Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tężnia w Radlinie już działa. "Czekaliśmy na ten dzień" [ZDJĘCIA]

W radlińskiej tężni po gałązkach tarniny już spływa lecznicza solanka. Po raz pierwszy w tym roku.

Tężnia w Radlinie już działa. "Czekaliśmy na ten dzień" [ZDJĘCIA]
Państwo Andrzej i Jola z Radlina, których spotkaliśmy w okolicy tężni podczas pierwszego dnia jej działalności w nowym sezonie.

Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby dostrzec pierwsze oznaki wiosny. To z kolei oznacza rozpoczęcie nowego sezonu najsłynniejszej budowli Radlina. Po przerwie zimowej dziś (21.03) w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny ruszyła tężnia solankowa.

Spacerowicze już są

- Bardzo się cieszymy, że tężnia w końcu zaczęła działać. Czekaliśmy na ten dzień - przyznają nam państwo Andrzej i Jola z Radlina, których spotkaliśmy w okolicy tężni. Dalej podkreślają, że są częstymi bywalcami tych okolic. - To bardzo fajne miejsce. Z dziećmi można przyjść na plac zabaw, samemu pospacerować. Jest tu cisza i spokój, a w dodatku wdychamy cenne dla naszego organizmu mikroelemety - zwraca uwagę pan Andrzej.

Solanka z Zabłocia

Jak przekazuje nam Marek Gajda z radlińskiego magistratu, w tym roku spacerowicze wdychać będą solankę ze źródeł w Zabłociu. - Wracamy do korzeni. Mamy solankę, od której zaczynaliśmy funkcjonowanie tężni w 2014 r. - mówi nam Gajda. Zwróćmy uwagę, że skuteczność Solanki z Zabłocia wynika z jej naturalnej kompozycji mineralnej, a zwłaszcza z bardzo wysokiego stężenia jodu, oraz takich pierwiastków jak: brom, wapń i magnez.

Tężnia czynna aż do później jesieni

Z tężni można korzystać od 21 marca do później jesieni. Jak co roku będzie pracowała całą dobę przez wszystkie dni w tygodniu z wyłączeniem dni przewidzianych na serwisowanie czy uzupełnianie solanki. O tych terminach magistrat będzie informować z wyprzedzeniem. Komunikaty będą dostępne m.in. na portalach społecznościowych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].