Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na ulicy Hellera wszystko idzie zgodnie z planem

W połowie lutego ruszyły prace przy ulicy Hallera, gdzie docelowo ma powstać  wielorodzinny budynek mieszkalny wraz z lokalami usługowymi. To pierwsza inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”, które jest spółką miasta.

Na ulicy Hellera wszystko idzie zgodnie z planem
Tak aktualnie prezentuje się miejsce na ul. Hellera, gdzie niedługo będą mogli zamieszkać rybniczanie

Na Hallera zgodnie z planem

W połowie lutego ruszyły prace przy ulicy Hallera, gdzie docelowo ma powstać  wielorodzinny budynek mieszkalny wraz z lokalami usługowymi. To pierwsza inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”, które jest spółką miasta. 

Zgodnie z założeniami, do końca 2023 roku w centrum Rybnika, przy ulicy Hallera,  powstanie dopasowany do kontekstu urbanistycznego nowoczesny obiekt z 80 mieszkaniami, lokalami usługowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą.

–  Zakres inwestycji jest ogromny. Dotyczy ona zabudowy i zagospodarowania ważnego kwartału miasta wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury. W ramach inwestycji, poza budową samego obiektu mieszkalno-usługowego, jest droga za budynkiem C, jest też przebudowa sporego kawałka sieci wodociągowej wzdłuż łącznika Hallera-Pocztowa. W inwestycję wchodzi też likwidacja ogólnospławnej kanalizacji pod planowanym budynkiem oraz wzdłuż ulicy Hallera i budowa w jej miejsce kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. Oznacza to „rozkopanie” sporego odcinka ulicy, a potem jego odtworzenie wraz z nawierzchnią. W ramach kosztów inwestycji przebudowane czy też odtworzone zostaną dwa istniejące budynki przy ul. Hallera – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

I to właśnie od remontu i modernizacji dwóch zabytkowych budynków z cegły usytuowanych bezpośrednio przy ulicy Hallera rozpoczęła się cała inwestycja. Budynki te – pochodzące ze schyłku XIX wieku pozostałości po dawnej rzeźni – zostaną gruntownie przebudowane i przekształcone z mieszkalnych na handlowo-usługowe. Pozostaną z nich historyczne mury zewnętrzne – elewacje zostaną poddane czyszczeniu i fragmentarycznemu uzupełnieniu. Dach oraz stropy zostaną wymienione, a pozostałe części zostaną poddane niezbędnym zmianom dostosowującym budynek do przyszłej funkcji.

Póki co w istniejących budynkach A i B zabezpieczono ściany zewnętrzne i przystąpiono do demontażu w pierwszej kolejności zagrażających bezpieczeństwu stropów, konstrukcji i poszycia dachów, wyburzono ściany na piętrach. Następnie przygotowano miejsce, wykonano deskowanie i zbrojenie oraz zabetonowano stopy fundamentowe wewnątrz budynków. Obecnie trwa zbrojenie i deskowanie słupów, a także trwają roboty przygotowawcze pod wykonanie stropów nad parterami. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wszystkie roboty związane z wykonaniem konstrukcji istniejących budynków będą realizowane do  końca września br. – wyjaśnia  Olgierd Zaraś,  Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o

Równolegle do tych prac planowane jest wykonanie przebudowy sieci znajdujących się na tym terenie. 

Wykonawca załatwia formalności potrzebne do rozpoczęcia prac, dotyczą one m.in. zatwierdzenia zmiany organizacji ruchu, zgody na zajęcie pasa drogowego, a także zapewnienia nadzorów branżowych ze strony właścicieli przebudowywanych sieci. W kolejnym etapie dopiero będzie można przystąpić do realizacji robót ziemnych i fundamentowych dla nowo budowanego budynku wielorodzinnego. Przewidywany termin oddania budynku wielorodzinnego do użytkowania to pierwsza połowa 2024 r. – dodaje Zaraś.

Inwestycję za ponad 43 miliony złotych realizuje wybrane w przetargu konsorcjum WODPOL Sp. z o.o. z Żywca (lider) i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca (partner). 

Przypomnijmy, że Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Twój Dom" zakończyło 17 lutego nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań w budynku przy ul. Hallera. Wpłynęło 87 wniosków, które są obecnie weryfikowane. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].