko dzieje się naprawdę.  

Mówiliśmy wczoraj że katastrofa w kopalni Pniówek po trzech wybuchach metanu to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tymczasem dziś o 3.39 w KWK Zofiówka również doszło do wstrząsu. Trwa kolejna akcja ratunkowa. Sztab akcji nie ma kontaktu z dziesięcioma pracownikami. Proszę Was wszystkich o modlitwę by akcja ratownicza zakończyła się szczęśliwie - apeluje senator Ewa Gawęda. 

- Św. Barbaro miej w swojej opiece górników i ratowników górniczych. W tej kopalni przepracowalem blisko 28 lat - komentuje poseł Grzegorz Matusiak. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 14:14

Premier Mateusz Morawiecki wkrótce ma pojawić się w Jastrzębiu-Zdroju. - Zrobimy wszystko, aby górnicy wrócili do nas cali i żywi. Niestety wiemy, że sytuacja jest trudna, dlatego już za chwilę wyjeżdżam do Jastrzębia-Zdroju - zapowiedział Mateusz Morawiecki. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 14:23

#Pniówek  W niedzielę 24 kwietnia o 9:30 odbędzie się msza święta w intencji zmarłych i poszkodowanych w wypadku na KWK Pniówek górników. Msza zostanie odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 16:00

Kolejny raz w ciągu dwóch kilku dni premier przyjechał do kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mateusz Morawiecki oraz wiceminister Aktywów Państwowych Piotr Pyzik zapewnili przed kopalnią Zofiówka o rządowym wsparciu dla rodzin górników.  Powiedzieli m.in. o planowanych wypłatach rent dla rodzin zmarłych górników w katastrofie kopalni Pniówek. Jednocześnie zapewnił, że cały czas ma nadzieję, że akcja ratownicza w Zofiówce zakończy się szczęśliwie. 

Ponadto podczas konferencji prasowej premier zapowiedział powołanie specjalnego zespołu, który sprawdzi sytuację w górnictwie po ostatnich wydarzeniach. 

Premier Mateusz Morawiecki przed Zofiówką. fot. KPRM


AKTUALIZACJA, GODZ. 16:30

Według zapowiedzi, kopalnię Zofiówka ma odwiedzić dziś także prezydent Andrzej Duda. Na razie nie jest jeszcze znana godzina przyjazdu głowy państwa. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 17:00

Przedstawiciele sztabu kryzysowego poinformowali, że do zasypanej załogi pozostało ratownikom ok. 300 m. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 19:00

Kopalnię Zofiówka odwiedził prezydent Andrzej Duda, spotykając się ze sztabem kryzysowym. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 20:00

Ratownicy dotarli do czterech osób pod ziemią. - Ratownicy dotarli do czterech poszukiwanych górników z którymi utracono kontakt po wstrząsie w chodniku D4a. Zastęp ratowniczy znalazł czterech poszkodowanych górników około 220 metrów od czoła przodka. Ratownicy musieli się jednak wycofać, bo kończył im się tlen w butlach - poinformowała JSW. Do przejścia ratownicy mają od bazy do punktu docelowego ponad 2 km. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 20:10

Prezydent Andrzej Duda po rozmowach w sztabie kryzysowym wyszedł do zgromadzonych przed Zofiówką dziennikarzy. - Nie wiem, czy nie jest to najczerniejszy tydzień w historii polskiego górnictwa - powiedział prezydent Andrzej Duda. W sztabie kryzysowym rozmawiał m.in. o tym, czy zdarzenia na Pniówku oraz w Zofiówce mogą mieć jakieś powiązania. Mimo niewielkiej odległości, jaka dzieli kopalnie, obu zdarzeń nie można jednak łączyć. 

- Nie spodziewałem się, że dosłownie za kilkadziesiąt godzin będę tutaj znowu w Jastrzębiu-Zdroju, w związku z kolejną katastrofą, która nastąpiła - mówił Andrzej Duda. - Eksperci wyjaśnili mi, że nie ma żadnego związku pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami, to jest po prostu zbieg losów - dodał prezydent RP zwracając uwagę, że zawsze w takich sytuacjach ratownicy bohatersko będą pomagali do samego końca.

- Jeszcze raz składam wyrazy współczucia wszystkim tym, których bliscy zginęli tutaj w ostatnich dniach na Pniówku i w Zofiówce, bo to jest sytuacja tragiczna. Bardzo trudna jest ta wiosna dla naszego górnictwa i nas wszystkich. W górnictwie te wypadki niestety się zdarzają, wszyscy górnicy wiedzą, że ryzyko jest i że ono, wcale nie jest małe. Taka jest niestety specyfika tej trudnej pracy - powiedział Andrzej Duda.

Zobacz konferencję prasową

Czarny tydzień w kopalniach JSW 28 wiadomości, 20 komentarzy w dyskusji, 744 zdjęcia

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jan@niezbędny@ (185.238. * .91) 23.04.2022 10:45

Musimy się modlić o zdrowie górników