Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie żyje Zdzisław Kozub z Krowiarek – były sołtys, radny, strażak i policjant

Smutne informacje płyną z Krowiarek (gm. Pietrowice Wielkie). Zmarł Zdzisław Kozub, były sołtys tej wsi, wieloletni prezes miejscowej OSP, radny Pietrowic Wielkich oraz emerytowany policjant.

Nie żyje Zdzisław Kozub z Krowiarek – były sołtys, radny, strażak i policjant
Zdzisław Kozub miał 63 lat

Zdzisław Kozub zmarł w poniedziałek 14 marca w wieku 63 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 17 marca, w kościele parafialnym w Krowiarkach, msza rozpocznie się o godzinie 14.00.

Pochodzący z Krowiarek radny powiatowy Szymon Bolik wspomina Zdzisława Kozuba jako zapalonego wędkarza. Zabierał wówczas młodzież do dzisiejszego Zielonego Centrum, jeszcze wówczas zaniedbanego, ale to on później był inicjatorem uporządkowania tego miejsca. Radny Bolik przypomina, że Zdzisław Kozub był również zapalonym pszczelarzem. - Kiedy ja wysiewałem w winnicy facelię, jako poplon, to mówiłem mu o tym, a on wtedy swoje pszczoły kierował na te uprawy. Był wdzięczny za to, że facelia jest wysiewana, bo był miód - przypomina. Dodaje, że choć nie zawsze zgadzali się w poglądach politycznych, to zawsze odnajdywali porozumienie. - Poniekąd też częściowo to on ukształtował mnie jako działacza społecznego - mówi.

- Sama myśl, że już go nie zobaczę jest dla mnie szokiem - przyznaje Piotr Bajak, przewodniczący Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich. Wspomina Zdzisława Kozuba jako osobę, z którą rozpoczynał przygodę w pietrowickim samorządzie. - Wtedy mieliśmy niecałe 40 lat i wydawało nam się, że możemy zawojować cały świat - mówi. Relacjonuje, że u Zdzicha, bo tak nazywa go w rozmowie z Nowinami, zawsze cenił to, że miał swoje zdanie. Choć w pewnej chwili ich samorządowe drogi się rozeszły, to zawsze się szanowali. - Fajny kumpel, osoba z poczuciem humoru. Wszyscy, którzy dobrze go znali nazywali go Karwa - dodaje Piotr Bajak. Wyjaśnia, że choć w ostatnich latach wycofał się z życia samorządowego, to ciągle nim się interesował. - On miał swoje ulubione powiedzenie, że „Każdemu grają na pięć minut”. Tak tłumaczył, że ten jego czas w działalności samorządowej się zakończył - puentuje przewodniczący pietrowickiej rady.

Gizela Kowacz, była sołtyska Krowiarek (w latach 2015 – 2019), która przejęła kierowanie wioską po Zdzisławie Kozubie, wspomina zmarłego jako osobę aktywną, pomocną i zawsze służącą dobrą radą. - Przez lata działał społecznie, robiąc wiele dobrego dla naszego sołectwa - mówi. Dodaje, że choć pan Zdzisław nie był rodowitym mieszkańcem Krowiarek, to wpisał się mocno w tę wieś.

- Zapamiętam pana Zdzisława jako prężnego sołtysa i strażaka, bo bardzo dobrze łączył te dwie funkcje. Czuło się, że wieś żyje. Był bardzo dobrym organizatorem, potrafił skupić wokół siebie ludzi, którzy mu chętnie pomagali oraz radził sobie z każdym, nawet najtrudniejszym problemem - wspomina z kolei Monika Łyczko, radna z Krowiarek. Podobnie jak radny Bolik, nawiązuje do Zielonego Centrum, które odmieniono m.in. dzięki działaniom podejmowanym przez śp. sołtysa. Nawiązuje również do jego pseudonimu Karwa, o czym mówił nam też przewodniczący Bajak. Pani radna przypomina, że Zdzisław Kozub zawsze dbało o to, aby uroczystości dożynkowe w kościele oraz pasterka, były ubarwione brzmieniem orkiestry. - Będzie nam go brakowało - dodaje.

Ludzie

Monika Łyczko

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].