Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, czyli siedem kierunków kształcenia do wyboru

Trwa Tydzień Drzwi Otwartych w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Raciborskiego. Tym razem ósmoklasiści wybierają się razem z Nowinami do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wita ich dyrektor szkoły Paweł Ptak, który jest absolwentem "Ekonomika". - Gdybym po raz kolejny musiał wybierać szkołę średnią, wybrałbym znowu "Ekonomik". To jest już inna szkoła, mamy zagraniczne staże i kursy doskonalące - przekonuje dyrektor.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, czyli siedem kierunków kształcenia do wyboru
Karolina Wiertelorz po ukończeniu "Ekonomika" chce studiować zaocznie prawo w biznesie lub psychologię i jednocześnie pracować. O połączeniu pracy ze studiami myśli również Michał Kiner. - Chcę pracować i studiować na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji - mówi Michał.

Nowe kierunki

"Ekonomik" nie stoi w miejscu i wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o nowe profile kształcenia: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik spedytor z dodatkowymi lekcjami przygotowania mundurowego.

- Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to nowy kierunek skierowany do pasjonatów tworzenia graficznego na komputerze. Technik spedytor z dodatkowymi godzinami z przygotowania mundurowego otwieramy w porozumieniu z raciborską policją i strażą pożarną. To oferta dla osób, które wiążą swoją przyszłość z szeroko pojętą pracą w służbach mundurowych - mówi Paweł Ptak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

Idźcie do "Ekonomika", nie pożałujecie

Do wyboru "Ekonomika" przekonują ósmoklasistów również Karolina Wiertelorz i Michał Kiner. Oboje goszczą w studiu Nowin, gdzie rozmawia z nimi redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner. To wciąż młodzi ludzie, którzy cztery lata temu znajdowali się dokładnie w tym samym miejscu, co tegoroczni ósmoklasiści. Tak samo jak oni, zastanawiali się, do której szkoły iść. Skąd wziął się ich pomysł na "Ekonomik"?

- Z opowieści znajomych, starszych kolegów. Pomogły też Festiwale Perspektyw i Dni Otwarte. Można było na żywo zobaczyć, jak wygląda szkoła, jacy są nauczyciele, jakie są relacje między uczniami i nauczycielami - mówi Karolina.

Znajomi i rodzina Michała mówili mu: Idź do "Ekonomika", będzie fajnie. - No i nie mylili się - mówi Michał, dziś uczeń IV klasy o profilu technik logistyk. Michała nie trzeba było długo przekonywać. Już wtedy chciał związać swoją przyszłość z logistyką i dlatego wybrał właśnie tę szkołę i ten kierunek.

Kierunki i perspektywy

Następnie ósmoklasiści wyruszają w wirtualną wędrówkę po najstarszej szkole w Raciborzu. W rolę przewodników wcielaja się uczniowie "Ekonomika". - Na kierunku technik reklamy uczymy się jak tworzyć wizualizację firmy i reklamy. Korzystamy z takich programów jak Corel, Adobe Illustrator i Adobe Photoshop - mówi Leticia i wylicza kierunki studiów, w których technicy reklamy doskonale się odnajdą: studia artystyczne, marketing, public relations.

Przygotowanie materiałów do druku, znajomość nowoczesnego oprogramowania oraz maszyn drukarskich, przygotowanie materiałów do druku - tego wszystkiego nauczą się z kolei technicy grafiki i poligrafii cyfrowej.

O klasie mundurowej na kierunku technik spedytor opowiada nauczycielka Katarzyna Luterek. - Uczniowie po zdobyciu zawodu, jeśli będa chcieli związać przyszłość z pracą w służbach mundurowych, dostaną dodatkowe punkty w procesie rekrutacji - mówi nauczycielka.

Uczeń Mateusz Sychterz wyjaśnia z kolei, że praca logistyka polega na koordynacji łańcucha dostaw produktów od punktu produkcji do punktu odbioru/konsumpcji. - Logistycy znajdują zatrudnienie w handlu, usługach, spedycji. To kierunek z przyszłością, gwarantuje bardzo dobre zarobki - podkreśla Mateusz.

Karolina Porwoł opowiada o tym, czego uczą się technicy handlowcy. Kasy fiskalne, wagi, dokumenty magazynowe, platformy biznesowe, w tym do prowadzenia własnej działalności gospodarczej - wszystko to opanowują w trakcie nauki w "Ekonomiku". Na tym kierunku uczą się również Paweł i Dawid. To uczniowie, którzy symulację biznesową Rewas poznali na wylot. Prowadząc wirtualny klub fitness pokonali konkurencję z całej Polski i wygrali konkurs organizowany przez producenta tego oprogramowania. - Nam się udało. Może i wam się uda - mówią uczniowie.

Oprócz omówionych powyżej, w "Ekonomiku" działają również kierunki technik ekonomista i technik rachunkowości.

Zwolnieni z teorii

Atutem, który wiele mówi o twórczym klimacie panujących w szkole jest udział uczniów w programie "Zwolnieni z teorii". Uczniowie "Ekonomika" realizują w ramach tego programu własne projekty o społecznym charakterze: popularyzują czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, promują język i kulturę śląską, przekonują do dbania o środowisko, uczą jak zadbać o własne bezpieczeństwo w internecie, czy też zachęcają do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu.

Jednym ze wspomnianych projektów są "Godki starej ciotki". Stoją za nim Oliwia Stroka i Kamila Krybus. Pisaliśmy o nich w artykułach:

Zagraniczne praktyki

Młodzież "Ekonomika" chwali sobie możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+.

Klaudia praktykowała w studiu fotograficznym w Sewilli, natomiast Wojtek w magazynie Brico Depot.

- Nauczyłam się jak prowadzić studio fotograficzne, organizować profesjonalne sesje zdjęciowe - produktowe czy rodzinne - mówi Klaudia.

- Prowadziłem kontrole jakościowo-ilościowe - mówi z kolei Wojtek.

Dlaczego warto wybrać "Ekonomik"?

Na zakończenie uczniowie i absolwenci "Ekonomika" raz jeszcze mówią o atutach tej szkoły, które warto wziąć pod uwagę w trakcie naboru. - Wysoki poziom, interesujące kierunki, nauczyciele, nigdy nie jest nudno - podkreślają uczennice pierwszej klasy na kierunku technik logistyk.

- Uwierzcie mi, że nie mogłam lepiej trafić. "Ekonomik" daje tyle możliwości rozwoju. Dzięki tej szkole mogę dziś studiować na mojej wymarzonej uczelni, na wymarzonym kierunku - mówi z kolei Karolina, absolwentka ZSE na kierunku technik reklamy.

- Skończyłem szkołę rok temu na kierunku logistyka. Nie pracuję dziś w zawodzie. Pracuję w handlu międzynarodowym. "Ekonomik" pomógł mi zdobyć dużą wiedzę ogólną i przygotował do wejścia w środowisko, w którym teraz pracuję - mówi Kuba, który zawodowo zajmu się wejściem Eko-Okien na rynek amerykański. - "Ekonomik" to tego typu miejsce, w którym można się nauczyć więcej niż tylko program szkolny - podkreśla absolwent szkoły.

Wkrótce kolejne szkoły

Dni otwarte szkół powiatu raciborskiego rozpoczęły się 28 marca i trwają do 1 kwietnia. Pierwszego dnia zaprezentował się ZSO nr 1, drugiego - II LO. Trzeci dzień to opisany powyżej Zespół Szkół Ekonomicznych. Wkrótce ósmoklasistom zaprezentują się również CKZiU nr 1 i CKZiU nr 2.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].