Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podopieczni Dziupli mają do dyspozycji specjalne mieszkanie

1 marca nastąpiło oficjalne otwarcie mieszkania treningowego, które miasto przekazało Stowarzyszeniu przy Dziupli. - Mieszkania treningowe to bardzo ważna i potrzebna forma działania organizacji, która jest odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin – podkreślają urzędnicy.

Podopieczni Dziupli mają do dyspozycji specjalne mieszkanie
Otwarcie mieszkania treningowego dla podopiecznych Dziupli nastąpiło 1 marca. fot. UM Wodzisławia Śląskiego

Podopiecznymi Stowarzyszenia przy Dziupli są osoby zależne, a więc osoby niepełnosprawne intelektualnie, z autyzmem lub z niepełnosprawnością sprzężoną w stopniu umiarkowanym i znacznym. - Mieszkanie treningowe pozwala wychowankom organizacji w uzyskaniu samodzielności w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie, sprzątanie, gospodarowanie swoim otoczeniem, planowanie i zapełnianie czasu wolnego, kontakt z rówieśnikami i nauka. Takie miejsca są odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, a także pozwalają na rozwinięcie marzeń o samodzielnym funkcjonowaniu – wyjaśniają w wodzisławskim magistracie.

Oficjalne otwarcie mieszkania treningowego odbyło się przy ul. Kościelnej, które miasto przekazało Stowarzyszeniu przy Dziupli. Wstęgę inaugurującą działalność miejsca przecięła wiceprezydent Izabela Kalinowska wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia: Wiktorią, Beniem i Wiktorem. Mieszkanie wyposażone zostało we wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty, które posłużą do obywania treningów i spotkań. W trakcie treningu w mieszkaniu jednocześnie może przebywać czworo podopiecznych wraz z opiekunami, którzy wymieniają się po 12 godzinach pracy. Grupa w spektrum zaburzeń autystycznych wymaga nieprzerwanej i jednoczesnej pracy dwójki opiekunów.

- Taki trening wymaga niesamowitej organizacji. Nie możemy pozwolić sobie na siedzenie, ponieważ co do minuty musi być wymierzony czas i zaplanowany dzień - mówiła jedna z pań opiekujących się na co dzień wychowankami stowarzyszenia.

Ludzie

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].