Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz pyta ministra o trudną sytuację w Śląskim Oddziale Straży Granicznej

Od listopada posłanka oczekuje odpowiedzi na swoją interpelację (nr 28518) do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego w sprawie trudnej sytuacji pracowników cywilnych Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Lenartowicz pyta ministra o trudną sytuację w Śląskim Oddziale Straży Granicznej
Gabriela Lenartowicz posłanka ziemi raciborskiej wystąpiła do szefa MSWiA w sprawie pograniczników z Raciborza

Jej korespondencję zarejestrowano 19 listopada 2021 roku. Lenartowicz otrzymała pismo Zarządu Zakładowego Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Poproszono ją o podjęcie interwencji w sprawie trudnej sytuacji pracowników cywilnych Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

- W związku z rażącymi dysproporcjami pomiędzy warunkami zatrudnienia funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Straży Granicznej dotyczącymi średniej wysokości wynagrodzenia oraz innych przywilejów, takich jak dodatki do wynagrodzenia w postaci równoważników za brak lokalu, za remont, dojazdy, dopłaty do wypoczynku oraz korzystniejsze rozwiązania emerytalne, do mojego biura poselskiego coraz częściej docierają sygnały, z których wynika, że utrzymujący się stan rzeczy powoduje wzburzenie pracowników cywilnych oraz może doprowadzić w szybkim czasie do masowych zwolnień z pracy - przedstawiła w MSWiA posłanka z PO.

Lenartowicz obawia się, że może to skutkować paraliżem pracy tej służby w momencie kryzysu trwającego na granicy polsko-białoruskiej.

Szefowa raciborskich struktur Platformy Obywatelskiej przekazała też, że utrzymujące się dysproporcje pomiędzy warunkami wynagrodzenia oraz warunkami pracy wewnątrz służb mundurowych powodują rosnące niezadowolenie, oraz w sposób rażący wpływają na stan bezpieczeństwa państwa polskiego.

W październiku 2021 roku został ogłoszony czteroletni program modernizacyjny służb mundurowych na lata 2022–2025. Straż Graniczna otrzyma około 1,4 mld zł m.in. na podwyżki wynagrodzeń w korpusie służby cywilnej.

Pani poseł zadała pytania:

  • 1. W jaki sposób pracownicy cywilni Straży Granicznej będą partycypować w podwyżkach wynagrodzeń związanych z tzw. programem modernizacyjnym w latach 2022–2025?
  • 2. Czy wszyscy pracownicy cywilni otrzymają zapowiedzianą podwyżkę wynagrodzeń i na jakim poziomie zaplanowano podwyżkę w korpusie służby cywilnej pracownikom cywilnym Straży Granicznej w latach 2022–2025?
  • 3. Czy MSWiA prowadzi działania w celu stworzenia szans awansu zawodowego pracownikom Straży Granicznej będącym członkami korpusu służby cywilnej?
  • 4. Kiedy dokładnie (miesiąc/kwartał) pracownicy cywilni Straży Granicznej otrzymają zapowiedziane podwyżki wynagrodzeń?
  • 5. Jaka jest przyczyna utrzymywania stałej i znaczącej różnicy pomiędzy poziomem wynagrodzenia funkcjonariuszy Straży Granicznej a poziomem wynagrodzenia pracowników cywilnych tej służby?
  • 6. Jaki był poziom podwyżek pensji w korpusie służby cywilnej w Straży Granicznej w latach 2015–2021 r.?
  • 7. Jaka jest obecnie średnia wynagrodzeń pracowników cywilnych Straży Granicznej oraz w jaki sposób różnicuje się dotychczasowo wysokość wynagrodzenia dla członków korpusu służby cywilnej w zależności od ich stażu pracy i doświadczenia?

Tłumacząc, że niezadowolenie tej grupy zawodowej rośnie, posłanka prosiła o wyczerpującą i niezwłoczną odpowiedź. Od listopada ubiegłego roku dotąd jej nie otrzymała (9 lutego 2022 roku).

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 10.02.2022 11:04
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~SGR (188.137. * .10) 10.02.2022 10:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W październiku zapadły decyzje o podwyżkach a pani poseł w listopadzie pisze w sprawie podwyżek. Gratulacje.

Tymo73 09.02.2022 22:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Powiedziała co wiedziała...Co za brednie....Od kiedy cywilny pracownik SG ma te same uprawnienia, dodatki i "przywileje" co funkcjonariusz SG ??? Zawsze można "iść w kamasze" i mieć to wszystko....

~żecożejak (83.4. * .203) 09.02.2022 18:31
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~majorZ (188.137. * .12) 09.02.2022 17:44
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~USTAWIONYDZIENNIKARZ (92.38. * .157) 09.02.2022 15:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_niżej (5.184. * .252) 09.02.2022 14:34
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

czytanie informacji ze zrozumieniem nie generuje debilnych komentarzy

"Od listopada posłanka oczekuje odpowiedzi na swoją interpelację (nr 28518) do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego "

w 2022 roku nie było jeszcze listopada

nie pisz komentarzy które sugerują że jesteś debilem !

MichalGR 09.02.2022 14:22
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jakby się doinformowała to by wiedziała, że minister musi odpowiedzieć w ciągu 21 dni. Niestety nikt tej posłanki nie traktuje poważnie..