Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bp Andrzej Czaja: bądźmy dla braci z Ukrainy aniołami pokoju i dobroci

W opolskiej katedrze ordynariusz opolski* odprawił w niedzielę mszę św. w intencji pokoju na Ukrainie. Wezwał do udzielania pomocy Ukraińcom i ich serdecznego przyjęcia w diecezji.

Bp Andrzej Czaja: bądźmy dla braci z Ukrainy aniołami pokoju i dobroci
Nie możemy zostać na poziomie obserwatorów. Wiedzieć o tragedii to za mało - zaapelował Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja (fot. Diecezja Opolska)

- Łączymy się w naszych świątyniach i w domach i trwamy na modlitwie o pokój – mówił we wstępie do liturgii ks. biskup. – We wszystkich świątyniach Kościoła katolickiego wybrzmiewa dziś wezwanie do Boga: „Spraw, by pod Twoimi rządami dzieje świata toczyły się w pokoju”. Z wielką gorliwością i ufnością prosimy o pokój. Brakuje go od lat. Ale teraz przeżywamy coś, co trudno w ogóle pojąć. Jak można aż z taką agresją dokonywać dzieła zniszczenia i mordowania ludzi.

- W sposób szczególny witam siostry i braci z Ukrainy – dodał biskup - którzy już są tu z nami. Których w ostatnich godzinach przyjęliśmy i tych, którzy przybywają. Pozdrawiam w Panu całą Ukrainę, całe społeczeństwo ukraińskie. Wołamy do Pana o zwycięstwo dobra nad złem. Proszę, byśmy wobec sąsiadów umieli zachować się odpowiedzialnie. Na miarę Ewangelii. Byśmy byli dla braci z Ukrainy aniołami pokoju i dobroci.

Na apel ks. biskupa w niedzielę przed kościołami odbywała się kwesta na pomoc dla Ukrainy. Będzie ona prowadzona także w Środę Popielcową. Zebrany ofiary zostaną przekazane Caritasowi z myślą o organizowaniu wsparcia dla Ukraińców.

Biskup opolski, pozostając w tej kwestii w kontakcie z wojewodą opolskim, poprosił dziekanów o pilne przygotowanie, w porozumieniu z proboszczami, listy potencjalnych miejsc (salki katechetyczne, domy parafialne, części plebanii lub klasztorów, dawne budynki klasztorne, które mają węzeł sanitarny i grzewczy), gdzie mogliby się tymczasowo zatrzymać ci, którzy w tej dramatycznej godzinie historii poproszą o gościnę i wsparcie. Zapowiedział także organizację konwojów humanitarnych z pomocą dla osób, które na Ukrainie zostały i walczą za swoją ojczyznę.

- Tegoroczny wielki post niech będzie czasem gorliwej pracy nad sobą i chrześcijańskiej misji w środowisku życia i pracy – mówił w kazaniu ordynariusz opolski – ale też biorąc sobie do serca to wyzwanie, które przynosi czas wojny, wielkiej tragedii naszych sióstr i braci na Ukrainie. Część z nich do nas przybędzie. Część tam zostanie. Wszystkim trzeba okazać dobro i pokój. Jesteśmy wezwani by wesprzeć tych, co przeżywają – jak to wyraził prezydent Ukrainy – nie tylko wiele bólu i cierpienia, ale i osamotnienie. Nie możemy zostać na poziomie obserwatorów. Wiedzieć o tragedii to za mało.

Źródło: Diecezja Opolska 

* Diecezja opolska obejmuje parafie w: Raciborzu, Krzanowicach, Krzyżanowicach, Rudniku i Pietrowicach Wielkich.

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].