Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Klekotki zamiast dzwonów. Do Bolesławia powróciła wieloletnia tradycja [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wielkanocne Procesje Konne, które odbywają się w Poniedziałek Wielkanocny na terenie powiatu raciborskiego, to nie jedyna świąteczna tradycja kultywowana od lat w regionie. Co roku w Wielki Piątek i Wielką Sobotę (oprócz czasów pandemii), w kilku miejscowościach słychać klekotanie, które w tym okresie zastępuje bicie dzwonów.

Klekotki zamiast dzwonów. Do Bolesławia powróciła wieloletnia tradycja [ZDJĘCIA, WIDEO]
To uczestnicy pierwszego klekotania – dźwięk klekotek będzie słyszany w Bolesławiu jeszcze kilka razy

Od Wielkiego Czwartku kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, którym towarzyszy cisza. Zastępują je wówczas drewniane kołatki. Tradycja kołatania kultywowana jest jeszcze w kilku miejscowościach na terenie powiatu raciborskiego, m.in. w Bolesławiu (gm. Krzyżanowice).

To obyczaj, który powrócił tam po pandemicznej przerwie. W piątek najmłodsi – nie tylko chłopcy, ale również dziewczyny – ministrantki, obchodzą wieś z kołatkami, zatrzymując się przy przydrożnych krzyżach, gdzie zmawiają modlitwę. W sobotę dodatkowo chodzą od domu do domu, otrzymując od mieszkańców słodkości.


Czytaj także: 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].