Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Maria Firut i Ewa Absalon Honorowymi Obywatelkami Miasta Rydułtowy [ZDJĘCIA]

Na wniosek rydułtowskich radnych Małgorzaty Brzonkalik-Skowronek oraz Macieja Poręby - na sesji 16 grudnia 2021 roku podjęto uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rydułtowy zasłużonym nauczycielkom: Mari Firut oraz Ewie Absalon. Tytuł przyznano uroczyście na sesji Rady Miasta Rydułtowy 17 lutego.

Maria Firut i Ewa Absalon Honorowymi Obywatelkami Miasta Rydułtowy [ZDJĘCIA]
Ewa Absalon oraz Maria Firut - Honorowe Obywatelki Miasta Rydułtowy. fot. Szymon Kamczyk

Maria Firut i Ewa Absalon Honorowymi Obywatelkami Miasta Rydułtowy [ZDJĘCIA]

Maria Firut całe swoje zawodowe życie związała z Rydułtowami pracując jako nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich. Wśród licznych osiągnięć dydaktycznych należy wymienić przygotowanie uczniów do olimpiady literatury z języka polskiego, której zostawali finalistami. Jej uczniowie wielokrotnie brali udział w ogólnopolskim konkursie na najlepsze prace maturalne z języka polskiego organizowanym przez "Życie Warszawy", oraz w ogólnopolskim konkursie Europa w Szkole, Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Osobie i Dziedzictwie Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Wojewódzkim Konkursie Literackim "Uczelnia Moich Marzeń", Ogólnopolskim Konkursie Literackim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Patriotyzm Jutra", Ogólnopolskim Konkursie Literackim Czerwcowe Dni 1979 r. Moich Bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie.

- Otwierała uczniom niecodzienne perspektywy literackie i kulturowe. Jako wieloletnia wychowawczyni starała się kształtować wrażliwośc moralną i estetyczną swych wychowanków. Łączyła edukację literacką z edukacją teatralną i filmową. W tym celu rozwijała współpracę z różnymi instytucjami takimi jak: Rydułtowskie Centrum Kultury Feniks, placówkami dydaktycznymi jak Uniwersytet Śląski, z którym realizowała projekt edukacyjny pn.: Rozumienie jako Sztuka. Pani Maria za ważny aspekt swojej pracy uważała edukację regionalną. Starała się przekonać uczniów do prawdy o wartości korzeni. W dorobku wyróżnionej znalazły się także liczne publikacje. Niebagatelnym elementem jej działań edukacyjnych było zaangażowanie uczniów do pracy artystycznej, wśród absolwentów pani Marii jest wielu utalentowanych polonistów, literatów i doktorów nauk humanistycznych - przeczytała w laudacji do honorowego tytułu Barbara Wojciechowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rydułtowy. 

- Jestem zaszczycona w sposób onieśmielający. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rydułtowy odnoszę do wybitnych postaci. Sama taką postacią się nie czuję, ale prawdą jest, że to miasto mam w sercu, związałam z nim całe swoje życie zawodowe, z moją ukochaną szkołą. Ukoronowaniem mojej pracy w tej szkole, w tym mieście jest ten piękny tytuł, który przerasta moje najśmielsze wyobrażenia. Za co serdecznie państwu dziękuję - podkreśliła Maria Firut. 

Od matematyki nie uciekniesz...

Ewa Absalon całe swoje życie zawodowe związała z Rydułtowami, ponad 30 lat pracowała jako nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Jest pomysłodawczynią i organizatorem corocznego konkursu matematycznego Sowa dla uczniów gimnazjum oraz szkół podstawowych. Przez wiele lat pełniła funkcję egzaminatora OKE w Jaworznie. Sprawowała funkcję wychowawcy tworząc właściwy klimat wychowania do tak podstawowych wartości jak: uczciwość intelektualna, odpowiedzialność czy zaangażowanie w pracę. Wielokrotnie była współorganizatorem akcji charytatywnych m.in.: Szlachetnej Paczki, organizowała i prowadziła maraton matematyczny dla uczniów klas III, była zaangażowana w organizację działań w ramach Festiwalu Nauki Fale Oceanu Wiedzy, przygotowywała uczniów do ogólnopolskiej olimpiady matematycznej o diamentowy indeks AGH.

- Jej wychowankowie zostali finalistami w latach 2011, 2013 i 2015. Jako matematyczka przygotowywała uczniów do różnych konkursów, w których jej uczniowie zdobywali liczne wyróżnienie. Zaangażowana w realizację projektów europejskich w tym: Matematyka Inaczej. Przez cały okres swojej pracy prowadziła bezpłatne kółka dla maturzystów. Była konsultantem w maratonie matematycznym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnym. Przez wiele lat opiekowała się spółdzielnią uczniowską. Za swoją pracę została nagrodzona licznymi nagrodami dyrektora szkoły oraz nagrodą Starosty Powiatu Wodzisławskiego - przeczytał w laudacji Marek Wystyrk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rydułtowy. 

- To ogromnie wzruszający moment, który bardzo dużo znaczy dla osoby, której Rydułtowy zawsze będą w sercu. Z tym miastem związana jestem ponad dwie trzecie mojego życia. 38 lat pracy jako nauczyciel matematyki w naszym kochanym Liceum i 4 lata jako uczennica To ogromy zaszczyt, że mogę dołączyć do grona tylu zasłużonych osób, które są Honorowymi Obywatelami tego miasta. Nie czuję się takim zasłużonym obywatelem. Dziękuję państwu serdecznie - nie kryła wzruszenia Ewa Absalon. 

Laureatkom honorowego tytułu zaprezentowano pamiątkowe fotografie, które zawisną w urzędzie, w galerii Honorowych Obywateli Miasta Rydułtowy. Obie panie otrzymały gratulacje i kwiaty z rąk przewodniczącego rady Lucjana Szwana oraz wiceburmistrz Marioli Bolisęgi. 

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Luka 24.02.2022 21:53
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~medal (46.204. * .238) 18.02.2022 11:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do poniżej;Grant ale mnie to załamuje,po prostu załamuje.Najbardziej rozwala to zdanie "Jej wychowankowie zostali finalistami w latach 2011, 2013 i 2015".Mamy rok 2022 tak na marginesie...No ale to by się zgadzało,bo kto ma wysoki wynik na egzaminie to nie ciśnie się do Rydułtów,stąd finalistów ni ma

~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .185) 18.02.2022 11:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

medal, kółkom wzajemnej adoracja prawdopodobnie lata koło pióra, jak odbieramy te komunikaty. Z braku laku elity same się powołują na elity i wymiana medali przebiega tam według klucza wsobnej multiplikacji elitarności :))))

~medal (46.204. * .238) 18.02.2022 09:23
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A czym one tak wielkim zasłynęły,poza tym,że uczą już lata w liceum o obecnie słabej renomie?Za to,że uczą to dostają kasę,jak każdy kto wykonuje swoją pracę.Czy ja pracując dobrze i wykonując solidnie,z zaangażowaniem swoją pracę w Rybniku,zostanę honorowym obywatelem Rybnika?Ludzie bez przesady.Firut nawet tomiku wierszy nie wydała,a Absalon zbioru ćwiczeń.Nie rozumiem tych odznaczeń wcale!